Moderné látkové plienky alebo zadoček v suchu a planéta zachránená 1

V blogu Bezplienková komunikačná metóda som písala o výhodách, ale i nevýhodách tejto metódy, ktorá ide ruka v ruke (aspoň u nás) s modernými látkovými plienkami.

WP_20160706_003.jpg

Prečo modernými? 

Áno, naše maminky nás balili do látkových plienok – klasické štvorce, ktoré bolo treba namočiť, vyprať, vyvariť, vyžehliť a poskladať. No ja si radšej prečítam Umbertovo Meno ruže ako podstupovať toto niekoľko rokov 2 krát do týždňa. I keď u niektorých mamičiek sú stále v obľube.

Tie, ktoré používam ja, stačí oprať a vyvešať, prípadne namočiť pred praním do dezinfekcie na plienky.

plienkyAké látkové plienky používam?

Moderné látkové plienky pozostávajú z nohavičiek z pul vrstvy a savého jadra. Ja som si vybrala plienky tzv. kapsové. Tie majú kapsu, do ktorej savé jadro (podlhovastú plienku z bambusového alebo bavlneného vlákna) vložíme. Momentálne dávam vkladačky už len na vrch nohavičiek a keď plienka nie je veľmi pocikaná, vymením iba vkladačky.

Zapínanie môže byť na suchý zips, čo je rýchle a jednoduchšie pri prebaľovaní. Pozor treba dávať pri praní, zips sa občas zachytáva. Alebo zapínanie na patentky, ktoré je trošku obtiažne, ak máte dieťatko, ktoré sa nerado prebaľuje alebo má veľa energie, ale dá sa na to zvyknúť.

Na internete nájdete veľké množstvo a veľa rôznych druhov plienok. Stačí si vybrať. Väčšinou sú veľmi krásne a farebné.

Prečo som sa rozhodla pre tieto plienky? 

Nie je jednoduchšie kupovať jednorázové plienky a potom ich zahodiť do koša? Pre mňa nie. Toto moje rozhodnutie malo ekologické aj finančné hľadisko.

Prvotný nákup plienok bol drahší. Treba kúpiť vrchné nohavičky, plienočky – vkladačky (ak nie sú priložené), separačné plienky, môžete kúpiť vak na plienky, kôš na plienky. V konečnom dôsledku je to ale ekonomickejšie a časovo tiež nebudete v strate. Ak plánujete viacero detičiek peniažky sa vám určite vrátia a ešte aj ušetríte. Plienočky sú lacnejšie aj drahšie, ja som vyberala české výrobky, tie som našla za polovičnú cenu ako napríklad tie z anglicka. A som s nimi mimoriadne spokojná.

Čo sa týka enviromentálneho aspektu, to je úplne jasné. Jednorázová plienka sa rozkladá asi 250 rokov. 250! Áno. Hrôza? Takže moje prapraprapraprapravnúčence budú ako veľmi v koexistencii s odpadom čo vyprodukovala ich prapraprapraprababička? Myslím, že dôkazov o tom, že produkujeme odpad, ktorý za pár rokov naša planéta nezvládne a potom si môžeme tak akurát pískať, je dosť.

Treba začať od seba a ostatní sa určite pridajú k pozitívnemu vzoru.

Čo na to moje bábätko?

Je šťastné. Skutočne. Od začiatku nás trápili zapareniny. Nech som vyskúšala akékoľvek plienky. Skúsila som i úplne rozložiteľné bioplienky, ale tá suma – 16 € za balík! Aj teraz, keď som musela dlhšiu dobu používať obyčajné (rozumej papierové jednorázové) plienky, vždy sa malinkej spravil nejaký pupáčik. Ak používam v prevažnej väčšine látkové plienky takéto problémy nemáme.

Moje spokojné bábätko hovorí za všetko.

A to budem stále prať?

Nuž milé mamičky, je to o prioritách a pohľade na svet a na vaše bábätko. Plienky aj tak musíte ísť nakúpiť a nákup priniesť. Aj to je fyzická námaha.

Periem 2 krát do týždňa. Zaberá to tieto aktivity:

Separačky vyperiem zvlášť. Väčšinou aj tie papierové a biologicky odbúrateľné sú prateľné. Pozor, tieto neperte v práčke, zrazia sa vám a nebudú použiteľné. Vyperte ich v ruke. Prepláchajte, pridajte kvapku detského prášku a znova prepláchajte. Vyžmýchajte, vyvešajte. To sú 3 min. Nenamáčajte dlho, zničia sa. Takto ich môžete použiť aj 5 – 6 krát.

Vkladačky (ja mám bambusové a bavlnené) namočím do vody s pridaním prípravku na dezinfekciu plienok na 2 – 3 hodinky. Potom len vyžmýcham a hodím do pračky spolu s nohavičkami a operiem na 40 °C. 

Vyvešiam, na slniečku krásne a rýchlo preschnú, v iných podmienkach schnú dlhšie. Pozbieram a znovu používam.

Prečo spojiť bezplienkovú komunikačnú metódu a používanie látkových plienok?

Je to veľmi jednoduché. Nebudete musieť prepierať plienky. Dieťatko sa krásne vykaká alebo aj vyciká do nočníka. Aj plienočiek bude menej, aj nebudú špinavé, vy budete šťastné a dieťatko tiež. 

Ak ste sa rozhodli aj vy používať látkové plienočky, v ďalšom blogu Vám prinesiem konkrétne rady ako na to 🙂

Zdieľajte a lajkujte náš blog.

Prečítajte si viac o látkových plienkach a bezplienkovaní.

Pridaj komentár

Zadajte svoje údaje, alebo kliknite na ikonu pre prihlásenie:

WordPress.com Logo

Na komentovanie používate váš WordPress.com účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

Twitter picture

Na komentovanie používate váš Twitter účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

Facebook photo

Na komentovanie používate váš Facebook účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

Connecting to %s