Čo hovoria bábätká? Počúvate ich?

Čerstvá mamička dostáva rady od skúseného okolia, väčšinou už v pôrodnici (ak nie aj skôr), ako sa zaručene starať o bábätko. Čo určite robiť a nerobiť. Rady sú dobré a mienené dobre, avšak nie vždy platia pre všetky detičky. Mamičky v strachu o svoje detičky, ktorým ešte nerozumejú, podliehajú tomuto tlaku a bábätko často protestuje hlasným krikom, aby sa to, čo bolo vrátilo, lebo to bolo dobré.

DSCN4896.JPG

Bábätko treba nechať po papaní odgrgnúť!

Treba – netreba, moje bábätko vždy pri dojčení zaspalo a aj keď mi sestričky v nemocnici hovorili o dôležitosti tohto úkonu pre dobrý spánok, akosi im to nevychádzalo. Ak som moje dievčatko nechávala odgrgnúť, vždy sa zobudila a potom nevedela zaspať. A plakala. A ja tiež. A tak sme prestali odgrgávať a moje bábätko spalo a spalo a prespalo celú noc a ja s ňou.

Nemôžeš ju kŕmiť pred kúpaním!

Musím. Je to síce logické, aby sa posledné jedlo nestalo súčasťou večerného kúpeľa, ale moje hladné klbko nedokázalo vydržať ten dlhý časový úsek medzi posledným jedlom, hraním sa, vyzliekaním, kúpaním, prebalením, oblečením…uf…to je toho. A tak sme začali papať pred kúpaním, jedlo je tam kde má byť a nikto neplače.

Nenechaj ju zaspávať na bradavke, rozťahá ti ich. Daj jej cumlík!

A nedám. Nechce. Ale mňa áno. A nevadí mi to vôbec. Nebolí to, bradavky sú také ako boli. A keby aj nie, veď sú na to.

Ty ju ešte dojčíš? Nie je už veľká?

No pokiaľ ešte nedostáva do zošita včeličky alebo sa neučí na maturitu, určite nie. Každé dieťatko, si vie určiť, keby už je ten čas nedobíjať sa mamičke do podprsenky. Ak je to možné a vám to nevadí a dieťatku vyhovuje, dojčite. Dávate mu to najlepšie čo potrebuje.

A keď mi niekto povie, nechaj ju vyplakať, to je pre deti dobré, alebo nenos ju, lebo ju rozmaznáš, už sa iba zasmejem. Smiech ukľudní nielen mňa, ale aj rozdávačov múdrostí.

Toto sú malé príklady z vlastnej skúsenosti alebo z môjho okolia. Každá mamička by mala počúvať vlastný úsudok, rozum, skúsenosti a hlavne svoje bábätko.Vyskúšať, čo je pre ňu a pre jej malý poklad najlepšie a podľa toho sa riadiť a nestresovať sa zbytočne radami od iných, i keď blízkych ľudí. Šťastné bábätko za to stojí.

Pridaj komentár

Zadajte svoje údaje, alebo kliknite na ikonu pre prihlásenie:

WordPress.com Logo

Na komentovanie používate váš WordPress.com účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

Twitter picture

Na komentovanie používate váš Twitter účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

Facebook photo

Na komentovanie používate váš Facebook účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

Connecting to %s