Moderné látkové plienky alebo zadoček v suchu a planéta zachránená 3

Pokračovanie veľkej ságy o látkových plienkach.

Prvý blog o látkových plienkach tu – prečo vlastne látkové plienky a čo to je.

Druhý blog o látkových plienkach tu – aké plienky, koľko, za koľko a čo všetko potrebujem.

Prečítajte si tiež ako a prečo vyskúšať Bezplienkovú komunikačnú metódu.

No a tento tretí blog bude o tom, ako sa starať o plienočky. Ako ich prať, sušiť a skladovať.

Ak si zakúpite plienočky AIO alebo kapsové, vrchné nohavičky budú mať PUL (polyuretanovú) vrstvu. Táto vrstva je priedušná avšak nepriepustná – neprepustí vlhko.

Na úvod jedno upozornenie: Pozor! Nohavičky nikdy nežehlíme, nesušíme na radiátore alebo pri výhrevnom telese. Slniečko im nevadí. Ak periete v ruke, nežmýchajte príliš silno, aby ste PUL vrstvu neporušili. Nebielime, radšej zavesíme na slniečko.

Pred prvým použitím samozrejme plienočky vyperieme. Plienočkám sa savosť zvyšuje často až po 3 – 6 praniach (záleží od zloženia).

DSCN5636.JPG

 

A teraz pekne poporiadku:

Ako skladovať špinavé plienky

Skladovať môžete na sucho alebo na mokro.

Tzv. mokré skladovanie ja nevyužívam, keďže neperiem až tak často (každý deň alebo každý druhý deň), preto by to bolo nehygienické a tiež nepraktické. Ale spomeniem. Potrebujete na to väčšiu nádobu alebo vedierko v ktorom máte napustenú vodu (asi do 2/3).  Pridať môžete pár kvapiek octu (v tom prípade nenamáčajte vrchné nohavičky, ale skladujte ich zvlášť), levanduľového oleja, tea tree oleja (dezinfikuje), 1 lyžicu jedlej sódy. Alebo použite dezinfekciu zakúpenú v obchode napr. Mio Fresh. V tomto potom uskladňujte špinavé vkladacie plienočky. Prať ich treba určite minimálne každý druhý deň.

IMG_20170301_211447.jpgSuchá metóda – nádoba s vrchnákom alebo kýblik s vrchnákom. Jednoducho vhodíte celé plienky (savé jadro – vkladaciu plienku) aj nohavičky. Odporúča sa prať každé 2 – 3 dni. Je jedno, či investujete do špeciálneho koša, alebo si ho vytvoríte, dôležitý je vrchnák a to, že sa do neho zmestí asi polovica vašej výbavičky.
Kôš s vrchnákom z Ikey

Ako prať moderné látkové plienky

Separačky

Ak sú jednorázové (splachovateľné) a sú iba pocikané, perieme v ruke. Vypláchame v troške vody, napustíme novú, do ktorej pridáme pár kvapiek detského prášku, pár sekúnd preperieme, v novej vode opláchneme od prášku. Vyžmýchame a zavesíme voľne presušiť. Nenechávajte separačky vo vode dlhšie ako 1 – 2 minúty, vydržia vám tak dlhšie. Takto ich môžete prať aj 5 – 6 krát.

TIP na šetrenie: vodu s práškom a čistú vodu z preplachovania môžeme vliať do vedierka kde namočíme savé jadro s dezinfekciou.

Plienky – savé jadro

Ak sú pokakané preperte ich v ruke a použite tuhé žlčové mydlo (kúpite aj v Dm).

Pred praním môžete plienočky namočiť do dezinfekcie na plienky alebo octu. Do octu nenanáčajte plienočky z bambusu. Ja používam Mio Fresh (zn. Bambino Mio). Namočíme na 2 – 3 hodinky.

Perieme v detskom prášku. Väčšinou sa odporúča prať na 40°C, ale občasné pranie na 60°C plienočky nezničí. Vo výnimočných prípadoch je možné ich oprať aj na 90°C. Treba sledovať doporučenia výrobcov.

Nedoporučuje sa používanie aviváže, pretože znižuje savosť plienok.

Vrchné nohavičky

Nenamáčať do dezinfekcie alebo octu! Kľudne môžete prať spolu s plienočkami.

Zapínanie na patentky – rozopnite pred praním patentky s ktorými zapínate plienku. Tie, ktorými plienočku zmenšujete nemusíte stále rozopínať.

Zapínanie na suchý zips – uistite sa, že ste suchý zips dobre zapli o protizips.

TIP ako ušetriť pri praní: nemusíte používať toľko pracieho prášku ako je uvedené na obale, stačí 1/2 alebo 3/4 predpísanej dávky.

Ako sušiť

Ak je to možné, v lete určite využite slniečko. Vysuší plienočky raz-dva a krásne ich vybieli. V zime môžete plienky (pozor, nie vrchné nohavičky), sušiť na radiátore, alebo necháte voľne preschnúť. Plienky môžete sušiť aj v sušičke, avšak tým znižujete ich životnosť. Ja sušičku nemám, využívam iba vyššie spomenuté možnosti.

IMG_20170421_153013.jpg

Ako žehliť

Nijako. Plienočky vôbec nežehlíme, nie je to potrebné a u plienok AIO sa to ani nesmie.

To je aj odpoveď na to, prečo sú kapsové plienočky pre mňa praktickejšie ako plienočky síce látkové, ale štvorcové – tie, ktoré používali aj naše maminy. Iste, používajú sa aj dnes, ale je s nimi práca a práca znamená čas a námahu. A ja ten čas a námahu, ktorú by som vložila do žehlenia, prepierania, skladania, radšej venujem svojej princeznej. Rozhodnutie je na vás, je ale zbytočné, aby ste stratili chuť používať látkové plienky iba pre to, že s niektorými je zbytočne veľa roboty.

TgDLLlX9TbKegic7iQc-Mw~zehlenie-babo-dream.jpg

A spokojne používame ďalej. V ďalšom blogu porovnám látkové a jednorázové plienky. Bude to zhrnutie s plusmi aj mínusmi oboch druhov plienok.

 

IMG_20170223_085856.jpg

 

Lajkujte a zdieľajte náš blog.

Prečítajte si viac o látkových plienkach a bezplienkovej metóde.

Pridaj komentár

Zadajte svoje údaje, alebo kliknite na ikonu pre prihlásenie:

WordPress.com Logo

Na komentovanie používate váš WordPress.com účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

Twitter picture

Na komentovanie používate váš Twitter účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

Facebook photo

Na komentovanie používate váš Facebook účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

Connecting to %s