Čo vybaviť po pôrode?

A je to tu. Konečne svoj malý zázrak držíte v náručí a neviete odtrhnúť zrak. Obzeráte z každej strany, hladkáte, obdivujete, pusinkujete a ste tak šťastná ako len človek môže byť. Váš život už nikdy nebude taký ako doteraz, bude oveľa krajší a lepší.

Občas vás z tej krásnoty vytrhne tvrdá realita…napríklad v podobe vybavovačiek na úradoch. Ja som majster v odkladaní životne nedôležitých vecí (tým myslím také, na ktorých priamo nezávisí život človeka) a tak môžem povedať, že vôbec nič sa nestane, ak nebudete vybavovať všetko hneď prvé dni. Hlavne si toto krásne obdobie nekazte zbytočnými stresmi.

V predchádzajúcom blogu som písala čo vybaviť pred pôrodom. 

Teraz prinášam info, čo vybaviť po pôrode a musím skonštatovať, že je toho oveľa viac a hlavne si to budete MUSIEŤ vybehať.


1. Rodný list dieťatka – v pôrodnici vás navštívi milá pani z matriky z miesta narodenia dieťaťa a vyplní o vás, dieťati a otcovi dieťaťa údaje do Hlásenia o narodení. O pár dní si vy, alebo aj otec dieťaťa (ak ste zosobášení treba priniesť sobášny list, ak nie ste zosobášení, priznanie otcovstva) môžete vyzdvihnúť rodný list dieťatka. Máme celkom milú humornú príhodu, kedy si pani v pôrodnici zapísala zle údaje o otcovi dieťaťa (pomýlila si jedno číslo z rodného čísla) a tak naše milé dieťa malo zrazu a na okamih (našťastie si to môj drahý všimol priamo tam) iného otca. Ešteže sa to nikdy nedozvedela napríklad manželka tohto pána, ešte by sme vyvolali nejaký škandál v cudzej rodine 😀

2. Prepúšťaciu správu z pôrodnice odovzdať pediatrovi. Vraj treba hneď prvý deň po príchode z pôrodnice. No ja som bola rada, že som skoro po 3 týždňoch doma a určite som nemyslela na to, aby som lozila niekde k doktorovi. V každom prípade, odovzdať čím skôr.

3. Prihlásenie dieťaťa na trvalý pobyt do 3 dní od obdržania rodného listu, prihlasuje sa v Ohlasovni pobytu obecných a mestských úradov. Matrika automaticky prihlasuje dieťa na trvalý pobyt v mieste bydliska matky. Ja som rodila v Bratislave, trvalý pobyt som mala v Trnave a nikam som chodiť nemusela, matrika a ohlasovňa si dokumenty preposlali. Pre istotu si na mestský či obecný úrad zavolajte a overte si to.

4. Prihlásenie dieťaťa do zdravotnej poisťovne a požiadanie o zdravotný preukaz. Toto treba urobiť do 60 dní od narodenia, dovtedy dieťa používa váš zdravotný preukaz. Ja som to urobila online z pohodlia domova, kartičku mi zaslali kuriérom. Či sa to dá takto vybaviť vo všetkých poiťovniach, netuším.

5. Upovedomenie zamestnávateľa a Sociálnej poisťovne o narodení. Overte si so zamestnávateľom, či Sociálnej poisťovni zašle kópiu rodného listu (alebo to máte urobiť vy), aby vám neprestali vyplácať materské. 


6. Materské. O tom som už písala v krátkosti tu. Materské vám môže byť vyplatené najskôr v 32. týždni tehotenstva, zväčša ale v 34. týždni tehotenstva, ak ste porodili skôr, tak začína dňom narodenia dieťaťa. Vypláca sa do 34. týždňa od vzniku nároku, osamelej matke do 37. týždňa, pri narodení dvojičiek, trojičiek… do 43. týždňa. Počas materskej môžete pracovať, ale nesmie to byť práca na tú istú prac. zmluvu, z ktorej plynie materské. Ak sa zamestnáte na inú zmluvu, dohodu alebo u iného zamestnávateľa, je to v poriadku. Percentuálna výška materského – 70 % DVZ. Viac info na stránke Sociálnej poisťovne.

7. Príspevok pri narodení dieťaťa. Je to jednorázová dávka vo výške 829,86 € pre 1. až 3. dieťa, ktoré sa dožilo 28 dní. Nárok na príspevok zaniká uplynutím šiestich mesiacov od narodenia dieťaťa. Treba si vypísať žiadosť a odovzdať na úrade práce sociálnych vecí a rodiny v mieste trvalého pobytu žiadateľa. Viac info: Zákon č. 383/2013 Z. z. o príspevku pri narodení dieťaťa a príspevku na viac súčasne narodených detí a o zmene a doplnení niektorých zákonov.

8. Prídavok na dieťa. Výška dávky je 23,52 eur mesačne, vypláca Úrad práce, sociálnych vecí a rodiny v mieste trvalého pobytu žiadateľa., vyplácané pokiaľ je dieťa považované za nezaopatrené, najviac do dovŕšenia 25. roku života. Tiež treba vypísať žiadosť. Viac info: Zákon č. 600/2003 Z. z. o prídavku na dieťa a o zmene a doplnení zákona č. 461/2003 Z. z. o sociálnom poistení v znení neskorších predpisov.

9. Daňový bonus. Je to daňové zvýhodnenie, ktoré sa poskytuje daňovníkovi vyživujúcemu dieťa žijúce s ním v domácnosti formou zníženia dane z príjmov, resp. preddavkov na daň, ktorú by inak daňovník musel zaplatiť, čo daňovníkovi – zamestnancovi priamo zvyšuje jeho plat. Daňový bonus je v sume 21,41 eur mesačne. Trvanie ako v predchádzajúcom prídavku. Uplatniť si ho môže iba jeden z rodičov. Viac info: zákon č. 595/2003 Z. z. o dani z príjmov. 

10. Príplatok k prídavku na dieťa. Je to štátna sociálna dávka, vypláca Úrad práce, sociálnych vecí a rodiny, najdlhšie do dovŕšenia 25 rokov veku dieťaťa. Nárok na príplatok má ten, kto si nemôže uplatniť daňový bonus (viď bod 8), ale má nárok na prídavok na dieťa (viď. bod 7). Treba si vypísať žiadosť. Viď zákon v bode 8.

11. Rodičovský príspevok. Vybavujete až keď vám končí materská. Vypláca Úrad práce, sociálnych vecí a rodiny najdlhšie do troch rokov veku dieťaťa (resp. do 6. ak má dieťa dlhodobo nepriaznivý zdravotný stav). Výška dávky: 203,20 eur mesačne, pri dvojičkách 254 eur, pri trojičkách 304,80 eur. Počas poberania RP môžete zároveň pracovať. Nezáleží pritom na forme vykonávania zárobkovej činnosti, ani na type úväzku. Viac info: Zákon č. 571/2009 Z. z. o rodičovskom príspevku a o zmene a doplnení niektorých zákonov v znení neskorších predpisov.

12. Príspevok na starostlivosť o dieťa. Je to štátna sociálna dávka na úhradu výdavkov vynaložených na starostlivosť o dieťa do troch rokov veku alebo do šiestich rokov veku, ak ide o dieťa s dlhodobo nepriaznivým zdravotným stavom. Minimálna výška je 41,10 €, maximálna 280 €. Rodič si môže vybrať medzi poberaním rodičovského príspevku a týmto príspevkom, ktorý mu viac vyhovuje. Najvýhodnejšie je to vtedy, ak rodič pracuje alebo študuje a dieťa (do 3 rokov) je v súkromných jasliach alebo škôlke, kde mesačné náklady sú vyššie ako rodičovský príspevok (203 €) a teda mu budú preplatené tieto náklady do výšky 280€. Viac info: Zákon č. 561/2008 Z. z. o príspevku na starostlivosť o dieťa a o zmene a doplnení niektorých zákonov v znení neskorších predpisov.

13. Nahlásenie dieťaťa k platbe za odvoz komunálneho odpadu. 


14. A nezabúdajte ani na seba – gynekologická prehliadka po šestonedelí.

Snažila som sa tieto informácie zhrnúť čo najstručnejšie a najjednoduchšie, ale keďže život nie je až taký jednoduchý, uvádzam aj zákony, alebo odkazy, v ktorých sa dočítate viac.

Pridaj komentár

Zadajte svoje údaje, alebo kliknite na ikonu pre prihlásenie:

WordPress.com Logo

Na komentovanie používate váš WordPress.com účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

Twitter picture

Na komentovanie používate váš Twitter účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

Facebook photo

Na komentovanie používate váš Facebook účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

Connecting to %s