Rozhovor s Luckou o prírodnej kozmetike, vnútornej kráse, láske k prírode, ženskej energii a Láskavej hodinke

Je úplne úžasné aký je život prepojený a koľko zaujímavých ľudí človek stretne a spozná. A že sa cesty môžu opäť spojiť. A že je veľa ľudí v mojom okolí, ktorí zmýšľajú veľmi podobne, riadia sa heslom menej je viac a záleží im na životnom prostredí. Takým človekom je aj Lucka, moja spolužiačka z vysokej školy a kamarátka.

Lucka je veľmi šikovná a milá žena a mamička dvoch detičiek, s láskavým srdcom, ktorú mám možnosť poznať aj osobne. Venuje sa výrobe prírodnej kozmetiky, ktorú navyše balí do už raz použítých nádob (obalov). To znamená, že sú to nádobky od kozmetiky, ktoré už boli použité, ale sa dobre umyjú a znovu použijú. Nevzniká tým žiaden odpad navyše a využije sa to, čo by sa inak vyhodilo. Okrem toho organizuje workshopy kde radí ako si môžete doma vyrobiť vlastnú prírodnú kozmetiku a tiež ponúka aromaterapeutickú masáž celého tela priamo u vás doma v okolí Martina.

Od Lucky používam Šľahaný zázrak na ruky a telo. Krémik je jemnučký ako obláčik, rýchlo sa vstrebáva a pokožku krásne vyživí. Vôňa je veľmi príjemná a pokožka jemná.

Lucku som vyspovedala o jej projekte Láskavá hodinka, dozviete sa čomu sa venuje, aké je jej zameranie, aké produkty a služby ponúka a mnoho zaujímavých vecí. Sledujte môj Facebook a Instagram a Luckin Facebook a Instagram, pretože za pár dní vyhlásim na účtoch Šťastnej maminky súťaž 🙂

Lucka, povedz nám na začiatok o tvojom projekte Láskavá hodinka. Čomu sa venuješ?

Láskavá hodinka vznikla ako moja osobná túžba priniesť viac lásky predovšetkým do ženských /materských/ kruhov v rôznych podobách…ja ako matka dvoch detičiek som začala cítiť potrebu napĺňať svoje srdce vlastnými túžbami. Ťahá ma to mnohými smermi, kde sa však zastavím resp. kam ma môj magnet pritiahne ostane pre teraz záhadou 🙂

Začala som však s prírodnou kozmetikou, ktorá spája ľudí rovnako zmýšľajúcich a prináša tak prospech bytostiam túžiacim sa rozmaznávať prírodou.
Na svojich workshopoch ponúkam množstvo užitočných rád žienkam, ktoré túžia si zázraky vyrobiť sami doma, ale zároveň im umožním z množstva materiálu si vybrať to, čo je pre ich dušu lahodiace najviac. Okrem produktov prírodnej kozmetiky a ženských tvorivých kruhov ponúkam žienkam z okolia Martina aj aromaterapeutickú masáž v prostredí ich domovov. Ide o hlboko relaxačnú masáž celého tela s použitím éterických olejov, ale predovšetkým s ohľadom na ich aktuálne potreby.

Aká je tvoja obalová filozofia?

Rada dávam nielen ľuďom, ale aj veciam druhú šancu a preto svoje “zázraky” plním do zrecyklovateľných materiálov a používam už použité nádobky, fľaštičky, ktoré samozrejme dôkladne umyjem predtým ako im vdýchnem druhý život. Mojím zámerom je ukázať ľuďom ako sa dajú veci robiť jednoducho a s láskou. Za čo im nesmierne ďakujem, že použité nádobky a fľaštičky mi odkladajú a ja s láskou prijímam a plním darmi prírody.

Kedy a ako vznikol nápad venovať sa prírodnej kozmetike? Kde si nabrala a naberáš vedomosti o prírodnej kozmetike, prípadne, priviedol ťa niekto k tomu?

Toto nie je náhoda:) poznáš to…osud? Bohvie…cítim to však veľmi intenzívne. Pýtala som sa dlhšie svojho vnútra čo je mojím poslaním v živote a náhle mi prišlo, že mám si robiť skrátka radosť a nemyslieť príliš na to, čo mi prinesie finančné prostriedky alebo zabezpečí budúcnosť. Skrátka som si spísala čo chcem robiť, aby moje vnútro bolo naplnené spokojnosťou a šťastím a začala som…krôčik po krôčiku… Samozrejme neustále študujem z rôznych zdrojov, či už z kníh, internetu alebo vzácnych poznámok mojej skvelej kamošky Gabiky študujúcej aromaterapiu. Neskutočne jej za to ďakujem, že mi umožnila nahliadnuť do jej skrípt:)
Predovšetkým sa však zaujímam o oleje základné a éterické a vyhľadávam všetko, čo aktuálne potrebujem, keď si vytvorím predstavu vyrobiť niečo na konkrétnu vec a pomôcť tým ostatným. Priviedol ma k tomu asi sám život s detičkami a môj záujem o liečenie rôznych príčin, či chorôb prírodnou cestou.

Čo používaš pri výrobe krémov, aké ingrediencie?

Používam len prírodné zložky rôzneho charakteru, v závislosti čo chcem vyrobiť, či krém, olej na niečo konkrétne alebo čokoľvek iné, čo klient potrebuje. Idem však v prvom rade po kvalite a skutočne 100%-ných éterických olejoch, nakoľko sa snažím, aby produkty nielen príjemne voňali a prinášali blaho nervovej sústave a duševnej pohode, ale aby predovšetkým liečili na fyzickej úrovni.

Ponúkaš aj kozmetiku na mieru (klient / klientka ti povie aký má problém a ty mu zostavíš napríklad krém)?

Áno a robím to veľmi rada, lebo sa viem lepšie vcítiť do problematiky vďaka komunikácií s klientom. Takto napríklad vznikol olej proti červeným žilkám na tvári alebo olejček na liečbu strií nielen ako prevencia pre tehuľky, ale aj po pôrode.

Aké sú produkty ktoré ponúkaš? Plánuješ rozšíriť sortiment?

Aktuálne produkty láskavej hodinky sú:

– Pánsky olejový parfém roll on “žena mužovi” – Hojivá mastička z aloe vera
– Šľahaný zázrak na telo a ruky / i na veľmi suchú pleť/
– Telové peelingy rôzneho druhu
– Krémový dezodorant “Voňavá pazuška”
– Tuhé parfémy podľa chuti a vône
– Olejček na liečbu a prevenciu strií 2v1 “Tehotné bruško”
– Olejček na červené žilky na tvári
– Krémik “na Vrásky pre krásky”
– Krém “Celotelové pohladenie duše”

Rozhodne mám v pláne viac vecí, ale všetko má svoj správny čas.

Čím sú výnimočné tvoje produkty?

Pri výrobe produktov je z mojej strany nevyhnutné, aby som po naštudovaní informácií na čo daný olej pôsobí aj verila tomu, že skutočne pomôže. Nazývam to “Láska”. Vkladám do nich poslednú “ingredienciu Lásku” a verím, že sila prírody zariadi, aby oleje pôsobili presne tým, čo je ich podstatou. A čo je krásne, že sa to pomaly deje. Dostávam správy od žienok, že krémy a oleje sú fantastické konzistenciou ale predovšetkým, že liečia. Minimálne ma “prekvapilo” keď mi klientka napísala, už po prvom užití celej fľaštičky oleja na strie, že ľutuje, že si neodfotila “pred a po”. Ale všetko je tak ako má byť, pretože nie vždy je vidieť rozdiel najdôležitejšie… niekedy stačí len pocit a dôvera, že to pôjde…Ale aj napriek tomu ma to prekvapilo a vtedy som precítila obrovskú vďaku, že to má celé hlbší význam a neďakovala som len sebe… Cítim, že isté dary idú priamo cez nás, z hora…z dola…na tom nezáleží až tak odkiaľ.

Ako prebieha proces výroby? Vyberáš suroviny, miešaš, skúšaš? Je to trošku taká alchýmia. Priblíž nám to.

Presne ako vravíš, celé je to alchýmia. Musím si byť istá, čo chcem produktom “povedať” a na to potrebujem dôverovať zdroju informácií a hlavne byť naladená na tvorenie. Potom to ide samo…zväčša sa u mňa deje taká čarokrásna vec, že v spontánnosti vznikajú najväčšie dary.

Pre koho je určená tvoja kozmetika?

Dovolím si tvrdiť, že pre každého, pretože kto uverí v silu prírodu, môže len získať. Samozrejme je dôležité myslieť na rôzne kontraindikácie pri rôznych zdravotných problémoch, hlavne čo sa týka priameho použitia oleja na telo napríklad pri masáži. Alebo treba dávať pozor pri tehotných žienkach a malých detičkách, lebo nie všetky oleje sú určené pre ich blahobyt. Snažím sa však robiť konkrétne produkty pre konkrétne potreby a jasne zadefinovať komu je čo a na čo určené.

Aké sú výhody prírodnej kozmetiky, môže pomôcť pri kožných problémoch, oddialiť vrásky?

Ja už dlhší čas sa snažím minimalizovať resp. úplne vylúčiť chémiu v našej domácnosti a čo sa týka kozmetiky tak už nie je azda nič, čo by som použila nie vlastné 🙂 ak nerátam suchý šampón :))) ten ma ako matku dvoch detičiek často zachraňuje :))) odľahčujem ale.. čo sa týka kožných problémov som opatrnejšia, lebo samozrejme nie som lekár a zas nie každý napríklad ekzém je rovnaký ekzém u každého, takže je to skôr o osobnej konzultácií a hľadaní vhodných prostriedkov.
A čo sa týka vrások? Oddiaľovať niečo podľa mňa z dlhodobého hľadiska neprináša nič užitočné. Treba sa vedieť prijať, nájsť v sebe predovšetkým vnútornú krásu a pohodu v živote a vtedy človek žiari. Podľa mňa je dôležité užívať si život aj s vráskami, veď nám ukazujú krásnu rôznorodosť životnej cesty. Verím, že produkt “na Vrásky krásky” pomáha pleti a vďaka jej zložkám účinne vypĺňa vrásky a vyhradzuje pleť, regeneruje, optimalizuje tvorbu kožného mazu, blahodarne pôsobí na jazvy, škvrny, hĺbkovo hydratuje a vyživuje starnúcu pokožku, ale i tak si nemyslím, že sa dá vymazať cesta životom nejakým krémom.

Výhod je v mojom chápaní mnoho, pretože okrem šetrného zaobchádzania k vlastnému telu, myslíme aj na prírodu, jej dary a silu a základným recyklovaním a minimalizmom šetrím a chránim jej zdroje. Samozrejme treba myslieť aj tu na zlatú strednú cestu a pristupovať k jej zdrojom s rovnováhou, aby sme neminuli všetky jej prostriedky bezohľadným zaobchádzaním, ale používali len to, čo je naozaj nevyhnutné. Toto je ale asi v globále akýsi “balík, cesta…ktorá sa pomaly rozširuje do rôznych oblastí života, u niekoho možno začína prírodnou kozmetikou, u iného minimalizmom, recykláciou atď atď.

Aký je rozdiel medzi klasickou kozmetikou, ktorú bežne dostať v obchode a tou prírodnou?

Rozdiel je v tom, že prírodná kozmetika používa prírodné zložky, šetrné k pokožke, kým tá “klasická” je zrejme plná syntetiky a chémie, ale rozhodne sa dá už v mnohých obchodoch kúpiť kvalitná prírodná kozmetika, o tom niet pochýb, stačí vedieť čítať obaly a hľadať. Dôležitým bodom azda jasným každému je, že prírodná kozmetika sa nemusí na nikom testovať, keďže nie je zdraviu nebezpečná.

Aká je trvanlivosť výrobkov?

V mojej kozmetike zatiaľ aj konzervanty sú na prírodnej báze a keďže obaly sú recyklované, z klasických rozmerov krémov, dajú sa spotrebovať zrejme v rovnakom čase ako bežný produkt. Trvanlivosť vo všeobecnosti však záleží od najnižšej trvanlivosti oleja, čiže sa snažím používať oleje s najvyššou trvanlivosťou, ale v zásade uvádzam pol roka ako ideálny čas na spotrebu.

Okrem kozmetiky ponúkaš aj workshopy, kde si môžeme vyrobiť vlastný výrobok. Čo sa môžeme naučiť na láskavej hodinke s tebou?

Pred každým worshopom si urobím prípravu všetkého, čo by mohlo žienky zaujímať pre daný produkt, ktorý ideme tvoriť. Hlavne jednotlivé zložky na čo slúžia, keďže nie všetko mám v hlave a taktiež robím niekoľko rôznych vzoriek, aby si žienky mohli vybrať čo im vyhovuje, napríklad čo sa týka konzistencie. Vôňu však zväčša nechávam na nich, pretože každý si volí čo jemu vonia a vyhovuje. Musím však podotknúť, že sa neučia len žienky odo mňa, ale učíme sa vzájomne. Je úžasné pozorovať, že pri vytvorení ženského kruhu sa energia začne hýbať pre mňa osobne krásnym spôsobom a nič nie je bohatšie pre ženu ako vzájomné zdieľanie, vcítenie sa a načúvanie rôznych skúseností a rád. Takže za tieto workshopy neskutočne ďakujem a myslím, že sila žien je veľká, keď v sebe objavia bezpodmienečnú lásku jedna k druhej bez posudzovania a zbytočných slov, obzvlášť v dnešnej dobe…

Prečo si sa rozhodla nielen vyrábať a predávať, ale aj odovzdávať vedomosti ďalej?

Stalo sa to samo, len som prosila vyššie sily o nasmerovanie…o životné poslanie, ktoré ma bude napĺňať. A stalo sa tak… ĎAKUJEM za to DENNE. Myslím, že nie je nič hlbšie pre výživu vlastnej duše ako odovzdávanie užitočných a zdraviu prospešných rád, aj na úkor vzniku “konkurencie” ak to tak možno nazvať. Dobro treba šíriť a vedieť deliť sa s ním, tak ma to učili doma:)

Kto sa môže prihlásiť na tvoje workshopy? Môžu prísť aj mamičky s deťmi ak im ich nemá kto postrážiť?

Samozrejme, keďže som sama matkou, viem sa vcítiť do žienok, ktorým nie je umožnené napríklad od kojaceho dieťatka odísť na dlhší čas. Worshop vo všeobecnosti však trvá cca 2 hodinky, ale výhodou je priestor Rodinného centra WINGS o.z., v Martine, ktoré mi poskytlo priestor s herňou pre deti a tak v prípade potreby sa detičky môžu pohrať hneď za dverami v sprievode babysitera alebo tatinka:) Veľmi im za to ďakujem. Staršie detičky sú už samozrejme vítané aj počas tvorenia a neraz som mala dievčatko, ktoré tvorilo spolu s maminou a bolo to veľmi príjemné si myslím aj pre ňu, že mohla v kruhu žien nasať ženskú energiu:). Cítim, že toto posolstvo treba šíriť do sveta, nech sa naše bubliny rozširujú, nech stále viac a viac ľudí uvažuje v spojitosti s prírodou, matkou Zemou a s tým, čo je pre nás najprirodzenejšie.

Lucke, veľmi pekne ďakujem za zodpovedanie otázok. Verím, že sa vám rozhovor páčil, že sme vám priblížili filozofiu prírodnej kozmetiky, jej prínosy pre nás a životné prostredie a aj to, že veci nemusia byť iba na jedno použitie, ako sme si v poslednej dobe zvykli.

Fotografie sú zo stránky Láskavá hodinka, uverejnené s Luckiným dovolením.

s láskou Zuzana a Lucka

One thought on “Rozhovor s Luckou o prírodnej kozmetike, vnútornej kráse, láske k prírode, ženskej energii a Láskavej hodinke

Pridaj komentár

Zadajte svoje údaje, alebo kliknite na ikonu pre prihlásenie:

WordPress.com Logo

Na komentovanie používate váš WordPress.com účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

Twitter picture

Na komentovanie používate váš Twitter účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

Facebook photo

Na komentovanie používate váš Facebook účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

Connecting to %s