Nosím ťa pri srdci…O ergonomickom nosení

Rozdiel medzi ergonomickým a neergonomickým nosením…

…alebo v čom nosiť?

Milé šťastné maminky, rada by som vás zoznámila s nosením detičiek v šatke alebo v ergonomickom nosiči.

V prvom rade, ak ešte nemáte informácie o nosení detičiek, vám poviem rozdiel medzi ergo a neergonomickým nosením. Pretože rozoznať zdravé a nezdravé nosenie je najdôležitejšie. Častokrát sa v ponímaní verejnosti (ale aj lekárov – špecialistov, ktorí by sa k noseniu mohli vyjadriť ak by mali dostatočné informácie) zamieňajú a nerozlišujú pojmy klokanka, nosítko, nosič, nosiaca pomôcka atď.

Ak sa nosí správne, nosenie nepredstavuje zdravotné riziko. Je nosenie zdravé a nezdravé a je rozdiel medzi nosičom a nosičom.

Nosenie detičiek odporúčam nielen každej mamičke, ale aj oteckom či starým rodičom. Nosenie je nádherné, dieťatko je pri vás a nie je separované, lepšie viete reagovať na jeho potreby. Ak máte dieťatko, ktoré ťažko zaspáva, zle spinká, je plačlivé, rastú mu zúbky, začnite s nosením. Dieťatko bude spokojne spinkať pri vašom srdiečku. Takto ho môžete i veľmi ľahko dojčiť a tak dodržiavať pitný režim.

Verím, že keď budete vedieť ako správne nosiť (resp. v čom), bude vaše dieťatko i vy spokojnejšie, tak, ako sme spokojné ja a Vikinka.

Aké je nesprávne nosenie a čo nie je ergonosenie?

Ergonomické nosenie nie je nosenie v tzv. klokanke. I my sme mali malú epizódku s klokankou, ktorú sme mali požičanú. Informácie o zdravom nosení som nejaké mala, ale neštudovala som detaily a naivne som predpokladala, že sa pre deti nebudú vyrábať klokanky, keď sa všeobecne vie, že je to nosenie nezdravé a dieťatku neprospieva, ba aj škodí. Chyba. Teraz to beriem ako dobrú skúsenosť a aspoň môžem urobiť objektívne porovnanie. Takéto nosiče sa žiaľ i naďalej predávajú. Ak teda zvažujete kúpiť nosič, dobre si preštudujte rozdiel medzi ergonosičom a klokankou, a klokanky či tzv. hybridy (napr. Ergobaby 360, Chicco) nekupujte. Ak už máte, nebudem vás presviedčať aby ste ju posunuli či predali, pretože tým škodíte druhým detičkám, ak ich rodičia vedomosti o zdravom nosení nemajú.

Nižšie prikladám fotky klokanky, ktorú som si znovu požičala na účely fotenia tohto blogu.

POZOR! Klokanky nie sú označené: Ja som klokanka, nevhodný a nezdravý nosič pre vaše dieťa. Napriek tomu si ma kúpte.

To nie. Často sa tvária veľmi milo a prívetivo, draho a bohužiaľ ergonomicky, čo nezabúda výrobca napísať aj na škatuľku alebo do popisu. 

Ako rozoznať klokanku, teda visítko?

 • málo látky medzi nôžkami, dieťatko v klokanke doslova visí za rozkrok a nie je podsadené. Klokanka nemá dostatočne širokú látku medzi nožičkami, ktorá by mala siahať pri nosení od kolienka po kolienko. Hlavne pre chlapcov je nosenie v klokanke veľmi nebezpečné, keďže dieťatko visí za genitálie. Visením je záťaž prenášaná na chrbticu, hlavne krčnú a tá sa môže zle vyvíjať. Bedrové kĺby nie sú v optimálnej polohe.
 • chrbtová opierka je vystužená, polstrovaná, niekedy tvrdá a tak nekopíruje detský chrbátik. Dieťatko v nej lieta zo strany na stranu, alebo núti dieťatko vystierať sa či neprirodzene prehýbať. Týmto dieťatko nemá žiadnu oporu krčnej chrbtice čo je dôležité hlavne pre detičky do 3 mesiacov, resp. kým nemajú dostatočne vyvinuté svaly chrbta. Chrbtica dieťatka nemá žiadnu oporu, ale musí sa spoliehať na svaly, ktoré môžu byť týmto u malých detičiek neprimerane namáhané čo môže viesť k zlému zakriveniu chrbtice a bolestiam.
 • povoľuje nosenie tvárou od nosiaceho (dopredu, v “smere jazdy”). Bábätko naozaj z tohto sveta nepotrebuje vidieť až toľko, aj keď mu to rodičia, v dobrej viere, chcú dopriať. Aj keď moje bábätko plakalo, lebo bolo zvedavé čo sa tam vonku deje a nechcelo ležať v kočíku, akonáhle som si ju dala do šatky, pritúlila sa ku mne a zaspinkala. A ak aj nie, stačilo jej to, čo videla, keď ležala na mojej hrudi. Pre malé dieťatko nie je dobrých ani potrebných mnoho podnetov. Potom môže byť zbytočne premotivované, vyčerpané a vystresované a z toho uplakané. Ďalšia vec je, že ak je otočené tvárou von, nemôžu byť splnené body zdravého nosenia, teda podsadenie, nohy v tvare M, zaguľatený chrbátik. Dieťatko má chrbátik v klokanke rovný a môžu u neho nastať problémy s chrbticou, nehovoriac o tom, že ak zaspí, padá mu hlávka na všetky strany a nemôže byť fixovaná. Ak je dieťatko otočené tvárou od vás, nevidíte jeho reakcie. Promptné reagovanie na podnety dieťatka je dôležité hlavne u malých bábätiek.
 • dieťatko nie je dobre istené, látky je málo nielen medzi nôžkami, ale aj po stranách a nastavenie nedovoľuje, aby bolo dieťatko pri mamičke, ale je ako keby stále “navoľno” a tak sa ľahko môže stať, že vypadne. Takto sa dieťatko ani nevie pekne uložiť na mamičkinu hruď a oddýchnuť si. V klokanke tak dieťatko lieta zo strany na stranu, presúva sa v nosiči, chrbátik má vykrivený, pretože jeho telíčko nie je fixované dostatočne širokou látkou, či si búcha hlavičku a aby sa tak nedialo, musíme ho istiť rukami. Polstrovanie a vystuženie opierky nezabezpečuje oporu, ktorú malé dieťa potrebuje.
 • ramenné popruhy sú veľmi nepraktické a nekamarátia sa s nosiacim. A to môžem povedať z vlastnej skúsenosti, že po chvíľkovom nosení (10 minút) v klokanke som mala seknuté v krčnej chrbtici a boľavý chrbát, čo som vtedy pripisovala mojim problémom s krčnou chrbticou. Klokanka mi spôsobovala bolesti pri nosení. Rozdiel som zistila až keď som v ergonosiči nosila niekoľko hodín a ťažšie dieťa a nič ma nebolelo. Klokanka núti nosiaceho neprirodzene sa prehýbať dozadu, čo vidieť aj na priložených fotkách.
klokanka - nesprávny nosič
klokanka – opierka je vystužená, chrbátik je vystretý, telo dieťaťa nie je fixované, v klokanke sa posúva, čo vedie k zlému zakriveniu chrtice
klokanka - nesprávny nosič
klokanka – málo látky medzi nôžkami, dieťatko visí za rozkrok, bedrové kĺby nie sú v optimálnej polohe
dav
klokanka – nemôžu byť dodržané zásady ergonomického nosenia ani správnej fyziologickej polohy
img_20170818_192659_3.jpg
klokanka – nosenie tvárou od nosiaceho nedodržiava zásady ergonomického nosenia, hlava nie je fixovaná, dieťa si môže ublížiť (hlavne keď spí)

Keďže sme sa prednedávnom vrátili z Tatier, mala som možnosť vidieť nosené deti v turistických nosičoch. Turistický nosič som v ruke nemala, nebudem ho teda hodnotiť. Jedno mínus, ktoré som však videla aj z diaľky bolo, že ak v ňom dieťatko zaspalo, hlavička mu padala na všetky strany, pri otrasoch na turistike mi to prišlo dosť nebezpečné. My sme si veselo blúdili v našom nosiči a hlávku mala moja princezná celý čas na mojej hrudi, fixovanú kapucňou z nosiča.

Aké je zdravé, ergonomické nosenie?

Ergonomické nosenie môžeme zabezpečiť v elastickej šatke, pevnej šatke, ktoré sú určené na nosenie detí, alebo v ergonomickom nosiči, ktorý spĺňa kritériá ergonomického nosenia. Ak by ste chceli nosiť, ale neviete ako na to, na internete existuje množstvo informácii o nosení, množstvo videí ako viazať šatku, alebo ako si správne pripnúť nosič, do vyhľadávača zadajte “ergonomické nosenie”, na výber máte nepreberné množstvo šatiek a ergonosičov. Najjednoduchšie je prihlásiť sa do skupiny nosiacich mamičiek, napríklad na facebooku (Nosíme naše deti, prípadne rôzne regionálne skupiny), alebo si vyhľadať podporné skupiny nosenia, kde vám radi pomôžu. Správne nosenie bude prinášať radosť vám i dieťatku.

Ergonomické nosenie:

 • dieťatko je podsadené, nevisí ani nesedí, nožičky má naširoko v tvare písmena M, mierne nad úrovňou zadočka, hovoríme tomu fyziologická poloha (abdukčno-flekčná poloha). Je to prirodzená poloha, kedy nožičky dieťatka obopínajú telo nosiaceho (nevisia len tak navoľno), kĺbiky sú v správnom postavení, zadoček je mierne pod úrovňou kolienokDieťatko v ergonomickom nosiči nesedí, záťaž nie je prenášaná na chrbticu, tlak na krížovú oblasť je minimalizovaný. Takéto nosenie je prospešné z pohľadu správneho vývinu bedrových kĺbov a poloha zabezpečuje symetriu v panvovej oblasti. U maličkých bábätiek (novorodencov) dávame nožičky do vnútra šatky, do písmena M, u starších sú nožičky vonku, tiež do písmena M.
 • chrbtová opierka je v prípade šatky i ergo nosiča z mäkkej tkaniny, ktorá kopíruje telo dieťatka a jeho prirodzené zaguľatenie v každom jeho vývojovom stupni. Iné je zaguľatenie chrbtice novorodenca a iné lezúňa či malého chodca. Malé dieťatko (novorodeniatko) má prirodzene zaguľatený chrbátik do tvaru C, tzv. kyfotické zakrivenie (ako malo v maternici), až postupne, cez ďalšie krivky, sa vyvíja až do tvaru S (u chodca) a postupne sa mu vyvíjajú a pevnejú svaly. “V šatke máme celý úsek hrudnej chrbtice prehnutý do klbka čo pôsobí odľahčujúco na stavce a chráni chrbticu pred otrasmi a preťažením.”*
 • nosenie je iba tvárou k nosiacemu vpredu, na chrbte alebo vpredu zboku. Dieťatko je VŽDY bruškom a hlavičkou opreté o nosiaceho a nevyvíja sa tlak na krčnú chrbticu. Nemusíte sa báť, dieťatko vždy uvidí toľko z tohto sveta, koľko potrebuje primerane k svojmu veku. Dieťatko si môže položiť hlavičku na nosiaceho a oddýchnuť si, pospať si a v prípade, že dojčíte, je dojčenie jednoduchšie ako si viete predstaviť. Novorodencov noste vždy iba vpredu, nie na chrbte.
 • šatka alebo nosič majú dostatok látky a obopínajú telo dieťatka a tak je dieťatko pekne “pritisnuté” k mamičke, nekýva sa v nosiči, nemôže vypadnúť, hlavička je fixovaná a nelieta dieťatku zo strany na stranu, je teda v osi s chrbátikom, krk nie je vykrútený ani nie je v záklone, dieťatko si nenamáha svaly, ktoré často ešte nie sú dobre vyvinuté. Staršie deti, chodci, už hlavičku fixovanú nemusia mať, pokiaľ nespia.
 • certifikované nosiče majú špeciálne bezpečnostné systémy a nie je možné, aby ich detičky rozopli, alebo aby sa samé odopli.
 • z hľadiska termoregulácie je ergonomické nosenie vysoko efektívne – dieťatko a nosiaci sa navzájom zohrievajú alebo ochladzujú.
 • pomáha pri problémoch s dojčením a uľahčuje dojčenie.
 • nezanedbateľný je kontakt s rodičom, ktorý sa takto prehlbuje čo má pozitívny vplyv na správny psychický vývoj dieťatka, ale aj rodiča.
 • čo sa týka pohodlnosti pre nosiaceho, šatky sú mäkké, rozloženie je po celej časti ramena, nosiče majú ramenné a bedrové pásy široké a vystužené, preto sú pohodlné aj pre nosiaceho niekoľko hodín. Ja som v našom nosiči odniesla 10 kg dieťa z Partizánskej lúky smer Kamzík, čo je 4,3 km, do kopca na chrbte. Určite som netrpela ako pri 10 minútovom nosení s klokankou. Naopak, bolo to pohodlné a výlet sme si všetci veľmi užili. Prešli sme i turistické chodníčky v Tatrách, vyše 12 km v ergonomickom nosiči za jeden deň. Tiež sme veľakrát cestovali vo vlaku či autobuse a dieťatko som mala v nosiči. Kočík by bol iba záťaž. Takto som mala voľné ruky a mohla som sa istiť.

Táto prezentácia vyžaduje JavaScript.

vývoj detskej chrbtice
Vývoj detskej chrbtice od narodenia (z ľava) po cca 1 rok.  zdroj: http://www.babywearingadvice.co.uk/anatomy.htm
dav
Nosenie v šatke – dieťatko je podsadené, látka siaha od kolienka po kolienko, nožičky sú v tvare M, dieťatko je tvárou k nosiacemu, môže si v pokoji oddýchnuť, šatka obopína telo dieťatka, chrbátik je zaguľatený, hlavička je fixovaná šatkou
OLYMPUS DIGITAL CAMERA
Nosenie v nosiči (látkový nosič mei tai, vhodný na teplé letné dni) – dieťa je podsadené, nožičky sú naširoko v tvare M, chrbátik je zaguľatený, látka obopína telo dieťatka, ak dieťatko spinká, hlavička je fixovaná kapucňou,

Veľmi jednoducho si môžete urobiť malý test na správne nosenie aj bez šatky a nosiča. Chyťte dieťatko na ruky tak, že dáte vaše ruky pod jeho zadoček, fixujete ho pod zadočkom a kolienkami, nohy od kolienok smerujú dole. Nohy sú v tvare M, kolienka o niečo vyššie ako zadoček. Hlavičkou leží na vašej hrudi, chrbátik je zaguľatený, telíčko pritisnuté k vám. Toto je zdravá poloha. Bohužiaľ, pri tejto polohe dieťatko nevydržíme držať dlho. Tiež máme nepoužiteľné ruky a dieťatko nemá fixovaný chrbátik ani hlavičku, čo je nebezpečné.

 • Pamätajte, že zdravie dieťatka a jeho správny vývoj je prvoradý, a výber správneho nosiča je dôležitý. Vyberajte nosiče ergonomické, dajte si poradiť skúsenejšími ľuďmi a odborníkmi, poradcami nosenia, aby vám pomohli so správnym výberom a úväzmi, alebo s pritiahnutím popruhov. Každý človek má inú postavu, preto mu sedí iný typ nosiča alebo šatky.
 • Nosené dieťatko by malo byť v takej výške, aby ste mu mohli dať pusu na čelo po miernom úklone vašej hlavy. Teda, ani nie veľmi nízko, ani nie vysoko. Hlavičku by si malo opierať o vašu hruď.
 • Pri dojčení posúvame dieťatko v šatke alebo nosiči trošku nižšie.
 • Malým detičkám, ktoré si sami nevedia držať hlavičku, ju nezabudnite fixovať v šatke alebo kapucňou na nosiči.
 • Nezabudnite, že dieťatko potrebuje na rozvoj i inú polohu ako vertikálnu v šatke a nosiči, preto mu doprajte dostatok pohybu a stimulov primeraného jeho veku.
 • Vždy sa uistite, že dieťatko nemá prekrytý nos a ústa a dýchanie nie je sťažené. Vždy reagujte na potreby svojho dieťatka ihneď. Majte jeho tváričku na dohľad.
 • Vhodne oblečte dieťatko. Aby mu nebolo zima, alebo sa zbytočne neprehrievalo.
 • Nespite s ním, pokiaľ ho máte v nosiči či šatke
 • Nejazdite na bicykli, kolobežke, nevykonávajte extrémne športy (lyžovanie, snowbordovanie, bobovanie),
 • nešoférujte s priviazaným dieťatkom v šatke či nosiči, nepoužívajte nosič či šatku ako náhradu za detskú sedačku.

Chcela by som upozorniť, že si pri kúpe nosiča treba dávať pozor, pretože sa vyrábajú a predávajú falšované nosiče, často z Číny. Mamičky si ich kúpia a potom ich predávajú cez bazáre ako pravé nosiče (možno aj z nevedomosti). Tieto nosiče nie sú certifikované a preto môžu byť nebezpečné, materiály nekvalitné. Kupujte iba overené, certifikované nosiče.

V ďalších blogoch budem postupne pridávať mnohé užitočné informácie o nosení. Sledujte náš blog i naďalej, lajkujte a zdieľajte a ak máte nejaké otázky, píšte do komentárov 🙂

Veľmi pekne ďakujem Silwuške a Hanke za požičanie šatky a klokanky, ktoré boli použité na fotenie tohto blogu.

Citované podľa:

* Mgr. Edita Vlkovičová: https://m.facebook.com/story.php?story_fbid=1707609169451468&id=1702501589962226

Zdroje:

http://www.plnohodnotnyzivot.sk/zakrivenie-chrbtice/

https://jeportemonbebe.com/en/safety-concerns#how-should-i-position-my-babys-head-in-front-carries

http://www.babydoousa.com/babywearing-in-the-first-year/

http://www.babywearingadvice.co.uk/anatomy.htm

http://www.didymos.cz/content/7-spravna-poloha-noseni-deti-v-satku-a-nositku

http://www.onoseni.sk/index.php?option=com_content&view=article&id=92&Itemid=132

http://www.adrianakralova.sk/nosenie-prospieva-detom-aj-matkam/

http://www.onoseni.sk/index.php?option=com_content&view=article&id=90&Itemid=70

https://mamamanosislaskou.wordpress.com/2016/04/18/zasady-zdraveho-nosenia-deti/

https://mamamanosislaskou.wordpress.com/2016/06/13/t-i-c-k-s-nosenia/

https://m.facebook.com/story.php?story_fbid=1856342321244818&id=1702501589962226

https://m.facebook.com/story.php?story_fbid=1791654494380268&id=1702501589962226

 

One thought on “Nosím ťa pri srdci…O ergonomickom nosení

Pridaj komentár

Zadajte svoje údaje, alebo kliknite na ikonu pre prihlásenie:

WordPress.com Logo

Na komentovanie používate váš WordPress.com účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

Twitter picture

Na komentovanie používate váš Twitter účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

Facebook photo

Na komentovanie používate váš Facebook účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

Connecting to %s