Moje dieťa už chodí! V chodítku…

Chodítka, beháky, pavúky a skákadlá. Pomôcky pre mamičky, šup do nich vaše detičky.

Je mi úplne jasné, že som načrela do veľmi kontroverznej témy. Mamičky, ktoré chodítka či skákadlá obhajujú, argumentujú, že aj ony alebo ich detičky v nich boli a nič im nie je. Alebo sa pýtajú, kde majú dať tú svoju neposednú ratolesť a že si výchovu bez toho nedokážu predstaviť. Áno, výchova dieťaťa je niekedy ťažká, treba si to preto rozmyslieť dopredu a nerobiť si dieťa preto, aby som mala od neho pokoj. Dieťa je na celý život. Alebo odôvodňujú, že to je ich vec a ich dieťa a že ich tam dávajú iba na chvíľku… To, že je tam dieťatko spokojné, nie je vyváženým argumentom proti tomu, ako nezdravo vplýva na vývoj. Skutočne by rodičia mali zanedbávať výskumy a odporúčania lekárov? Kto vie odhadnúť tú správnu chvíľku, ktorá by mala byť ešte neškodná? Kedy sa prejaví chodítko na dieťati? Po mesiaci, roku, dvoch? Či po tridsiatich? Opýtajte sa doktorov, špecialistov, ktorí predpisujú mladým ľuďom korzety.

Pevne verím, že dnes, keď sa dá nájsť všetko na internete, keď máme voľný prístup k informáciám si rodičia vedia nájsť relevantné dôkazy aj o škodlivosti chodítok. Alebo možno ani nie.

Možno sa ani nepýtajú doktorov (pediatrov, ortopédov, fyzioterapeutov) či sú chodítka škodlivé, pretože to nepredpokladajú. A tak, v dobrej viere, kupujú beháky pre svoje detičky, veď sa tam hádam naučia rýchlejšie chodiť. Vari by sa predávali, ak by boli škodlivé? Bohužiaľ áno, predávajú, vyrábajú a znovu predávajú. Ak by sme sa spoliehali na to, že to čo je škodlivé sa predávať nebude, zostalo by nám na pulte predajní veľmi málo tovaru. V dnešnej dobe vládnu peniaze a naše zdravie musíme mať pevne v rukách sami – zisťovať si informácie, vzdelávať sa, či používať zdravý sedliacky rozum.

Prirodzený a najzdravší pohyb dieťaťa, pokiaľ ešte nevie chodiť, je štvornožkovanie. Nie je potrebné dieťatko nijako podopierať, držať ho za ruky a chodiť s ním, ani ho dávať do pomôcok ako sú chodítka.

Kde ale nájsť relevantné informácie? Pohľadala som ich za vás…

Aký je správny motorický vývoj dieťatka?*

Aj keď sú na to presné tabuľky, schválne neuvádzam vek podľa nich, keďže tabuľky sú  iba orientačné, ale často prichádza k nedorozumeniam a frustrácii, že takto by to malo byť a dieťa nenapreduje. Následne sa deťom snažíme pomáhať – podopierame vankúšmi, aby čím skôr sedeli, dávame do behákov či vodíme za ruky, aby čím skôr chodili, čím im vlastne škodíme.

 • Keď už vie bábätko držať hlavičku zdvihnutú a v polohe na brušku sa dvíha na lakte, vie sa prevaliť z bruška na chrbátik, prichádza ďalšia fáza – plazenie trupom.
 • Keď už má dostatočne posilnené svaly, začne sa dvíhať a začne loziť po štyroch.
 • Dieťatko sa dáva do tzv. šikmého sedu (ktorý však môže prísť aj skôr).
 • Dieťatko sa začína samo dvíhať do stoja pri opore. Zatiaľ iba stojí.
 • Postupne sa pridržiavajúc opory (stola, steny, nábytku) začne chodiť do boku. Pokým sa dieťa samo nerozchodí, nie je pripravené kráčať dopredu.
 • Dieťa sa púšťa opory, stojí samo bez opory a zvláda malé samostatné kroky vpred, vie sa postaviť v priestore.
 • Postupne sa rozchodí samo.

DSCN5525

Norma pre samochôdzu je 18 mesiacov. Ak sa vaše dieťatko rozchodí až vtedy, je to úplne v poriadku. Neporovnávajte svoje detičky s inými. Každý máme talent na niečo iné a aj naše predispozície sú rozdielne, neznačí to žiaden zaostalý vývoj. Ak si nie ste istý, poraďte sa s pediatrom.

Prečo je chodítko nebezpečné?

 • dieťatko si vybuduje zlé spôsoby chodenia – chodenie po špičkách. Ak nie je pripravené chodiť, v chodítku sa iba odráža na špičkách, čím sa skracujú svaly čo je pre budúci vývoj veľmi nežiadúce. Iste, chodiť sa naučí každý. Je ale otázne či za cenu neskorších celoživotných problémov s nohami a chrbticou.
 • ak dieťatko samo nechodí, jeho kĺby nie sú pripravené na záťaž, môžu sa zle vyvíjať, čo spôsobuje zdravotné ťažkosti v neskoršom veku – vybočenie chrbtice, vybočenie bokov, lopatiek, vybočenie kolien, problémy s krčnou chrbticou, čo vedie k migrénam a iné.
 • chodenie do boku má tiež svoj význam – je základom pre klenbu nohy, posilňujú sa správne svaly chrbta, bočné svaly.
 • dieťatko sa v ňom nenaučí chodiť rýchlejšie. Každé dieťatko má svoj vlastný vývoj a “napomáhaním” rôznymi pomôckami mu môžeme uškodiť, čo sa môže prejaviť až v období dospievania alebo dospelosti. Bohužiaľ, štatistiky koľko detí bolo v chodítku a koľké z nich majú problémy s chrbticou počas dospievania a dospelosti, sa nevedú.
 • čo je v evidencii je veľká miera úrazov – narazenie do steny, poranenie rúk, pády zo schodov, prevrátenie atď. Výskumy v USA z roku 1999 hovoria približne o 8800 deťoch mladších ako 15 mesiacov, ktoré boli ošetrené na pohotovosti kvôli zraneniu z chodítok. Preto argumenty ako “mám hyperaktívne dieťa a neviem ho inak ustrážiť” mi prídu úplne protichodné. V chodítku predsa dieťa lieta po byte, odrážajúc sa kade – tade, môže sa prevrhnúť, naraziť si prsty…
 • ak necháme dieťatko učiť sa chodiť samé, bez pomôcok, určite budú aj nejaké pády. Samozrejme je na nás, aby sme ich eliminovali a dávali na dieťatko pozor, i tie však majú svoj význam. Dieťatko si buduje obranné reflexy, v každom veku sa môže prihodiť pád, ak si ho dieťa “nacvičí”, bude pripravené.
 • dieťatko visí za genitálie, ak zdvihne nožičky je to o to alarmujúcejšie. Kĺby dieťatka nie sú v správnom postavení. Viac sa dočítate v mojom blogu o ergonomickom nosení, kde som rozpísala správne postavenie kĺbov v tzv. fyziologickej polohe.
 • “Slovenská pediatrická spoločnosť neodporúča používať chodítka pre deti
  v žiadnom veku, výnimkou sú špecifické indikácie, ktoré však ale tiež nepripúšťajú
  používanie chodítok pre dojčatá a batoľatá. Bezpečnosť a zdravie našich detí nám
  za to stoja.” (MUDr. Monika Meňhertová: Nevhodnosť používania detských chodítok.)
 • Mimochodom, v týchto krajinách už sú zakázané: Kanada, Kostarika

Prečo sú nebezpečné skákadlá?

Skákadlo je ako chodítko, len bez zábran. Platia tie isté nebezpečenstvá ako som popísala vyššie, no na druhú.

Rešpektujme prirodzený vývoj dieťatka. Samo si určí, kedy je jeho čas postaviť sa a chodiť.

Milé mamičky, ste úžasné bytosti, ktoré robia pre svoje detičky maximum. A detičky sú úžasné v tom, že nepotrebujú žiadne novinky, umelé výtvory, ktoré s prirodzenosťou nemajú nič spoločné. Milióny rokov vychovávali mamičky svoje detičky bez kočíkov, chodítok, elektronických opatrovateliek a iných vymožeností. Detičky potrebujú lásku, opateru a náš záujem. A ten im nedajú žiadne chodítka. Iba my. Ak sa veľmi bojíte o svoje dieťatko a myslíte, že si ho neustrážite, skúste si zadovážiť detské ohrádky.

Myslíte, že bol tento blog inšpirujúci? Zdieľajte ho a dajte vedieť aj ostatným.

Prečítajte si viac o správnom vývoji nožičky v našich blogoch.

bty

Zdroje z ktorých som čerpala:

http://www.menhertova.sk/oznamy.php

https://www.noviny.sk/zahranicie/208623-detske-choditka-dostanu-zakaz-v-dalsej-krajine-ortopedi-jasaju

http://pediatrics.aappublications.org/content/108/3/790

https://www.healthychildren.org/English/safety-prevention/at-home/Pages/Baby-Walkers-A-Dangerous-Choice.aspx

https://najmama.aktuality.sk/clanok/225355/choditko-bezka-pavuk-ano-alebo-radsej-nie/

Čo si určite prečítajte:

https://www.modrykonik.cz/blog/eficenka/article/pohled-fyzioterapeuta-choditka-hopsad-gblmer/

Použité fotografie chodítok a skákadiel sú z internetu.

*neuvádzam dopodrobna celý vývin motoriky, iba ten, ktorý je potrebný k tomuto blogu

One thought on “Moje dieťa už chodí! V chodítku…

 1. Spätné upozornenie: Aj vy máte tabuľkové dieťa?

Pridaj komentár

Zadajte svoje údaje, alebo kliknite na ikonu pre prihlásenie:

WordPress.com Logo

Na komentovanie používate váš WordPress.com účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

Twitter picture

Na komentovanie používate váš Twitter účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

Facebook photo

Na komentovanie používate váš Facebook účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

Connecting to %s