Môjmu dieťaťu berú druhé deti hračky. Čo robiť?

Večná otázka požičať – nepožičať?

Sedíte spokojne na ihrisku a zrazu vidíte ako príde druhé, možno staršie dieťa k tomu vášmu a vytrhne mu hračku z rúk. To vaše plače a to druhé sa spokojne hrá. Ako reagovať? Nechať nech si to vyriešia sami? Čo ak vaše dieťa ešte nevie riešiť túto situáciu. Ako ho to naučiť? Ako to naučiť iných a aj seba? Čo ak začne aj vaše dieťa brať iným hračky?

Ako nepotláčať v dieťati sebavedomie a ako z neho nespraviť malého tyrana na detskom ihrisku?

Určite nie je dobré nechať iné deti brať hračky tomu vášmu. Nie je ani dobré, aby vaše dieťa zostalo vystrašené, hračky si bralo iba pre seba a nikomu ich nechcelo dať a hralo sa preto vždy samé. Alebo naopak, aby tiež začalo brať hračky iným deťom z ruky a tie potom plakali.

Pre malé deti je svet ja + mama a ostatný svet. A to čo chcem, to si zoberiem a je moje, v mojom svete. V kolektíve a vekom sa postupne budujú sociálne vzťahy a naučí sa prejsť z individuálnej hry do kolektívnej.

Čo je dôležité pre nás rodičov?

Nekričte pri tom na dieťa, vysvetľujte pokojným, priateľským tónom. Určite vypustite zo svojho slovníka výrazy “si škaredý / zlý / lakomý keď nepožičiaš”.

Ďalšia vec je, ako sa správame my k dieťaťu. Ak prídeme k dieťaťu a vytrhneme mu z ruky “našu” varechu, s ktorou sa začalo hrať, “naše” pero, “našu” knihu, nečakajme, že bude reagovať inak. My sme jeho vzorom.

Ak je ešte malé, detské konflikty, ktoré vyriešiť nevie, riešte za neho, ale pred ním. Tak, aby ste nepotláčali sebavedomie svojho dieťaťa ani druhého dieťaťa z pozície autority.

Nie je to o tom, musíš požičať, aj keď sa s tým hráš. Dieťa tým nadobudne pocit, že mu nič nepatrí, že musí robiť veci, ktoré nechce, aj keď sa práve hrá s niečím výnimočným. Môže začať vzdorovať, alebo bude utiahnuté.

Predstavte si to aj takto:

 • Práve sa chystáte navariť si výbornú večeru. Pripravíte si hrniec, varešku a niekto príde a chce vám to zobrať. A autorita nad vami vám hovorí: “musíš to požičať, teraz, požičaj.” “Ale prečo?” pýtate sa. “Ja si chcem práve teraz uvariť dobrú večeru.” “Nie požičaj…” a pokračovanie situácie si viete predstaviť v podaní vášho dieťaťa.
 • Idete si po parku a zrazu k vám príde druhý človek a zoberie vám kabelku. Povie: “daj, pekná, chcem sa hrať”. Asi by sme v tomto momente, v našom dospeláckom svete, volali políciu. Naše dieťa volá nás. Tiež by sa nám to nepáčilo, ak by nám niekto bral naše veci.

Čo u nás funguje?

 • Vysvetlila som Vikinke, že hračka, s ktorou sa práve hrá je jej a vtedy ju nikomu požičiavať nemusí, ak nechce. Ak chce, môže sa hrať spolu s ostatnými deťmi, alebo požičať. Vysvetľujem, že hrať sa s loptou s inými deťmi je oveľa väčšia zábava ako sa hrať sama. Ale ak chce, môže sa s hračkou zahrať iba sama.
 • Keď sa dohrá a hračku odloží a zoberie si inú, tú starú musí požičať (ak nie je jej) a nie si na ňu nárokovať. Aj iné deti sa s ňou chcú hrať.
 • Ak chce, môže počas hrania vymeniť hračku za inú s dieťaťom. Chceš sa hrať s týmito kockami? Ty mi požičaj to autíčko. Toto je veľmi dôležitý bod aj pre iné deti. Kým Vikinka nevedela rozprávať, rozprávala som za ňu ja a vysvetlila som dieťaťu, ktoré jej chcelo zobrať hračku, že sa s ňou hrá Vikinka a ak chce, môže jej požičať inú hračku, vymeniť.
 • Ak už dieťa vytrhlo hračku druhému z ruky, zakročte vy, ak nevie ono. Počkaj, teraz sa hrá s autíčkom Peťko, vráť mu ho, alebo mu požičaj svoju hračku.
 • Ak nechce požičať ani pri výmene, vysvetlím, že musí počkať (jednej alebo druhej strane) kým sa dohrá.
 • Ak sa druhé dieťa hrá s hračkou, nesmie mu ju vytrhnúť z ruky. Môže sa spýtať či chce tú hračku, ktorú má ono. Ak dieťa súhlasí, môžu si ju vymeniť.
 • Hračky sú pre všetky deti a každé má na ne rovnaké právo, preto nikomu toto právo nemôže ani vziať.
 • Ak má dieťa svoju vlastnú hračku v kolektívne a nechce ju požičať, nemusí. Je to jeho hračka, jeho vlastníctvo, jeho svet. Samo sa môže rozhodnúť či požičia alebo nie.

Toto sú hlavné body, ktoré sa snažím dodržiavať.

 • Výmena niečo za niečo. Vtedy žiadne dieťa nie je frustrované zo straty.
 • Dieťa chápe, že to čo má je teraz jeho a ak sa rozhodne, nikto mu to nemôže vziať. Podporujeme v dieťati sebadôveru.
 • Ak niečo chce a druhé dieťa to nechce požičať, môže mu ponúknuť výmenu. Dieťa chápe, že sa len tak neberie niečo inému človeku z ruky.
 • Týmto sa u dieťaťa podporuje myslenie, že všetko sa dá dokázať, so slušným správaním, so sebaistotou.
 • Dieťa sa nemusí báť o svoje veci. Dieťa je pokojné a spokojné.
 • Ak nechce, nemusí požičať a nikto nemá právo mu niečo vytrhnúť z ruky. Vie povedať nie. To platí aj naopak, moje dieťa nemá právo vytrhnúť niečo druhému z ruky.

Čo ak dieťa nechce požičať svoje hračky?

Má na to právo. Sú to jeho hračky.

Ak viete, že dieťa, napríklad počas návštevy, nechce nič požičať, začnite ešte pred návštevou vysvetľovať. Kto príde, že sa bude chcieť zahrať s hračkami, ale že si ich iba požičia. Že mu ich váš drobec môže ukázať, môže predviesť čo robí jeho nový traktor, ako plače jej bábika, prečítať nové knižky, alebo že si spolu môžu kresliť aťď. Pripravte dieťa dopredu.

Vymedzte spolu s dieťaťom hračky, ktoré chce požičať návšteve. Trvajte na tomto rozdelení počas celej návštevy. Ak sa vaše dieťa rozhodne požičať aj iné hračky, povedzte mu, že je dobre, že sa tak rozhodlo.

Viem, že táto téma je obšírnejšia, pretože každé dieťa je iné a inak reaguje. A to čo platí u jedného nemusí platiť u iného. Preto je dobré, keď každá mamička (rodič) sa vie vcítiť do toho svojho dieťatka.

Rady, ktoré som poskytla platia pre moje dieťa. Praktizujeme ich už dlho a s odstupom času musím uznať, že som rada, že som ich zaviedla. Vikinka má sebavedomie, nie je lakomá, pretože hračky vie požičať, ale ak sa chce s niečím hrať, alebo má k hračke vzťah, je úplne v poriadku ak hračku požičať nechce. Vie povedať nie. A to niektorí z nás nedokážu ani v dospelosti.

dav

Pridaj komentár

Zadajte svoje údaje, alebo kliknite na ikonu pre prihlásenie:

WordPress.com Logo

Na komentovanie používate váš WordPress.com účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

Twitter picture

Na komentovanie používate váš Twitter účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

Facebook photo

Na komentovanie používate váš Facebook účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

Connecting to %s