Gréta – krásna kniha s veľkým posolstvom

Gréta je veľryba. Počuli ste už veľrybu spievať? Gréta spieva nádherne. Chodia na jej koncerty všetky morské zvieratká. Je veľmi slávna a obľúbená. Jedného dňa stratí hlas. Čo sa stalo veľrybe Gréte? Kde jej jej hlas? Bude ešte niekedy spievať?

Gréta – príbeh o morskej speváčke

V tejto nádhernej detskej knihe sa dozviete príbeh veľryby Gréty a aj príbehy iných morských živočíchov. Prečo sú choré? Čo sa stalo malým korytnačkám keď im doktorka Zvieracia musí pumpovať žalúdky? Čo sa to deje úhorom? Prečo sa chobotnica škriabe a z čoho má delfín ranu na plutve? Prečo žralok šušle a dorastú mu ešte zuby? Prečo všetky zvieratká sedia v ambulancii u doktorky? Hodia sa krabom plechovky namiesto mušlí? Ako má Gréta kloktať čistú slanú vodu keď je voda špinavá? Kto ich zachráni pred odpadkami v oceáne?

Aj takéto sú príbehy z podmorského sveta. Veľmi pekným a láskavým jazykom vyrozprávaný príbeh o tom, prečo sú zvieratká choré a ako im môžeme aj my pomôcť. Tak, aby to deti pochopili. Kniha upúta príbehom a zaujme svojimi ilustráciami. Na konci je dvojstrana s atlasom veľrýb a náučná dvojstrana o tom, ako pomôcť znižovať odpad na planéte.

Prečo sú zvieratká choré?
“Fuj”

Odporúčam pre detičky, ktoré už dokážu počúvať príbehy. Vikinka má 3 roky a knihu sme prečítali už niekoľkokrát. Počas príbehu počúvala, ale mala aj zvedavé otázky o zvieratkách. Veľmi pozorne si vypočula čo môžeme urobiť a robíme preto, aby bolo menej odpadu. To už vie aj sama naspamäť.

Môžeme aj my pomôcť Gréte aby znova spievala?

Možno pôsobí príbeh v knihe detsky a naivne, ale určite nie je nepravdivý. To, čo je opísané v knihe sa skutočne deje. Zvieratá sú uväznené a zranené a často aj zabité odpadom, ktorý tvoria ĽUDIA. Nik iný. Ľudia. A to sme my, všetci, do jedného. Bez rozdielu. Netreba zatvárať oči len preto, že my odpad hádžeme do košov a ten už viac nevidíme, lebo je odvážaný na skládky. Je potrebné znížiť odpad každého človeka tak, aby deti našich detí ďalej spokojne a radostne žili na tejto planéte. Aby sa nebáli piť vodu z vodovodu, aby vedeli čo je to príroda, aby v nej videli živé zvieratá a aby tie zvieratá žili v čistom prostredí. My si možno upraceme domov od prachu a obalu od keksíku, ale žiaľ, zvieratám hádžeme tie najväčšie a najnebezpečnejšie odpady rovno do ich domova.

Kniha je síce určená primárne pre deti, ale svojim posolstvom nesie správu pre všetkých. Pre malých aj veľkých. Veľakrát sa stretávam s prístupom “a čo ja zmôžem! Ja predsa nevyhadzujem odpad do mora”. Človek sa veľmi podceňuje. Každý dokáže toľko, koľko chce dokázať. Stačí mať vyššie ciele ako “ja chcem vlastniť”, a pochopiť, že jeden človek môže zmeniť veľmi veľa. Stačí prekročiť svoje ego od “ja chcem mať” k dobru pre všetkých. Ak každý z nás zmení myslenie a pristúpi pozitívne k zmene životného prostredia, keď každý z nás zredukuje svoj odpad na minimum, dokážeme spolu veľa. Sila jedného človeka je oveľa väčšia. Svojim prístupom môžeme inšpirovať iných ľudí. Naučiť svoje deti, že odpad do prírody nepatrí. A že aj my sme súčasťou prírody. Síce sa jej stránime a tvárime sa, že žijeme niekde úplne inde, ale nie je to tak.

Aj jednotlivec dokáže veľké zmeny. Môžeme zredukovať svoj odpad nepoužívaním jednorázových plastových vecí, môžeme minimalizovať svoj odpad, triediť a separovať svoj odpad, vyzbierať odpadky, kupovať menej, rozširovať posolstvo o ochrane životného prostredia. Každý človek má v sebe dobro. A každý, aj vyhasnutý plamienok dobra sa dá zapáliť. Učme preto deti od malička ochrane životného prostredia a rozširujme myšlienku ďalej tak, aby to bolo samozrejmé a prirodzené. Tak, aby morské živočíchy plávali v čistej vode, aby ľudia pili čistú vodu a jedli čisté potraviny bez chemikálii. Tak, aby kraby nenosili namiesto ulity plechovky, aby korytnačky nejedli sáčky namiesto medúz, aby si žraloky nemýlili kotvy s rybkami a aby veľryby nestrácali svoj hlas. A aby človek žil v láskavom vzťahu s prírodou, ktorá nie je jeho vlastníctvom.

Knihu vydalo vydavateľstvo Egreš Na ich stránke si môžete knihu zakúpiť. My sme kúpili rovno dve a jednu darovali nášmu malému kamarátovi Benkovi. Príbeh napísala slovenská spisovateľka Andrea Gregušová. Knihu kúpite na Egreš.online. – KLIK

Viac o tom ako tvoriť menej odpadu v domácnosti na mojom blogu.

Zdieľajte a lajkujte 🙂

Zuzana

Pridaj komentár

Zadajte svoje údaje, alebo kliknite na ikonu pre prihlásenie:

WordPress.com Logo

Na komentovanie používate váš WordPress.com účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

Twitter picture

Na komentovanie používate váš Twitter účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

Facebook photo

Na komentovanie používate váš Facebook účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

Connecting to %s