Prvé príkrmy. Čo dobré zo záhradky? A čo dobré majú v obchode?

V auguste som sa tešila na september, ako prekročíme magickú hranicu 6. mesiaca a začnem dávať prvé príkrmy. Rozmixujem mrkvičku, zemiačik, mňam, mňam.

Avšak z mojej dcéry bol stále väčší papkáčik a nielenže dokázala stiahnuť všetko materské mliečko a dožadovala sa stále viac, ale vždy keď som jedla, chcela tiež. Najprv som jej dávala ochutnať ak som mala to, čo by mohla. Potom ma presvedčili jej hladné oči… Alebo to bola moja netrpezlivosť? Ku koncu piateho mesiaca som ju začala prikrmovať. To bolo! Paráda. No až taká paráda to nebola, lebo veľmi jej to z lyžičky nešlo a mrkva bola všade, len nie v ústach. Ale tešila sa neskutočne!

Postupne sa v papaní rozbehla a musím povedať, že prieberčivá nie je vôbec.

Varíme čerstvé, ale i zavárame na zimu. Najlepšie domáce. Ak nie je, kúpime. Výživu sme zavarili, jabĺčka sme postrúhali, zajačik je domáci. Raz, dva razy do týždňa varím. Nie je to veľa, ani časovo náročné. Uvarím, rozdelím, ak je toho viac zamrazím, neskôr, v prípade núdze vytiahnem z mrazničky. Jednoduché. Zatiaľ som iba raz kúpila výživu “do ručičky”. Boli sme vonku a bola hladná. Vybrala som takú, ktorá obsahovala iba ovocnú zložku. Nič viac, žiadne pridané látky. Bola najlacnejšia.

Ak si človek prezerá zloženie (a ja to robím vždy aj pri potravinách pre nás), nájde tam krkolomné čudesné názvy, ktoré určite neveštia nič dobré. Väčšinou platí, že čo neviem na prvý raz prečítať a neviem čo to znamená, tak to zdravé nie je.

Človek sa nestačí čudovať čo do tých detských piškót, výživ, kaší, keksov popchajú. Škroby, kypriace látky, arómy, emulgátory (len pre srandu: mono- a di-glyceridy mastných kyselín, polyglycerolestery mastných kyselín), extrakty, maltodextrín, sírany, hydroxidy, taurín a iné chutnosti. Nie som odborník, ale gúgliť viem.

Naozaj toto patrí do detskej stravy a výživy?

Ja verím, že mamičky sa zamýšľajú nad tým, čo dávajú svojim deťom. Vždy je lepšia voľba čerstvej zeleniny aj keď zo supermarketu (ak je to možné, vyberajte slovenské potraviny), ako spracovaná zeleninová “zmes” v sklenenom pohári s ľúbeznými názvami ako doplnkami.

Ako prvé uprednostnite jednodruhovú zeleninu (najprv mrkva, zemiak, batát, cuketa, tekvica), potom ich kombinujte. Najlepšia je parená či varená vo vode. Pečenie a vyprážanie nechajte na neskôr.

Viac o zdravej strave čítajte tu.

Zdieľajte a lajkujte náš blog.

WP_20160905_003.jpg
Domáca mrkvička zo záhradky od krstnej

 

WP_20160905_004.jpg
Naparená mrkvička a zemiačik

 

 

Pridaj komentár

Zadajte svoje údaje, alebo kliknite na ikonu pre prihlásenie:

WordPress.com Logo

Na komentovanie používate váš WordPress.com účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

Twitter picture

Na komentovanie používate váš Twitter účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

Facebook photo

Na komentovanie používate váš Facebook účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

Connecting to %s