A žiarli na mladšiu sestru?

Už v tehotenstve sa ma ľudia pýtali, či Vikinka nežiarli. Keď sa Alžbetka narodila, otázky sa opakovali. Akoby to bolo niečo prirodzené, žiarliť. Nikdy som ju žiarliť nevidela. Na nikoho. Neviem dať preto žiadnu radu, ktorú by som mala vyskúšanú, ako poraziť žiarlivosť u detí. Môžem napísať iba môj osobný názor a skúsenosť ako sme ju na príchod súrodenca pripravovali.

Každý sa s tým určite v živote stretol. Žiarlil. Alebo žiarlili na neho. Je to strach, že niekoho stratíme, že budeme musieť existovať bez tohto človeka, že iba s druhým  dokážeme byť šťastný. Bojíme sa, že prídeme o neho, že odíde k niekomu inému, že bez neho budeme sami. Akoby bez neho nebolo naše ja. Neveríme si. Je to závislosť na niekom inom. Očakávame od neho, že nám niečo do vzťahu prinesie, či už hmotné alebo nehmotné. Vyžadujeme si lásku. Až uvedomenie, ja som tu sám pre seba a som šťastný sám so sebou, nás vytrhne z tohto boja. Že ja som ten človek, ktorý si dáva šťastie, lásku a všetko čo potrebuje. A partner je mojim partnerom v živote, podporuje ma, no nezväzuje. Prijali sme sami seba takých aký sme, dokážeme milovať sami seba a aj jeden druhého. Ale nepotrebujem ho aby som bol šťastný, nevyužívam ho na zaplnenie prázdnoty v sebe. Jediný človek, ktorý ma môže urobiť šťastným, som ja sám.

Som rada, že tieto emócie máme s manželom spracované. Možno preto ich neprenášame a nevnášame do vzťahu k našim deťom a oni ich nevidia a necítia. V oboch dievčatách vidím veľkú lásku, ktorú majú v sebe a ktorú vyžarujú navonok. Vikinka nikdy nežiarli ani keď si ja s manželom dávame pusy, alebo sa objímame. Práve naopak, vždy nám drží hlavy, aby sme sa ešte viac bozkávali.

U maličkých detičiek, je potreba byť s mamičkou, samozrejmosť. Je to prirodzené a pre psychický vývoj detičiek zdravé, keď sa môžu na niekoho naviazať v prvých mesiacoch života. Zväčša to býva mama. Bábätko vníma svet ako ja+mama a okolitý svet. Až neskôr začína uvedomovanie si svojho ja a postupné osamostatnenie.

Odkedy som Vikinke vysvetlila, že mám v brušku bábätko, stále mi bruško bozkávala, hladkala ho. Dosť skoro (a často) som hovorila o bábätku, vysvetľovala som jej, že keď sa maminka s tatinkom veľmi ľúbia, dajú si veľkú pusinku a v brušku sa maminke zrodí bábätko, že to rastie a potom sa vypýta na svet. A maminka pôjde do nemocnice a tam jej pani doktorka pomôže a bábätko sa narodí. A prídeme domov a budeme tu bývať všetci ako rodina.

Po narodení Alžbetky je k nej nesmierne pozorná. Stará sa o ňu, hladká ju, bozkáva, pomáha mi v starostlivosti. Začali ju baviť iné hry – hry na mamičku. Stará sa o svoju bábiku, prebaľuje, dáva jej papať, cikať na nočník, kúpe ju atď. Je to pekné, že objavila ďalšiu stránku života. Alžbetka ju od narodenia intenzívne vníma. Veľmi sa teší jej prítomnosti, usmieva sa na ňu v podstate už od narodenia. Prednedávnom Alžbetka plakala a nechcela ani papať, ani spinkať nevedela. Prišli sme za Vikinkou. Začala jej spievať a tancovať a Alžbetka sa tomu veľmi smiala. Vikinke sa páčilo, že dokázala sestričku utíšiť a rozosmiať.

Snažím sa, aby sme trávili čas spolu či už doma alebo vonku. Veď raz sa budú spolu hrať, prečo ich teraz separovať? Keď sme doma, Alžbetka sa môže pozerať ako sa Vikinka hrá a ona je šťastná, že môže mladšej sestričke ukazovať hračky.

Aj ja som spočiatku premýšľala, či nebude žiarliť. Ale potom som stavila na moju intuíciu a vsadila som všetko do vysvetľovania a lásky.

A na záver niečo na zamyslenie. Čítala som to už dávnejšie kdesi na internete: Aký je pre malé dieťa príchod (neohláseného) súrodenca? Predstavte si, že jedného dňa príde váš manžel / partner domov a prinesie mladú peknú dievčinu a povie: drahá, toto je Jana a bude s nami odteraz bývať. 🙂 Tááákže, nie je to celkom zrovnateľné, ale pobaví. A preto, pre mňa hovoriť s dieťaťom čo sa bude diať je veľmi veľmi dôležité. Ono to pochopí.

dav

dav

dav

Pridaj komentár

Zadajte svoje údaje, alebo kliknite na ikonu pre prihlásenie:

WordPress.com Logo

Na komentovanie používate váš WordPress.com účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

Twitter picture

Na komentovanie používate váš Twitter účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

Facebook photo

Na komentovanie používate váš Facebook účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

Connecting to %s