Príjemné veci u nás doma

Ako rodina sme sa rozhodli znížiť odpad našej domácnosti, žiť viac ekologickejšie, znížiť negatívny dopad na prírodu a tým šetriť životné prostredie. Jednorázové veci preto postupne vymieňame a nahrádzame tými, ktoré sú znovupoužiteľné, dlhopoužiteľné a čo najviac recyklovateľné, s minimálnou ekologickou stopou.

Žiť ekologickejšie neznamená vyhodiť veci, ktoré sú dobré za trendové eko-friendly. Znamená to používať to čo mám doma, čo najmenej vyhadzovať a zamerať sa na veci na jedno použitie, ktoré sa dajú nahradiť buď verziou, ktorá vydrží čo najdlhšie, alebo verziou, ktorá je najprijateľnejšia pre životné prostredie.

Pri zháňaní vecí a prezeraní internetu som si pomyslela, že Bratislavčania už ani inak žiť nemôžu, pretože tam je bezobalových obchodov a obchodov s ekologickými vecami najviac. Ak ste z Bratislavy, vyhľadajte si najbližší obchod a nakupujte tam.

A my, ktorí sa do Bratislavy tak ľahko nedostaneme, môžeme využiť nákup cez internet z Príjemné veci.sk. Nájdete tam veľa vecí do domácnosti, na upratovanie, do kuchyne, ekologickú drogériu, rôzne obaly na potraviny (od vreciek, cez sklenené nádoby až po nerezové fľaše a obaly), ďalej rôzne kozmetické veci na holenie, česanie, umývanie a aj veci pre deti (do záhrady, na umývanie, alebo drevené hračky).

Dodanie bolo rýchle, komunikácia výborná, veci prišli zabalené v papierovej krabici, oblepené papierovou lepiacou páskou. Na balenie nebol použitý žiaden plast a žiadna kúpená vec nebola balená v plaste.

Tu je môj nákup z internetového obchodu prijemneveci.sk:

Lufa, kefa na hrnce, bavlnená utierka, bambusová zubná kefka, kefka na fľaše z kokosu, bavlnená hygienická vložka, menštruačný kalíšok

Lufa

Lufa

Zamyslela som sa, čo s takou špongiou na riad. Keď doslúži, vyhodí sa. Nemožno ju recyklovať. Je plastová, špinavá a plná baktérii. Počas umývania sa z nej odlupujú malé čiastočky plastu a plávajú do vody, odkiaľ sa dostávajú do potravinového reťazca a aj do nášho tela. Odporúča sa vyhodiť ju po týždni, my ju používame tak 2 – 3 týždne (máme aj umývačku, vždy ju dobre umyjeme aj octom). To robí asi 24 – 26 špongii ročne. Za 20 rokov je to 480 – 520 špongii. A teraz si zrátajte koľko domácností je na Slovensku… A to sú IBA špongie na riad. Takže, špongie na riad boli medzi prvými, ktoré som chcela z našej domácnosti odstrániť.

Najlepšou, najjednoduchšou, najlacnejšou, najekologickejšou variantou bola lufa. Lufa je prírodná špongia, 100% rozložiteľná. Je to vysušený plod dozretej tropickej rastliny. Žiadne plasty, žiadna chémia, minimálna ekologická stopa, žiaden odpad. Asi po mesiaci používania lufu vyhodíme do kompostu. Lufa má mnoho výhod, jednou z nich je aj to, že je pórovitá, preto sa v nej neusádzajú nečistoty a dá sa pekne vypláchnuť. Momentálne používame vyše týždňa ako špongiu na riad a som maximálne spokojná. Objednala som si veľkú lufu, ktorú nastrihám. Oplatí sa viac, ako kupovať po kuse. Plánujem lufu použiť aj na umývanie vane a umývadla. Viac info o lufe nájdete v tomto linku.

Kefa na hrnce

Kefa na hrnce z ryžového koreňa

Kefa vyrobená z ryžového koreňa. Priznám sa, že neviem čo mám očakávať od tejto kefy, no bola som zvedavá, či je účinnejšia a lepšia ako klasická drôtenka. Zatiaľ som ju nepoužila, nebolo potrebné, úplne som si vystačila s lufou, preto k nej nemám žiadne stanovisko.

Kefka na fľaše z kokosu

Kefka na fľaše z kokosu

Kefku na fľaše sme už použili. Umývali sme s ňou nerezovú aj sklenenú fľašu. Kefa je trochu tvrdšia ako klasická umelá, no výrobca udáva, že je vhodná na detské fľaše, sklo aj nerezové fľaše. V ponuke sú aj kefy s prírodnými štetinami (zväčša sú to prasacie), no ja som chcela vegánsku verziu. Táto je dokonca vyrobená eticky na Srí Lanke a kúpou pomáhame zásobovať vodou komunity v núdzi.

Utierka z biobavlny a bambusu

dav

Z každej veci sa používaním vylučujú a odlupujú mikročastice. Ak je to vec umelá, sú to mikročasti umelej hmoty, ktoré idú do vody, čističky ich nezachytia. Vodou alebo jedlom sa potom dostávajú do nášho tela. Preto som na utieranie prachu zvolila utierku z bavlny a bambusu. Je jemná, savá a dobre sa s ňou utiera. Poutierala som s ňou prach v celej domácnosti a je výborná. Prať ju môžem na 40 alebo 60 stupňov. A nemusím sa báť, že znečisťujem mikroplastmi životné prostredie. Vymeňte umelohmotnú utierku za prírodnú aj vy a prispejte k zdraviu svojmu a svojich detí.

Drevená(bambusová) zubná kefka

Bambusová zubná kefka

Aj napriek tomu, že kefky od Curaprox je možné vrátiť a oni z nich vyrábajú koše na separovaný odpad, vždy kúpou týchto kefiek tvoríme zbytočný odpad: je tam plastový obal a plastový kryt (ktorý je zbytočne na každej kefke) a štetinky (hlavička), ktoré nemožno recyklovať. Preto som bola zvedavá na drevenú zubnú kefku s bambusovými vláknami od firmy Curanatura. Má mäkkučké rovné a husté štetinky (čo bola pre mňa podmienka) a pri používaní je veľmi pohodlná. Drevo (bambusové) v ústach bolo pre mňa pri prvých použitiach niečo nové, ale zvykám si. Obal je z recyklovaného papiera. Celá kefka je 100% rozložiteľná. Obal je z recyklovaného papiera.Výborný nápad a výborná kefka. Naozaj chválim a som rada, že sa to dá. Cena je o niečo nižšia ako pri vyššie spomínanej značke. Momentálne používam týždeň. Kefku treba nechať naozaj dobre vysušiť, pretože drevo je nasiakavé. Ja nechávam položenú vodorovne na poháriku.

Hygienická vložka z biobavlny

Hygienická vložka z biobavlny

Tak ako používam látkové plienky pri detičkách, pretože vyhadzovať tony odpadu v podobe plienok je veľká ekologická záťaž pre planétu a ekonomická strata, rozhodla som sa používať bavlnené dámske vložky. Keďže som si v prvom rade kúpila menštruačný kalíšok (čítaj nižšie), vložka je len jedna. Látková vložka sa tvarovo podobá klasickej hygienickej vložke, má “krídelká” a zapína sa na patentky. Má niekoľko savých vrstiev a nepremokavú PUL vrstvu. Napriek niekoľkým vrstvám je tenká približne ako jej chemická príbuzná. Možno ju prať na 60 stupňov a žehliť z bavlnenej strany. Plusy bavlnených vložiek: neobsahujú chemikálie, chlór, sú priedušné, pokožka sa nepotí, sú ekologické, ekonomické, hygienické. Zatiaľ som nepoužila.

Vložku som si zakúpila iba jednu pre prípad, že by som nemohla použiť kalíšok, alebo ho nemala pri sebe. Druhá, malá vložka bola súčasťou balenia menštruačného kalíška.

Menštruačný kalíšok

Menštruačný kalíšok

Tu sa trochu rozpíšem. Keď ste práve skrivili ústa, prevrátili oči a urobili blé, čítajte ďalej. Nebudeme sa tu hrať na bábiky z porcelánu, ktoré každý mesiac od 13 – tich nekrvácajú. Každá žena, pokiaľ je ženou, sa musí popasovať s menštruačnou krvou. Či sa jej to páči alebo nie. Tváriť sa, že mňa sa to netýka, pretože ja o tom ani neviem keď mám tampón a radšej sa ani nepozerám, mi príde úplne mimo realitu.

Prečo sa rozhodnúť už viac nepoužívať bežné vložky a tampóny? Zdravotné hľadisko, ekologické hľadisko, ekonomické hľadisko a praktické hľadisko. Pri používaní kalíška krv prirodzene steká a zachytáva sa v kalíšku, na rozdiel od tampónov, kedy je neprirodzene zastavovaná. Kalíšok nemá žiadne zdravotné komplikácie. Na rozdiel od vložiek pokožka dýcha a keďže odtečená krv neprichádza do kontaktu so vzduchom, nevytvárajú sa baktérie a tak nedochádza k zápachu ako je to u bežných vložiek.

A. Zdravotné hľadisko: vložky a tampóny sú vyrobené z materiálu, ktorý je vysoko savý a vstrebáva telesné tekutiny. To môže spôsobiť syndróm toxického šoku. Tampóny menia prirodzené PH. Sú bielené chlórom, ktorý uvoľňuje karcinogénne látky. Viete o tom, že žiadne vložky ani tampóny, napriek tomu, že sú chlórované, nezaručujú to, že sú sterilné? Menštruačný kalíšok je vyrobený z lekárskeho silikónu, nevysušuje sliznice, nenarúša prirodzené prostredie, nespôsobuje gynekologické ťažkosti. Keďže ho môžete kedykoľvek vyvariť vo vode (pred a po skončení menštruácie sa to odporúča), je sterilný.

B. Ekologické hľadisko: Bežná žena má menštruáciu asi od 13 rokov do 50. – 55. roku, čo je cca 37 – 42 rokov. To je 2220 – 2520 dní menštruácie (rátam 12 x za rok, 5 dní). Ak v priemere použije každý deň menštruácie 5 ks vložiek / tampónov, to máme 11100 – 12600 kusov. A to je naozaj riadne číslo. Tento výpočet je naozaj iba orientačný, pretože vieme, že u každej ženy je to individuálne. Ale na predstavu stačí. Jedna vložka sa rozkladá 500 – 800 rokov. A teraz si predstavte, že žiadnych 11100 kusov vložiek nebudete potrebovať. Kalíšok je vyrobený z lekárskeho silikónu a neobsahuje žiaden plast, nie je to výrobok z ropy.

C. Ekonomické hľadisko: Nebudem tu prepočítavať, koľko asi vyjde tých 11100 kusov vložiek / tampónov, pretože ceny sú rôzne a za tých 40 rokov sa menia. Len za rok to môže byť 50 – 70€. Menštruačný kalíšok môže stáť 20 – 30 € a životnosť je minimálne na 10 rokov.

D. Praktické hľadisko: Nemusíte behať po obchodoch, zháňať hygienické pomôcky, nemusíte narýchlo posielať partnera a tŕpnuť čo vám prinesie, nemusíte hľadať zľavy. Na 10 rokov máte vybavené. Ďalšia vec je, že nemusíte nosiť pri sebe balíček vložiek počas vašich dní a stále sa kontrolovať. Stačí, keď si kalíšok dáte ráno a po príchode domov vyberiete, umyjete a nasadíte naspäť. Je vhodný aj pri športovaní, počas plávania, cez noc.

A ako kalíšok používať? Veľa videí a informácii nájdete na internete. Odporúčam tieto videá:

Surová dcérka: Skúsenosť: Menštruačný kalíšok – KLIK.

Dewii: MENSTRUAČNÍ KALÍŠEK – KLIK

Kalíšky sú v rôznych veľkostiach, ja som si vybrala menšiu, i keď sa ženám po pôrode odporúča väčšia. Osobne som ho ešte neskúšala, preto neviem, či je to z dôvodu, že sa predpokladá, že žena po pôrode má rodidlá viac roztiahnuté… V každom prípade, výberom veľkosti som sa riadila tým, že používam tampóny mini a nie maxi.

Súčasťou balenia bol kalíšok, jedna malá látková vložka (intímka), podrobný návod na použitie, čistiaci prostriedok na báze kyslíka.


Budem naozaj rada, keď vás inšpirujem aspoň jednou vecou, ktorú som tu spomenula. Pretože aj malý krok pre človeka je veľký krok pre ľudstvo.

„Konať v súlade s prírodou je pre rozumného tvora to isté, ako konať v súlade s rozumom.“ — Marcus Aurelius


Zdroje:

https://www.cistavoda.sk/blog/mikroplasty-vo-vode/

https://www.napalete.sk/bezne-tampony-a-vlozky-obsahuju-karcinogenne-latky/

https://www.menejplastu.sk/2019/01/07/vase-dni-bez-odpadu/

https://citaty-slavnych.sk/citaty-o-prirode/

2 thoughts on “Príjemné veci u nás doma

  1. Krásny článok, super ste to napísala, tiez som na tejto ceste, tiez mam kalisok, no ešte som ho nepoužila, pozriem odporúčané videa, luffa je super vraj sa dá pestovať aj v našich podmienkach 🙂 tiez spongie vymením za luffu keď ich dominam. Super si ešte látkové odlicovacie tampóny, este lepšie je morská huba, paráda, uz žiadne tampóny z obchodu balené v plaste. Tiež mám tieto kefku na zuby, zvykám si na chuť dreva…. Škoda lebo curaprox mam veľmi rada, no je fakt zbytočne veľa plastu a tie vrchnaky to som zvykla hneď vyhodiť….. Skvelý článok 👌👌👌👌👌

    Páči sa mi

    1. Dakujem Lenka za komentar. Veru, Curaprox ma zbytocne vela plastu okolo toho, velky krok by bol ak by odstranili aspon vrchnaky a obal nahradili papierovym. Odlicovacie tampony uz mam doma, kazdym dnom chystam o nich napisat 🙂 Dakujem za pochvalu, prajem pekny den. Zuzana

      Páči sa mi

Pridaj komentár

Zadajte svoje údaje, alebo kliknite na ikonu pre prihlásenie:

WordPress.com Logo

Na komentovanie používate váš WordPress.com účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

Twitter picture

Na komentovanie používate váš Twitter účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

Facebook photo

Na komentovanie používate váš Facebook účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

Connecting to %s