Moderné látkové plienky alebo zadoček v suchu a planéta zachránená 2

V predchádzajúcom, úvodnom blogu o látkových plienkach som vysvetlila čo sú to moderné látkové plienky, napísala som svoje názory a skúsenosti (a prečo je dôležité myslieť aj enviromentálne) a ako ich spojiť s bezplienkovou komunikačnou metódou.

Keďže ich stále používam a som s nimi spokojná,  veľké nevýhody nevidím. Samozrejme, že jednorázové plienky môže mať dieťatko precikané na sebe aj niekoľko hodín (čo samozrejme oceňujeme v noci a na prechádzkach), ale aj o to predsa ide, aby sme dieťatko nenechávali v takejto špinavej plienočke, pretože myslíme na jeho zdravie!

Dnešný príspevok budem orientovať viac prakticky a teda napíšem konkrétne, aké plienky používame, čo potrebujete a koľko vás to asi bude stáť. Na záver spomeniem aj mínusy.

Predpokladajme, že rozhodnutie používať látkové plienky padlo a vy sa prehŕňate v ponuke látkových plienok. Keďže som skúsila iba jeden typ plienok, tzv. kapsové plienky a našťastie nesklamali, nemôžem porovnávať všetky na trhu. Taktiež som nakúpila “iba” od dvoch výrobcov a to českých, preto nemôžem robiť nejaké rozsiahle porovnanie. V každom prípade, s obidvoma som spokojná.

A osobne si myslím, že zahraničné plienky sú drahé skôr kvôli nákladom za dovoz ako z dôvodu vyššej kvality.

 

TIP: látkové plienky sú trochu hrubšie ako papierové plienky, preto voľte pri obliekaní bodička o číslo väčšie.

 

IMG_20170226_215850.jpg

Aké plienky používame?

Z obrovskej ponuky látkových plienok som sa rozhodla pre kapsové plienky s nohavičkami s PUL vrstvou a bambusovými a bavlnenými vkladačkami. Niekedy sa kapsové plienky zaraďujú pod AIO (all in one), teda všetko v jednom. PUL vrstva je priedušná a zároveň nepremokavá. Plienočky môžu byť jednoveľkostné alebo viacveľkostné, my používame tie druhé. Tieto sa môžu používať po celú dobu plienkového obdobia. Majú na prednej strane patentky, ktoré zapnete, aby ste dosiahli menšiu veľkosť plienky a odopnete ak chcete plienočku zväčšiť. Z ekonomického i praktického hľadiska toto oceníte.

 

Kapsová plienka má vrchné nohavičky s kapsičkou na vkladanie savého jadra (plienky). Na vrch položíte separačnú plienočku.

vrchné nohavičky, dve plienočky (savé jadro) a separačná plienočka
  • Vrchné nohavičky si môžete vyberať vo všelijakých farebných variáciách s peknými motívmi.
  • Zapínanie môže byť na suchý zips alebo patentky.
  • Suchý zips simuluje papierové plienky.
  • Patentky sú lepšie v tom, že sa pri praní nezachytávajú o plienky a teda ich neničia. Suchý zips sa občas pri praní uvoľní, i keď obsahuje protizips, ktorý má tomuto zabrániť. Nestáva sa to však často! Suchý zips však ocenia rodičia detičiek, ktoré sú, ako to moje aktívne, ja jej hovorím aj majster únikov a nech robím čo chcem, niekedy ju nedonútim ležať ani sekundu.
  • Ak mám porovnať, už by som určite zakúpila plienočky iba na suchý zips (patentky sú pri zapínaní trošku pracnejšie), to, že sa občas v pračke zachytia vôbec nevadí.
  • Vkladacie plienočky môžu byť hrúbkovo a materiálovo odlišné. Ja mám zakúpené biobavlnu a bambus. Bambus schne dlhšie. Momentálne (11. mesiac) používam 1 hrubšiu plienku a 1 tenšiu plienku. Treba vyskúšať, každému dieťatku vyhovuje niečo iné.

Separačné plienky používam jednorázové biologicky rozložiteľné.

 

TIP: Aj tieto separačné plienky sa dajú prať a teda použiť viac krát. Ak sú pokakané, vyhoďte ich rovno do záchoda, sú splachovateľné. Ak sú pocikané, môžete ich pokojne prať ručne aj 5 – 6 krát. Postupne sa budú rozpadať, takže uvidíte, kedy je ich čas…

Čo všetko potrebujem ak chcem používať látkové plienky?

V prvom rade potrebujete čas, na vybratie tej správnej plienky pre dieťatko. Ja som nad týmto strávila niekoľko dní, ale keď som objednávala, bola som už presvedčená, že som vybrala správne.

Ak si vyberiete kapsové plienky, potrebujete vrchné nohavičky a vkladacie plienky (tie sa zväčša predávajú spolu s nohavičkami, ale dajú sa dokupovať aj zvlášť).

K nim dokúpiť separačné plienky. Obal od nich už nemám, ale myslím, že som kupovala T-tomi Bambusové separačné plienky, 200 ks. Separačky určite odporúčam používaťseparačka má funkciu neprepustiť vlhkosť z plienky na zadoček, dieťatko tak necíti chlad ani mokro. A v neposlednom rade to oceníte, keď sa váš drobček pokaká – jednoducho chytíte separačku a spláchnete.

Ďalej kôš / kýblik na plienky – nemusí to byť origoš kôš na plienky, tie bývajú predražené, stačí vám hocijaká nádoba s vrchnákom.

TIP: My sme použili plastový kôš z Ikei s vekom, ktorý sme mali doma. Do neho som dala sáčok na smeti a zvrchu, pod veko, ďalší sáčok, ktorý zabezpečuje aby sa smrádeček z plienok nešíril ďalej. 

 

Namáčam plienky pred praním na pár hodín (stačia 2 – 3 hodinky) do dezinfekcie na plienky. Používam značku Mio Fresh. Hľadala som v bežných obchodoch (Tesco, Dm, 101…), ale nenašla som. Objednávam preto cez internet.

 

Periem v práčke v detskom prášku. Po otestovaní rôznych práškov na trhu bol najlepší a najpriateľskejší k môjmu dieťaťu a detským veciam Frosch baby.

 

Koľko plienok potrebujem?

Naša výbava tvorí 22 plienkových nohavičiek, 34 vkladacích plienok. Periem (podľa toho ako často používam a ako sa darí realizovať BKM) asi dvakrát do týždňa. Ak miniete za deň viac plienočiek, jednoducho operiete viackrát.

 

Čo môžete dokúpiť: napríklad nepremokavú prateľnú podložku, vak na plienky (oceníte pri cestovaní, na návštevách), ktorý sa dá jednoducho tiež oprať.

 

A takéto krásne sú na dieťatku

Koľko vás to bude stáť?

Toto je naozaj len odhadovaný rozpočet. Všetko to záleží hlavne od toho, koľko a akú značku plienok si objednáte. Ja som mala šťastie aj na super akcie, kedy jedna plienka s vkladačkou vyšla na 16 € a ešte som dostala darčeky zdarma. Budem teda vypočítavať svoje náklady aby ste si mohli spraviť akú – takú predstavu. Samozrejme, že by bolo vhodné a správne zahrnúť do toho aj náklady na energiu (pri praní), to však nedokážem, verím však, že dnešné eko práčky to už zvládajú za minimum.

12 ks plienkových nohavičiek značky ECObabynz + 24  ks vkladacích plienok = 182 €

10 ks plienkových nohavičiek značky Sweet Monkey + 10 ks vkladacích plienok = 165 €

k objednávkam som dostala darčeky: prebaľovaciu podložku, vrecko na plienky, 2 vodeodolné tašky či separačné plienky (200 ks).

Dokúpila som si separačky T-tomi 200 ks v balení za 9 €

Dezinfekcia Mio Fresh 750 g na 50 praní za 6,10 €

Spolu to je zatiaľ 363 € na celé plienkovacie obdobie. Plus neskôr nejaký nákup separačiek. Samozrejme, ak plánujete viac detičiek, oplatí sa to ešte viac.

 

TIP: Ak detičky už neplánujete a plienočky máte v dobrom stave, stále ich môžete predať za nižšiu cenu. Určite sú mamičky, ktoré sa potešia.

 IMG_20170222_123039.jpg

 

Len tak pre zaujímavosť, vypočítala som si približné náklady na papierové plienky. Na deň mi vyšiel náklad 0,95 € (to som počítala tie najlacnejšie plienky), čo je za rok 346 € a za dva…692 €!

Mínusy

Aby som bola korektná, musím spomenúť aj negatíva, ktoré však určite neprevyšujú tie pozitívne veci. Negatíva látkových plienok by som videla jedine v tom, že, logicky, nevydržia pocikané toľko, ich absorbčná schopnosť je priamo úmerná hrúbke vnútornej plienočky. Keďže je to “iba” látka a nie chemický gél, v porovnaní s papierovými plienkami dosť rýchlo nasiaknu a môžu aj pretiecť.

Moja dcéra je úplne úžasná, a od malinkého malička spinkáva s malými prestávkami na mliečkovú svačinku celú noc (cca 11 – 12 hodín). Samozrejme, že sme mali aj preplakané noci, keď sa tlačili zúbky, ale tých bolo veľmi málo. A budiť ju kvôli prebaľovaniu? Čo ju. Ale seba! To nie. Preto som vďačná za papierové plienky, snažím sa používať aspoň také, ktoré sú priateľskejšie k životnému prostrediu. Tiež, keď ideme na prechádzku, návštevu, k doktorke a všade mimo domu na pár hodín, nedávam jej látkové plienky. Robím tak hlavne ak sú prechádzky viachodinové. Výnimku tvoria návštevy babičiek. Vtedy využijeme nepremokavý vak na plienky so zipsom do ktorého špinavú plienočku odložíme.

Tak to je na dnes všetko. V ďalšom blogu o látkových plienkach napíšem, ako sa o ne starať, skladovať ich a ako ich prať.

Ak Vás téma zaujíma, sledujte všetky naše blogy o moderných látkových plienkach.

Lajkujte a zdieľajte náš blog!

Milé mamičky, ak máte akékoľvek otázky, napíšte mi do komentára pod článkom, rada vám odpoviem.

Pridaj komentár

Zadajte svoje údaje, alebo kliknite na ikonu pre prihlásenie:

WordPress.com Logo

Na komentovanie používate váš WordPress.com účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

Twitter picture

Na komentovanie používate váš Twitter účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

Facebook photo

Na komentovanie používate váš Facebook účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

Connecting to %s