Objavili sme kvaku

Môj manžel búra niektoré stereotypy, ktoré sú o chlapoch zaužívané, vraj neradi nakupujú a málo rozprávajú. Ten môj rozpráva veľa. Aj za mňa. Keby som bola nemá, aj tak by za mňa rozprával dosť. Ono je to výhodné pre málo zhovorčivého človeka, ako som ja. To by sme vyzerali. Prišli by sme na návštevu, ja ticho, on ticho… No a to nakupovanie. Niežeby nakupoval oblečenie. On je supermarketoholik a zároveň zľavofil. Ak také niečo neexistuje, zavádzam do slovníka. Nakupuje a rád. Vyžíva sa vo všetkých akciách typu kúpil som za cent či za dva. To mu kvitujem. Príde domov, 4 plné tašky a že hádaj koľko som platil? Hm… (chcem to vedieť?) 60 €? Šesť! Znie odpoveď. Výborne. A tak sa tiež minule vrátil z obchodu, celý natešený z výhodného nákupu.

On: “Kúpil som kavku za pár centov.”

Ja: “Čože?”

On: “Kúpil som kavku.”

Ja: “Aha.” (tak buď kúpil kavku, toho vtáka…čo to už nepredávajú! alebo Kafku. Kúpil knihu???!!! Som zaskočená). “Čo si to kúpil?”

On: “No kavku alebo kafku. Tak nejak. Tam je bloček.”

Ja: “Ahá. Kvaku!”  😀 😀 😀

A tu už začínam flflať. Mám totiž zdedený gén flflania: “No a to je zase čo za blbosť.” (Prvé čo mi napadlo bola nejaká exotická zelenina, niekde z Afriky.)

“Zase mám jesť nejakú exotiku?! Na Malorku ma nezoberieš, ale kupuješ čo nepoznáme!” A myslím na to, aké to bude hnusné, mazľavé a že ja to určite jesť nebudem.

IMG_20170507_220738.jpg

A tak som gúglila. Zoznámte sa, kvaka…

je to koreňová zelenina, vyzerá ako veľká biela reďkovka alebo kareláb a chutí veľmi podobne, ale jej chuť je jemná a príjemná. Má veľa minerálov a vitamínov, skoro žiaden tuk a veľa vlákniny. Inak ju, vraj, s obľubou jedávali naše staré matere a otcovia (tým sa myslí aj vaše, nie len naše). Jesť ju môžete surovú alebo tepelne upravenú. Listy sa dajú jesť tiež, obsahujú veľa vitamínu A. Bohužiaľ, tú našu sme kúpili bez listov.


Ráno sme si ju nakrájali. Chutila famózne. Aj Vikinke. Nastrúhaná má horkejšiu chuť. 

Našla som aj zopár receptov pre detičky, ktoré budem postupne variť a dopĺňať. Kvaka sa nemá mraziť, lebo sa pokazí jej chuť.

Inšpirujte sa…

Kvaka s mäskom

Povaríme vo vode mäsko cca 15 min. (králičie, kuracie, morčacie atď), pridáme nakrájanú kvaku, môžeme aj inú zeleninku podľa chuti (mrkvu, petržlen…). Pripravíme si bulgur podľa návodu. Uvarený bulgur pridáme k uvarenému mäsku a zelenine a rozmixujeme alebo popučíme.

Kvaka so zeleninou

Vo vode (alebo nad parou) dáme variť ošúpanú a nakrájanú zeleninku: kvaku, batát, mrkvu, petržlen, kareláb. Keď je zeleninka mäkučká rozmixujeme alebo popučíme vydličkou.

Kvaka so špenátom a vajíčkom

Očistenú, nakrájanú kvaku s batátom dáme variť, keď sú skoro uvarené pridáme čerstvý špenát. Varíme ešte 10 min. Rozmixujeme. Pridáme uvarené vajíčko (alebo iba žĺtok).

4 thoughts on “Objavili sme kvaku

  1. Spätné upozornenie: Receptárik: Polievky od 14. mesiaca
  2. Dobrý deň, chcela by som sa opýtať kde sa dá kúpiť kvaka? Je to super náhrada namiesto zemiakov. Robila som si z nej hranolky upečené v trúbe a boli úplne chuťovo skoro rovnaké ako zemiakové. Ja som si ju kúpila cez online obchod svetbedniciek.sk a bola stara a dosť drahé lebo musíte nakúpiť viacej. Preto keby ste mi vedeli poradiť tak budem naozaj veľmi rada.
    Ďakujem

    Páči sa mi

Pridaj komentár

Zadajte svoje údaje, alebo kliknite na ikonu pre prihlásenie:

WordPress.com Logo

Na komentovanie používate váš WordPress.com účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

Twitter picture

Na komentovanie používate váš Twitter účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

Facebook photo

Na komentovanie používate váš Facebook účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

Connecting to %s