Aj vy máte tabuľkové dieťa?

Čo je to tabuľkové dieťa? Je to dieťatko, ktoré sa vyvíja presne podľa tabuliek. Počnúc vývojom v brušku, narodením, rastom a zručnosťami po narodení. Jeho vývoj je ukážkový a vy si ho môžete zarámovať alebo vložiť do škatuľky a vystaviť na poličke, či návštevám ukazovať vo vitrínke.

Ja také dieťa nemám. A som tomu rada.

šťastné dieťa

Všimla som si, že mamičky veľmi často porovnávajú svoje ratolesti. Či už s článkami a tabuľkami na internete alebo s inými deťmi a predbiehajú sa v tom, čo ich dieťa dokáže, kde vo vývoji je, aké je vysoké, ťažké, ľahké, koľko spí, koľko papá, ciká, kaká. Aha, moje už drží hlavičku, moje chodí, moje si cmúľa palec, moje má vlasy a moje má dve rovnaké oči… A ak stretnú dieťa, ktoré je vo vývoji o dosť popredu, nezdržia sa poznámok, že to určite zdravé nie je, pohľadom na matku tohto dieťaťa sa z nej snažia vysať energiu, alebo naopak upadajú do depresie zo svojho úplne nemožného dieťaťa, ktoré vo svojich 13 mesiacoch ešte nevyriešilo Fermatovu vetu a dokonca ani nechodí!

Samozrejme, že je úplne normálne pochváliť sa, čo dieťatko dokáže. Niekedy to ale nie je čistá radosť z dieťatka a jeho schopností, ale predbiehanie sa, akoby bolo dieťa cvičenou opičkou.

Chápem, že je ťažké odolať tomu chtíču byť najlepší a mať najlepšie dieťa. Ale čo je to TO najlepšie? Mať viac vlasov? Viac prstov na rukách? Väčšie uši?

Každé dieťatko je krásne a dokonalé také, aké je. Žiadne tabuľkové dieťa neexistuje. Ak by bolo niečo v neporiadku, pediater vás na to upozorní.

Často sa mamičky boja, keď bábätko v 6. mesiacoch nesedí a podopierajú ho vankúšmi a posádzajú. Prosím, nerobte to. Posádzanie dieťatka, ktoré sa ešte samo neposadilo, je veľmi nebezpečné. Alebo mamičky dajú na reči, že má dieťatko do dovŕšenia jedného roku chodiť. A tak s ním chodia za ručičky, pričom dieťatko im kolembá na vratkých nôžkach, alebo dieťatko dajú do beháku, čím mu zaisťujú pokrivenie a problémy s chrbticou. Viete, že norma pre samostatné chodenie je 18 mesiacov? A že prvá chôdza dieťatka má byť do strany popri predmetoch? O škodlivosti chodítok / behákov píšem v tomto blogu klik sem.

Nechajte dieťatko vyvíjať sa prirodzene a samé. Nepomáhajte mu vymyslenými pomôckami, ktoré sú skôr na škodu ako úžitok.

IMG_20170519_001218.jpg
Mamička, ja sa nehnevám, že nevieš tancovať a spievať ako moja obľúbená Beyoncé!

Neklesajte na duchu ak vaše bábätko ešte nevie to, čo dieťatko vašej kamošky, alebo čo píšu články na internete (najlepšie sú tie s názvom “Správny vývoj detí”), či to, čo sa dozviete v diskusiách (nečítajte ich). Neporovnávajte.

Detičky sa tiež neporovnávajú. Proste sú šťastné. Buďte aj vy šťastné, tešte sa z každého nového dňa s vašou ratolesťou. Ak niečo nevie, určite to dobehne. A v tom, či vie vyskladať súvetie už ako 15 mesačné, predsa neväzí kľúč k červenému diplomu alebo pracovným úspechom.

Buďte hrdá na svoje jedinečné dieťatko, tak ako je ono hrdé na svoju mamičku.

Zdieľajte, lajkujte a sledujte náš blog.

Prečítajte si aj ostatné blogy.

One thought on “Aj vy máte tabuľkové dieťa?

Pridaj komentár

Zadajte svoje údaje, alebo kliknite na ikonu pre prihlásenie:

WordPress.com Logo

Na komentovanie používate váš WordPress.com účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

Twitter picture

Na komentovanie používate váš Twitter účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

Facebook photo

Na komentovanie používate váš Facebook účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

Connecting to %s