Naše novoročné: neplastujem, viac žijem!

Do nového roka (a aj do tých ďalších) sme si ako rodina dali predsavzatie (záväzok) nepoužívať plasty, míňať menej zdrojov, mať čo najmenej odpadu, nakupovať lokálne a sezónne, nakupovať hlavne prírodné veci, ktoré šetria a neznečisťujú životné prostredie a ani náš organizmus. Po celý minulý rok som si stále viac a viac uvedomovala aké množstvo plastu a odpadu vyprodukujeme len ako rodina. Je to naozaj neuveriteľné a veľmi smutné. Čoraz viac som si to začala všímať, začalo mi to vadiť a preto som si stále viac zisťovala informácie, ako tomu predísť. V dnešnej dobe sme si zvykli na rôzne prípravky, kozmetiku, drogériu, ktoré bežne používame a ktoré neskutočným spôsobom znečisťujú životné prostredie a aj naše telo, jednorázové veci, ktoré sa nerozložia ani za stovky rokov.

A ako začať niečo meniť ak nie od seba? Jednotlivec je silnejší ako si myslí a nemali by sme vinu hádzať na spoločnosť. Každý by mal začať od seba a spoločne môžeme žiť krásny, ohľaduplný, ekologický a pritom plnohodnotný život. Pretože príroda nás prijala a my sme iba nájomníci. Ukrajujeme z nej veľa, ale zabúdame, že nás môže kedykoľvek pohltiť.

Vysoké Tatry

To, že separujeme odpad je samozrejme chválihodné, a povedala by som, úplne prirodzené, ale koľko odpadu vytvorí naša štvorčlenná domácnosť je veľmi smutné. Odpad máme rozdelený na komunálny odpad, papier, plasty, sklo, plechovky, tetrapak, batérie, lieky a bioodpad (ten odnášame buď na záhradu do kompostéra, alebo dávame sliepkam). Napriek tomu vidím, že to nestačí. Žijeme si veľmi dobre, v spotrebnej spoločnosti, ktorá míňa a vyhadzuje.

Preto som sa rozhodla, že pôjdeme do toho ako rodina. V ďalších blogoch budem písať o tom kde nakupujeme, ako nakupujeme, čo nakupujeme, do čoho nakupujeme, ako vyhadzujeme, čo vyhadzujeme, čo nevyhadzujeme, ako menej míňame, ako šetríme planétu a aj naše životy a zdravie. A koho nepresvedčí ani to, tak aj naše peniaze.

Pripravila som pre Vás stručný zoznam toho, čo chcem zmeniť alebo zlepšiť v našej domácnosti čo sa týka odpadu, kozmetiky, drogérie, potravín, energií. Nemyslím si, že sa zo dňa na deň staneme bezodpadovou domácnosťou, určite si na to budeme dlhšie zvykať, ale naozaj verím, že veci, ktoré sa chystáme zmeniť nám nenarušia ani náš štandard a určite v konečnom dôsledku budú finančne menej náročnejšie. Stačí ich iba prijať za svoje. Nasledujúci zoznam pozostáva z činností, ktoré niektoré z nich robíme a chceme v nich pokračovať, alebo ich vylepšiť, alebo s nimi začať či prestať. Kliknutím na farebný text sa dostanete na blog, ak som o tom už písala.

Z celého tohto mám obrovskú radosť a som naozaj vďačná svojmu manželovi, že so mnou bude spolupracovať, pretože to bude veľmi záležať od neho, keďže on je ten, kto zabezpečuje nákupy v našej rodine.

Budem rada, keď mi napíšete čo robíte vy, ako šetríte, nevyhadzujete, čo používate, kde a čo nakupujete. Privítam rady aj tipy a nové nápady. Zoznam sa určite postupne rozšíri. A samozrejme, budem veľmi rada, ak Vás inšpirujem ku krajšiemu, bezplastovému zajtrajšku. Robíme to pre nás a aj ďalšie generácie po nás.

 • neplytvať potravinami – snažiť sa využiť potraviny, nenakupovať veľa a nevyhadzovať zbytočne. Aj zo starého chleba môže byť strúhanka… Ak už musíte potravinu vyhodiť, pokúste sa ju kompostovať, alebo dať ako potravinu pre zvieratká.
 • neplytvať papiermi. Jasné, že papier sa dá zrecyklovať. Ale nevyhadzovať vôbec papiere by bolo ešte lepšie, pretože na každý nový papier musia vyrúbať ďalší strom.
 • používať veci až do ich úplného zničenia, veci darovať ďalej, alebo predať.
 • Potraviny nebaliť do plastových sáčkov, ktoré nakoniec skončia v koši, ale napríklad do voskovaných obrúskov, alebo plastových či sklenených potravinových dóz.
 • jednorázové plienky vymeniť za látkové.
 • postupne vymeniť teflónové a nekvalitné keramické panvice za kvalitné a zdravotne neškodné liatinové panvice, ktoré vydržia celý život.
 • odličovacie tampóny vymeniť za tampóny z biobavlny alebo bambusu, plastové kefky a vatové tyčinky vymeniť za bambusové
 • uprednostniť drevené hračky pred plastovými. Aj drevené hračky môžu byť krásne a vydávať zvuky.
 • kozmetiku z drogérie vymeniť za prírodnú. V našom meste je skvelá pani, ktorá vyrába prírodnú kozmetiku. Môžete sa tešiť na blog, kde budem o tom písať. Môj obľúbený kokosový olej je veľký malý zázrak na pleť aj vlasy.
 • drogériu vymeniť za ekologickú a najlepšie čapovanú. Bohužiaľ, vo veľmi málo mestách je možnosť čapovanej drogérie, ale kde je dopyt tam bude aj ponuka. Pýtajte sa vo vašom meste. Ja sa budem!
 • míňať menej vody a elektrickej energie. Neznamená to samozrejme, že sa človek prestane sprchovať. Ale, čo ma dosť hnevá je, že sa u nás splachuje pitnou vodou! Preto napríklad vodou z vaničky, kde sa okúpu deti, splachujeme záchod. Vodou, kde cez noc namočíte strukoviny môžete zalievať kvetiny.
 • úplne prestať používať plastové sáčky, obaly a tašky. Nekupovať to, čo je zabalené v plaste. Čo sú plastové sáčky? Ozdoba na stromoch? Trávový porast? Strava pre ryby? Rozlietané po okolí vytvárajú plastové a šumivé scenérie, nehovoriac o tom, keď plávajú v mori, vyzerajú ako priehľadné medúzy. Bohužiaľ, toto je fakt. Prestaňme ich používať úplne. Nakupujme do vlastných obalov z látky, do svojich potravinových dóz. Nosme pri sebe vždy svoju tašku a kupujme iba látkové alebo papierové. Čo ma vie nahnevať sú potraviny, ktoré sú už zabalené v plastovom obale. Načo je uhorke plastový obal?!
 • hľadať veci balené v bioplaste, ktorý je 100 % kompostovateľný (vyrobený z rastlín).
 • viac čítať etikety, kupovať zdravé potraviny (neznamená iba s nálepkou bio), kupovať hlavne slovenské potraviny (pozor na prebaľovačov), sústrediť sa na overených malých pestovateľov, chovateľov, viac sa zaujímať o pôvod potravín.
 • úplne sa vyhýbať palmovému tuku (ako som zistila je aj tam, kde by som ho nečakala).
 • hubky, handričky a kefy na riad nahradiť prírodnými, kompostovateľnými
 • nekupovať vodu v plastovej fľaši
 • výhodou plastu je, že vydrží dlho. Využite túto jeho prednosť a ak už máte plast doma, používajte ho čo najdlhšie a nevyhadzujte zbytočne.
 • ak jem vonku, pýtam si nápoj / jedlo bez slamky, papierového obrúsku, nekúpim ak mi k tomu dávajú plastový pohár, príbor, alebo balia do plastového obalu. Prinesiem si vlastnú dózu a príbor.
 • To čo môžem vyrobím, vypestujem doma. Máme novú záhradku, kde si budeme pestovať vlastné ovocie, zeleninu. Jogurty sa dajú vyrábať aj doma. Mlieko sa dá kupovať aj v skle. Chleba sa dá upiecť doma. Nie vždy a všetko sa dá stihnúť, ale volím menšie zlo (nikdy nekúpim tetrapak).
 • Namiesto chemikálii používať prírodné prostriedky, ktoré neznečisťujú prírodu ani neškodia ľudskému organizmu.

Určite je toho viac a postupne budem zoznam upravovať a rozširovať, preto budem rada za nové rady a tipy.

Zuzana

Prečítajte si môj dávnejší blog, kde som písala o tom, ako ušetriť peniaze, neznečisťovať prírodu a pritom mať spokojné dieťa:

Ako šetriť na dieťatku a pritom mu dať to najlepšie

Pridaj komentár

Zadajte svoje údaje, alebo kliknite na ikonu pre prihlásenie:

WordPress.com Logo

Na komentovanie používate váš WordPress.com účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

Twitter picture

Na komentovanie používate váš Twitter účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

Facebook photo

Na komentovanie používate váš Facebook účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

Connecting to %s