Domáce práce trojročného dievčatka

Pôvodne sa tento článok volal Domáce práce dvojročného dievčatka. No vždy som začala písať o niečom inom a tak táto téma musela počkať. Vôbec to však nevadí, práve naopak, aspoň tu toho bude viac.

A prečo moje dieťa pracuje?

Nuž preto, že chce. Odkedy začala loziť, zaujíma sa o to, čo robím v domácnosti. Ako lezúň chodila za mnou po byte a skúšala všetko, čo som robila ja. Teraz, ako (skoro) trojročná sa osamostatňuje, teší ju, keď niečo dokáže sama. Zatiaľ je to celé o tom, že to robí kedy ona chce, tak aby ju to tešilo. Týmto u nej vytváram pozitívny vzťah k domácim prácam.

A načo je to dobré?

Mohla by som tu písať o tom, že sa tým prehlbuje pozitívny vzťah k práci, že to je dobré na rozvoj mozgu, že ju to učí samostatnosti a ochote pomôcť a tak ďalej. Ale stačí, keď uvidíte ten výraz svojho dieťatka, ktoré niečo dokázalo samo. A nielen naskladať kocky na seba. Ono robí to, čo robia jeho rodičia! A to je už niečo. Keď som videla, aká je Vikinka hrdá na seba, šťastná, že to dokázala, že niečo robí sama, bola som šťastná aj ja. Úplne ju to naplnilo a pohltilo. Zručnosť, ktorú tým nadobudla jej nedajú žiadne hračky ani pomôcky.

A to robí všetko za mňa?

Nie. Nie je to o tom, že ja si vyložím nohy a ona upratuje. Nie je to o tom, že to spraví dobre. Nie je to o tom, že ja ju komandujem a opravujem, že niečo spravila zle. Ukážem jej ako robím určitú činnosť. Ak chce, tak sa pridá, alebo ju nechám, aby to robila ona ( a dohliadam). Tiež nemáme nútené práce (musíš toto urobiť), ale naopak, chceš mi pomôcť? Chceš teraz robiť toto? Ideme spolu ukladať prádlo? Ideme spolu piecť? Zapájam ju do bežných činností domácnosti.  Neopravujem za ňou to čo urobila pred ňou. Samozrejme, že neuprace / neumyje dokonale. To ani nie je cieľom. Cieľom je, aby som jej ukázala, že práca je hra, ktorej sa nemusí báť. Práca nie je to, že sa dá niečo urobiť iba jedným spôsobom. Práca má rozvíjať a napĺňať.

Ako ju prinútim niečo urobiť?

Nenútim. Naučila som ju, že je pekné mať v izbe poriadok. Že keď sa dohrá s hračkou, treba ju dať namiesto a zobrať si druhú (toto sa nedarí vždy, ale vie, že sa to tak má robiť). Ukázala som jej, že je to radosť robiť a že ja sama s tým nemám problém. Ak by som stála nad ňou a autoritatívne prikazovala “uprac si izbu, musíš!” , alebo “choď a odlož si to!” asi by to bolo kontraproduktívne. Namiesto toho si pri upratovaní spievame (najlepšie je vybrať si jednu pesničku o upratovaní / poriadku) a tú si spieva aj sama. Poviem, poď upraceme spolu izbu. Alebo jej navrhnem, že nejakú činnosť môže spraviť sama, alebo s mojou pomocou. Nezabudnem ju pochváliť a poďakovať. A keď som ju požiadala, aby si hračky upratala, a ona nechcela, urobila som to ja, bez reptania, bez toho, že by som jej ukazovala, že ja to robiť nechcem, že ma to obťažuje, že je to pre mňa príťaž. A ona sa väčšinou pridala. A vidím, že to má výsledky. Skôr než niekam ideme, alebo ideme robiť inú aktivitu, uprace si izbu / hračky.

Poďme na príklady z praxe:

Fotky sú aj staršie a tak som si zaspomínala aká bolo Vikinka malinká. Fotky nie sú všetky 100% kvalitné, boli to skôr také momentky, ale účel plnia.

Plnenie práčky, zapnutie, vybratie prádla, vešanie, podávanie štipcov – toto dokáže už aj malý lezúnik.

Umývanie riadu – najprv sme to skúšali s plastovým riadom, prípadne si umyla riady, ktoré má vo svojej kuchynke (veď aj tie musia byť čisté). Keď vidíte, že dieťatko dokáže umývať riad tak, aby mu nepadlo, pridajte aj šálky a tanieriky.

Pečenie – príprava cesta, preosievanie múky, miešanie, miesenie, vykrajovanie, vaľkanie, ukladanie na plech… Ak potrebujem robiť sama, dám jej vlastnú múku na presýpanie.

Umývanie okien a zrkadiel – nádobku s rozstrekovačom (kúpite v Pepcu alebo Tedy) som naplnila čistou vodou. S handričkou potom utierala vodu na skle. Veľmi ju to bavilo.

Utieranie prachu, vysávanie, zametanie – vo svojej izbičke má handričku, s ktorou si môže utrieť prach na poličkách. S malým ručným vysávačom vysáva odušu. Zametá malé smietky vo svojej izbičke.

Utieranie rozliatej vody – keď sa niečo rozleje, zoberieme handru a utrieme.

Polievanie kvetov – ideálne na záhrade, tam môže dieťa behať a rozlievať. V byte odporúčam v sprievode dospelého a ujastiť si pravidlá. U nás prebehlo veľmi dlhé vysvetľovanie o tom, čo sa stane s kvetom keď sa prepolieva…

Ukladanie prádla – Ja som ukladala prádlo a ona triedila a ukladala svoje ponožky a nohavičky.

Varenie – príprava zeleniny na varenie, strúhanie zeleniny, miešanie jedla, natieranie pomazánky na chlebík, šúpanie vajíčka

Upratovanie svojej izbičky – to zahŕňa upratanie hračiek, knižiek, odniesť špinavé veci do prádla.

Vykladanie umývačky – pomoc pri vykladaní riadu z umývačky, príbory už ukladá sama na svoje miesto.

Pomáha aj tatinkovi pri práci, keď niečo opravuje, stavia, montuje atď.

A ďalšie fotky:

Nebojte sa zapojiť dieťatko do bežných činností. Sú to tie najlepšie a najjednoduchšie hry.

One thought on “Domáce práce trojročného dievčatka

  1. Spätné upozornenie: 43 pohybových aktivít na doma

Pridaj komentár

Zadajte svoje údaje, alebo kliknite na ikonu pre prihlásenie:

WordPress.com Logo

Na komentovanie používate váš WordPress.com účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

Twitter picture

Na komentovanie používate váš Twitter účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

Facebook photo

Na komentovanie používate váš Facebook účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

Connecting to %s