Ako šetriť na dieťatku a pritom mu dať to najlepšie

Aj vy ste si povedali, že na svojich deťoch šetriť nebudete? Prehodnoťte to.

Je samozrejmé a pochopiteľné, že svojmu dieťatku chceme dať to najlepšie a ak sa dá, lepšie ako sami sebe. Častokrát si hovoríme, že mu chceme dať viac, ako sme mali v detstve my. Niekedy je ale ťažké odhadnúť hranicu, kde je to ešte pre dieťatko prospešné a kde už mu viac škodíme.

Napríklad dieťatko sediace v prevádzke rýchleho občerstvenia, napchávajúce sa hranolkami a inými mc dobrôtkami, držiace v ruke mobil či tablet sa možno na prvý pohľad stravuje draho, ale či jeho život je týmto plnohodnotnejší a zdravie lepšie, o tom by sa dalo polemizovať.

Určite to, čo je najprirodzenejšie, čo je najbližšie k prírode, nepretechnizované, domáce, je skutočne lepšie. A často aj oveľa lacnejšie. Lacnejšie neznamená horšie, lacnejšie neznamená, že mu dávame menej. Pretože jedlo uvarené doma, je plné lásky a výživnejšie ako to kupované. Nebojte sa, v živote ešte okúsi aj nezdravé, aj Brumíkov, aj Mc hranolky. Dajte svojmu dieťatku preto v prvých rokoch základ zdravia.

K napísaniu tohto blogu ma inšpirovalo tvrdenie, že deti sú drahé a nákladné. Podľa mňa, deti sú vďačné a krásne stvorenia plné lásky a nepotrebujú žiadne drahé veci. Deti sú vnímavé a vedia, čo pre ne robíte. Rozumejú tomu, že pre ne vytvárate hodnotu a dávate im čas a svoju lásku. To je to najdôležitejšie. A láska je zadarmo.

ako šetriť na dieťatku a pritom mu dať to najlepšie

Plienky

Vymeňte, alebo aspoň minimalizujte jednorázové plienky, ktoré sa rozkladajú niekoľko sto rokov a stoja vás kopu peňazí, ktoré vyhadzujete vlastne do koša, za moderné látkové plienky. Veľa užitočných informácii v mojich blogoch. 

Jednorázovka je super na dlhé cesty, v noci, ak dieťatko celú noc prespí. Nie je však zdravá na každodenné nonstop používanie (je pohodlná pre nás mamičky, ale dobrá pre detičky nie je). Dnes, bohužiaľ, nie je ničím nezvyčajným, že malé bábätká majú gynekologické problémy. Plienky schopné absorbovať množstvo moču bez pocitu chladu len pomáhajú množeniu baktérii.

Krémiky proti zapareninám budete musieť použiť iba v nutnom prípade, alebo iba raz denne – na noc.

Bezplienková komunikačná metóda

Viac info v po kliknutí sem. Najjednoduchší spôsob ako ušetriť je učiť dieťatko od útleho veku na nočník. Bábätko, ktoré ešte nesedí, pridržiavame nad nočníkom, umývadlom či nádobkou na to určenou. Dieťatko sa od útleho veku naučí, kedy má vykonávať potrebu. Je samozrejmé, že nie vždy sa podarí vám vystihnúť presný čas alebo bábätku dať vám najavo správny moment, ale učenie na nočník v neskoršom veku nebude nočnou morou, ale radosťou.

DSCN4294aaa

Umývanie zadočka

Čistá voda je nenahraditeľná nielen na pitie ale aj na umývanie. Prečo ale deti po potrebe očisťujeme vlhčenými utierkami napustenými chemikáliami, keď nám doma tečie z vodovodu čistá a zdravotne nezávadná voda, nehovoriac o tom, že sú ťažko rozložiteľné? Skúste sa vy, denne, po potrebe utierať týmito utierkami. Alebo to radšej ani neskúšajte. Koledujete si tým o zápaly, alergie, rôzne pupáčiky a iné svrbiace nepríjemnosti. Veľký výkričník k blogu, ktorý som si prečítala: https://www.modrykonik.sk/blog/nelinkabublinka/article/s-babatkom-u-gynekologa-bj5siv/.

Čistá voda je najlepšou voľbou!

Samozrejme tam, kde nemáme prístup k čistej vode sú dobré, dočasne, aj vlhčené servítky. Alternatívou sú bambusové / bavlnené obrúsky, ktoré navlhčíte vodou a potom jednoducho operiete žlčovým mydlom.

Strava

Varenie pre deti je veľmi jednoduché. Žiadne smradľavé vyprážanie, či zapekanie a korenenie. Prosto hodíte do vody a varíte. Ja navarím na niekoľko dní dopredu, malú časť dám zmraziť (na prípady, kedy nemám čas či sa mi variť nedá, rozmrazím). Brokolica, zemiak, mrkva, špenát, cvikla, mäsko, strukoviny, tekvica, cuketa, zo sladkých jabĺčko, hruška, marhuľa, broskyňa, obilniny či ovsené vločky… zo všetkého dobrého môžete navariť chutné príkrmy a výživky a kašičky na celé dni. Príklad našej stravy v Receptáriku.

Vymeňte presladené a preželatínované detské jogurty za čistý biely jogurt (ak je nutné, dochuťte lyžičkou domáceho džemu bez cukru). Neponúkajte deťom Brumíkov, cukríky, lízatká, čokoládky od útleho veku. A už vôbec nie preto, že to tak robí susedka a dieťa je zdravé. Vy mu tráviaci trakt nevidíte. Ani nie preto, že sladkosti dostane. Tak či tak bude mať v živote ešte dosť sladkého, keď bude staršie a vy to už neovplyvníte. Ako sladké voľte domáce ovocné výživy bez cukru, jogurty s domácim džemom bez cukru, či domáce sušienky bez cukru, prípadne sušené ovocie na slniečku a samozrejme, čerstvé, lokálne a sezónne ovocie. Tam je cukru dosť. Vysvetlite to aj príbuzným.

Receptárik

Dojčenie

Ak môžete, dojčite. Je to najzdravšie, najlacnejšie, najefektívnejšie, bezpracné a najpozitívnejšie čo môžete pre svoje dieťatko urobiť. Zo zdravotného i psychického hľadiska je to pre vývoj dieťatka najlepšie. Pokiaľ vás dojčenie neobťažuje, neodstavujte dieťatko nasilu, nechajte, nech si samo vyberie kedy je ten čas. Nepočúvajte spoločenský tlak a reči okolia, vy ste matka. WHO (Svetová zdravotnícka organizácia) odporúča výlučné dojčenie do 6. mesiaca veku dieťaťa, potom do 2. veku po zavedení príkrmov. Odporúča. Po zvážení vedeckých dôkazov! Dnes žijeme v dobe, kedy potrebujeme vedecké dôkazy na to, aby sme to, čo je pre matku aj dieťa najprirodzenejšie, mali podložené dôkazmi.

Čistá voda na pitie

Naučte dieťatko od útleho veku piť čistú vodu (ak nechcete dávať priamo z vodovodu, môžete podávať prevarenú, odstátu vodu). Vysvetlite dieťatku, prečo je zdravá a ukážte mu i na sebe pozitíva pitného režimu. Žiadne detské sladké vody a džúsy nie sú bez chemikálii a cukru. Okrem toho, vždy sú balené v plastovej fľaši, čo nie je dobré ani pre organizmus, ani pre prírodu. Pitie čajíkov tiež nie je nutné. Čaje ako voľba na uhasenie smädu často urobia opačný efekt a to, dehydrujú. Viac o pitnom režime tu.

Ak dieťatko nechce piť čistú vodu, motivujte ho peknou fľaštičkou, ktorú si samo vyberie, s obrázkom, ktorý má rádo. Skúšajte rôzne druhy fliaš. Moje, dojčené dieťa, piť z fľaše s cumľom nevedelo. Preto sme prešli na fľašku so slamkou a odvtedy nemá problém. Pije sama, rada a veľa. Čo robiť ak dieťatko nechce piť čistú vodu si prečítajte tu.

dav

Hračky

Menej je viac. Pomyslite si na svoje detstvo (kedy sme nemali také možnosti a tonu elektronických hračiek), ako sme sa dokázali zahrať, rozvíjať si fantáziu a o detstvo sme určite neprišli. Dieťatko pochopí, ak mu vysvetlíte, že nemôže mať všetko. Aj tak dostane kopu hračiek od rodiny a známych. Ak obklopíte dieťatko množstvom hračiek, nebude vedieť s čím sa zahrať a často bude z neporiadku okolo seba nervózne. Skúste sa vy obklopiť morom kníh či niekoľkými počítačmi, tabletmi a smartfónmi. Na zabavenie, relaxáciu či hru stačí jedna hračka.

Dodržujte pravidlo dvadsiatich hračiek. To znamená, že dieťatku vyberiete maximálne 20 hračiek, ostatné odložíte. Ak je dieťatko staršie vyberie si samé, ktoré chce odložiť.

Ak je to možné, vyberajte pre dieťatko interaktívne hračky, najlepšie drevené. Drevené hračky sú najlepšie zo zdravotného hľadiska a ohľaduplnejšie k prírode. Iste, aj tablet rozvíja poznanie a intelekt, ale my sme ho v detstve nemali, a hlúpi nie sme.

Inšpirujte sa našimi Montessori hračkami a hrami tu.

IMG_20170508_105803.jpg

Voľný čas

Zoberte dieťatko do prírody, choďte opekať či iba na prechádzku do lesa. Hrajte sa vonku hry s loptou, skáčte spolu gumu, kreslite si kriedou, hádžte si tanier, počas prechádzky si spievajte alebo si zahrajte meno, mesto, zviera, vec alebo hádaj na čo myslím. S Vikinkou chodíme radi do parku, kde zbierame gaštany, listy, púpavy, pozorujeme zvieratká.

Naučte dieťatko od mala kultúre, zoberte ho na detské predstavenie, bábkové divadlo či do galérie alebo múzea.

Kreslite si s ním, čítajte mu, vytvárajte a tvorte. Tancujte a spievajte, hrajte si doma divadlo.

Vymeňte aktivity za pasivity.

Zapojte dieťatko do varenia, upratovania a domácich prác. Nečakajte od neho, že bude robiť všetko dobre a dokonale od mala. To ani nie je cieľ. Cieľom je naučiť ho zručnosti praktického života, ktorú si osvojí a postupne sa v nej zdokonalí. Áno, všetko bude trvať 3-krát dlhšie…Nahoďte úsmev, chváľte a motivujte. Inšpirujte sa našimi radami tu.

dav

Oblečenie

Dieťatku stačí oblečenie a obuv z druhej ruky. Niektoré kúsky bude mať na sebe iba 2 krát. Vyrastie veľmi rýchlo. Ak nemáte po kom dediť, vyhľadajte bazáre či second handy. Oblečenie je tu oveľa lacnejšie. Ak už bábätko neplánujete, oblečenie predajte alebo darujte ďalej.

Pranie a žehlenie

Nie je potrebné používanie aviváže na detské oblečenie, a ani sa to neodporúča, pretože často spôsobuje alergie, hlavne u malých bábätiek. Pracieho prášku môžete s pokojom dávať polovičnú odporúčanú praciu dávku.

Prať stačí na 40 stupňov a žehliť tiež nie je nutné, pokiaľ nemáte novorodenca, alebo nie sú známe  infekčné choroby v rodine alebo nemá dieťatko oslabenú imunitu.

Kúpanie a kozmetika

Dieťatko kúpte v čistej vode a ak nie je špinavé od hliny či piesku nemusíte používať žiadne šampóny či gély. Ani detské. Pokožka má svoje prirodzené PH, ktoré sa kozmetikou ničí. Detská pokožka nepotrebuje ani žiadne krémy a telové mlieka. V zime pokožku ošetrujte kokosovým olejom či olivovým olejom z lekárne. Samozrejme, bez kvalitného opaľovacieho krému deti slnku nevystavujte.

TIP na šetrenie: vodu z vaničky môžete použiť na splachovanie toalety. Takto ročne ušetríte minimálne 3600 l pitnej vody.

Veci na viac použití

Používajte ekologické nerezové fľaše, ktoré vám vydržia večnosť. Detskú výživu, jogurty dávajte do plniteľných taštičiek. Nezahadzujte čo nemusíte. Čo sa dá, recyklujte, predajte, darujte ďalej.

Nakupujte s rozumom

Snažte sa nakupovať s rozumom. Iste, nie všetky veci za pár eur vydržia, skúste ísť zlatou strednou cestou, veľakrát sa pripláca iba za značku či drahú reklamu. Voľte výrobky lacnejšie, ale vždy si overte kvalitu, aby ste nemuseli vyhadzovať.

Uspávanie

Niektorí rodičia v snahe uspať svoje neuspateľné dieťa volia v záplave emócii a prebdených nocí uspávanie v aute. Iste, detský plač je silná vec, proti ktorej sa len ťažko namieta. Namiesto toho, ako ho položíte opäť do autosedačky a budete s ním obiehať ulice, vystavovať seba a dieťa riziku a znečisťovať prostredie, preštudujte si čo to o nosení v šatke alebo ergonosiči (pozor, nie klokanke!).

Niektoré detičky zaspávajú ťažko, sú rozrušené z celého dňa, z nových vecí, chýbajú im dotyky, kolísanie, alebo ich niečo bolí. Priviňte si ho do šatky, jemne dieťa kolísajte, položte si jeho hlavičku na vašu hruď, aby počulo vaše srdiečko. Toto môže kľudne robiť aj otecko. Bábätko sa zachvíľu upokojí a zaspí.

dav

Dávajme dieťatku viac prirodzenosti od malička, učme ho jednoduchým, ekonomickým a ekologickým zásadám, podarujme mu do života zdravie a vedomie o hodnotách, vytvorme mu šťastné detstvo aj bez chemikálii v jedle a bez technických vychytávok.

Ďakujem, že čítate blog. Rada uverejním aj Vaše komentáre a tipy, ktoré môžu pomôcť a inšpirovať:

Barbora N.: doplnila by som ku kupaniu, ze to ani nie je potrebne kazdy den, obzvlast tie malicke deticky. Tvrda voda im pokozku moze vysusovat (a potom ‘musite’ pouzivat tie kremy…). Voda z vanicky sa da aj na kvety na balkone ci v zahrade. a kokosak by som odporucila skor v lete, ma ochranny faktor 8. Na zimu daco lokalnejsie, olivovy ci slnecnicovy v bio kvalite.

Zdieľajte a lajkujte náš blog 🙂

Prečítajte si aj ostatné blogy o vzťahovej výchove.

Ak Vás zaujíma viac, klik sem.

Zuzana

One thought on “Ako šetriť na dieťatku a pritom mu dať to najlepšie

Pridaj komentár

Zadajte svoje údaje, alebo kliknite na ikonu pre prihlásenie:

WordPress.com Logo

Na komentovanie používate váš WordPress.com účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

Twitter picture

Na komentovanie používate váš Twitter účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

Facebook photo

Na komentovanie používate váš Facebook účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

Connecting to %s