Cheesecake, značka: účasný

Obrovské množstvo variácii na tento famózny dezert koluje internetom.  Tu je môj recept.

Mimochodom, viete, že prvý cheesecake na svete pochádza z Grécka, kde ho piekli už v r. 2000 p.n.l.!?

Čo potrebujem:

  • 180 g sušienok (najlepšie sú Hobbits alebo maslové)
  • 500 g Mascarpone (môžete tiež zmiešať 250 g Mascarpone a 250 g jemného tvarohu)
  • 250 ml šľahačková smotana
  • 50 g masla / kokosový olej
  • 4 ks vajcia
  • štipka vanilky
  • lyžička citrónovej šťavy
  • lyžička kôry z bio citróna
  • 100 g krištáľového cukru (alebo žiaden)

Ako postupujem:

Podrvíme si sušienky. Či už to spravíte pomocou mixéra, alebo ako ja v miske s valčekom na cesto, je to na vás. Do podrvených sušienok prilejeme roztopené (tekuté) maslo. Ak chceme, aby nám sušienky pekne voňali, môžeme pridať sušený kokos. Všetko dobre premiešame, aby sa maslo dostalo všade. Vzniknuté “cesto” by nemalo byť veľmi vlhké, ale pritom by sa sušienky už nemali sypať, ale lepiť k sebe.

Prichystáme si tortovú formu , na spodok formy dáme papier na pečenie a sušienky s maslom dáme do formy a utlačíme na dno. Formu používam 26 cm priemer. Utlačené sušienky dáme do rúry vysušiť. Pozor, aby vám neprihoreli, stačí na 100 °C,  15  min. Potom ich nechajte vychladnúť, príp. môžete dať na chvíľu zachladiť do chladničky.

Do druhej misky dáme Mascarpone (a tvaroh), šľahačkovú smotanu a vymiešame mixérom. Pridáme cukor a vajíčka, vymixujeme na hladkú hmotu. Pridáme vanilku, citrónovú šťavu a kôru a zmixujeme. Keď je cesto jemné, nalejeme ho do vychladnutej tortovnice na sušienky.

Dáme piecť do rúry na 150 °C. Pečieme 1 hodinu, potom uberieme na 100 °C dopekáme 15 min a necháme v rúre ešte aspoň 20 minút. Pozor, rúru neotvárame, kľudne môžete cheesecake nechať až kým úplne nevychladne rúra, príp. ju pomalinky otvárať a ochladzovať.

TIP: aby sa nám cheesecake dobre upiekol a nepraskol, pod mriežky v rúre na ktorých je položená forma dajte veľký plech s vodou.

Poleva:

Po vychladnutí môžete poliať cheesecake s roztopenou čokoládou s maslom (ak do toho pridáte trochu šľahačkovej smotany, čokoláda sa nebude lámať). Ak máte radi ovocie, môžete do hrnca pridať akékoľvek ovocie, posypete cukrom (trošku alebo vôbec) a varíte a miešaťe aspoň 15 min. Týmto vytvoríte chutnú a krásnu polevu z ovocia, ktorá ztuhne. Polejete ňou cheesecake a môžete ešte poukladať čerstvé ovocie. Nič však nepokazíte, ak zostane cheesecake bez polevy.

Dobrú chuť! 🙂

Zdieľajte a lajkujte náš blog a pozrite si aj ostatné recepty.

dscn4726a.jpgDSCN4720.JPGdscn4721aa.jpg
Cheesecake s ovocnou polevou (červené ríbezle)
IMG_20170413_102020 (2).jpg
Cheesecake s čokoládovou polevou

Pridaj komentár

Zadajte svoje údaje, alebo kliknite na ikonu pre prihlásenie:

WordPress.com Logo

Na komentovanie používate váš WordPress.com účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

Twitter picture

Na komentovanie používate váš Twitter účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

Facebook photo

Na komentovanie používate váš Facebook účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

Connecting to %s