Bojnice – Tipy na výlet s deťmi

Malebné mestečko Bojnice sme navštívili prvý septembrový týždeň. Strávili sme tam 2 dni a musím povedať, že to boli veľmi intenzívne dva dni. Ak chcete absolvovať všetky atrakcie, ktoré tu popíšem, odporúčam na to určite 3 dni. Počasie nám vyšlo a to, že sme si vybrali poprázdninový termín bol veľmi dobrý krok, pretože sme sa vyhli davu ľudí.

Musím priznať, že nám bolo veľmi dobre, aj keď som bola pred výletom trošilinku skeptická. Bojnice príjemne prekvapili. Zámok a ZOO sú možno známe miesta, ale nie jediné. Dom ilúzii, Vyhliadková veža, Šmolkovská dedinka, drevený hrad…

Čo je na Bojniciach super je, že je to v podstate malé mesto a zámok, ZOO, centrum (teda možnosť najesť sa), Dom ilúzii máte vo veľmi krátkej vzdialenosti a nepotrebujete na presun auto.

Bojnický zámok

Zámok a okolie je očarujúce, preto sme sa ako prvé vydali na príjemnú prechádzku po okolí zámku. V parku pred zámkom stojí Lipa kráľa Mateja.

Pôvodne sme nechceli absolvovať prehliadku zámku, ale nakoniec sme si povedali, že pôjdeme. Vybrali sme si zámocký a galerijný okruh. Odporúčam iba zámocký okruh pokiaľ nesršíte nadšením pre moderné a staršie umenie. Galerijný okruh pozostáva čisto z výstavy obrazov. Po prvom, zámockom okruhu to bolo namáhavé. Na druhej strane, navštívili sme kaplnku, v ktorej sa nachádza krásny zlatý oltár.

V zámku sa nám páčilo, mňa osobne zaujímalo prehliadnuť si miestnosti, zariadenie, obrazy zámku a preniesť sa tak aspoň na chvíľu do minulosti hradných (zámockých) pánov a paní. Alžbetka sa preniesla do spánku skoro po celý čas obhliadky. Vikinka zase do rozprávky, pretože so záujmom pozerala kde spali princezné, aké veľké zrkadlá mali, obdivovala krásne šaty, zlaté stropy, videli sme aj rytiera (teda iba jeho zbroj). Jej fantázia pracovala naplno. Prehliadka bola pekná, ale sprievodkyňa bola veľmi rýchla. Neviem či iná možnosť nie je, keďže je zámok obrovský a prehliadka by sa tak predĺžila, ale podľa nášho názoru sme sa dosť ponáhľali a nemohli si tak všetko dobre poprezerať (koľko reálne trvala obhliadka neviem). Prehliadka je fyzicky náročná, chodí sa po schodoch (preto sa s kočíkom nesmiete ani neviete pohybovať, malé deti odporúčam nosiť v šatke alebo nosiči).

Čo je dobré vedieť:

Ceny za oba okruhy: 13€ za dospelú osobu, 1€ deti od 3 do 6 rokov a deti do 3 rokov zdarma. Prehliadka po zámockom okruhu trvá asi 75 minút. Galerijný okruh je vo vašej réžii, teda bez sprievodcu. Prehliadka je možná iba bez kočíka (necháte si ho vonku). Vo vnútri je zakázané fotiť s bleskom.

Dom ilúzii v Bojniciach

Ako druhé v ten deň sme navštívili Dom ilúzii v Bojniciach, ktorý sa nachádza kúsok od zámku na Hurbanovom námestí. Je to múzeum a galéria zameraná na optické ilúzie, trick-artové umenie a moderné formy zobrazovania reality, ako sami uvádzajú na stránke.

Toto bol (v tom čase) náš prvý “dom ilúzii”, nemali sme teda žiadne prehnané očakávania. Po zaplatení nás milá slečna zobrala na prehliadku a vysvetlila nám ako používať a pozerať sa na optické ilúzie. Bolo to zaujímavé, hlavne tie, ktoré sme si sami mohli vyskúšať či vyfotiť sa pri nich.

Čo je dobré vedieť:

Ceny: 8 € za dospelú osobu, 6 € za deti od 3 do 15 rokov, 0 € deti do 3 rokov. Prehliadky sa konajú každú hodinu a môžete tam byť ako dlho chcete. Kočík si necháte vonku.

Zoo v Bojniciach

Druhý deň sme mali poriadnu svalovicu, ale tešili sme sa do Zoo. Tí, ktorí ste tam boli si možno poviete, že ZOO v Bojniciach nie je žiadna sláva. Ale objavili sme nový sektor, ktorý sme predtým nikdy nevideli. Boli tam veľké hady, žaby, pavúky, dravé ryby. Dobrou správou je, že sa stavia nový domov pre slony. Myslím, že si to zaslúžia, pretože ten ich terajší je veľmi zle riešený. Som rada, že sa buduje a je to niečo veľmi pozitívne.

Mnoho ľudí do ZOO nechodí, pretože nechcú podporovať zvieratá v ich neprirodzenom prostredí. Žiaľ, väčšina z nich nijako nepodporuje zvieratá v ich prirodzenom prostredí. Nie je v silách bežného človeka zachrániť tigra, nosorožca, slona, pandu, orla v určitých oblastiach sveta pred pytliactvom. Proste nepriviažete sa k tigrovi aby ste ho ochránili. A ľudia, ktorí zabíjajú pre potešenie, peniaze a iné nepochopiteľné veci, stále existujú. Často sú ZOO ich poslednou záchranou a aj keď to nie je vždy ideálne, je to lepšie ako by ich telo mal niekto rozpárať a často rozpredať. Nedá sa porovnávať Zoo a cirkusy so zvieratami, pretože v ZOO sa o zvieratká starajú profesionálni ošetrovatelia a určite ich do ničoho nenútia.

V ZOO Bojnice je veľmi veľa druhov zvierat. Je to spôsobené asi aj tým, že je to národná Zoo a funguje ako záchranná a rehabilitačná stanica práve pre ohrozené, alebo zranené zvieratá. Čo je škoda, že nie vždy majú vybudované najlepšie priestory a často je ich domovom železná klietka. Verím však, že sa to časom zmení.

Čo je dobré vedieť:

Ceny: 8 € pre dospelú osobu, 4 € pre deti od 4 do 15 rokov, deti do 4 rokov zdarma. ZOO sa dá prejsť s kočíkom.

Vyhliadková veža Bojnice

Povedala by som, že vyhliadkové veže sú pre odvážnych a pre tých, ktorí sa neboja výšok. Ak sa bojíte, nelezte tam. Ja som tam vyliezla…vyšla…a cítila som sa veľmi nekomfortne. Takže som odtiaľ chcela čo najskôr odísť. (ak máte taký problém ako ja, iste poznáte ten pocit, keď ste niekde hore a aj viete, že je to bezpečné, ale proste si chcete ľahnúť na podlahu, aby ste aspoň trochu zmenšili ten výškový rozdiel a odplaziť sa dole…). Urobili sme pár fotiek a manžela som opustila a odišla som s deťmi smerom dole. Najistejšie sa cítim na zemi. Ale ak takýto problém nemáte, iste si to užijete, pokocháte sa výhľadom a bude sa vám to páčiť. Určite je to super zážitok a ja si to teda zapamätám.

K Vyhliadkovej veži sa dostanete autom, zaparkujete pred bránou Kúpele Bojnice Čajka v oblakoch (nenechajte sa preto pomýliť, žiaden nápis veža tam nie je). K veži treba vyjsť pešo, trvá to asi 15 minút. Čo sa týka stavby, je to mohutná železná konštrukcia vysoká 30 metrov, týči sa na kopci nad mestom, chodník po ktorom kráčate je z drevených dosiek, sklon je veľmi mierny. Z hora smerom asi o 2 poschodia nižšie je postavený tobogán (za poplatok) a je tam aj sieť, ktorou si môžu odvážlivci “spríjemniť” výstup. Čo sa nám páčilo, že aj keď určite muselo pri stavbe padnúť pár stromov, niektoré nechali zachované a stavba sa im uhla.

Čo je dobré vedieť:

Ceny: 8 € pre dospelého človeka, 4 € pre deti od 3 – 15 rokov, zdarma pre menšie deti. Na vežu je možné ísť s kočíkom. Hore dosť fúka, je dobré si zobrať čiapku, alebo mikinu s kapucňou.

Šmolkovská dedinka, ihrisko a drevený hrad

A najlepšie nakoniec. Dedinka, ihrisko a hrad sa nachádzajú pri Vyhliadkovej veži, preto odporúčam ísť na vežu a potom sa zahrať na ihrisku a vyhradiť si na to celý deň. Ak máte malé deti na ihrisku strávite veľa času. My sme mali ZOO, vežu a ihrisko v jeden deň a bolo to vyčerpávajúce a museli sme sa ponáhľať, lebo sme mali ešte dlhú cestu domov.

V dedinke sa nachádzajú domčeky, do ktorých sa dá vojsť, sú tam stoly a stoličky, jeden domček (ak nie viac, zaregistrovala som iba jeden) je poschodový. Je to veľmi milé. Ihrisko je super, je vybudované na veľkom pozemku, sú tam ihriská pre najmenšie deti, aj pre väčšie. Drevený hrad je drevené ihrisko postavené ako hrad s preliezkami, chodbami, lezeckými stenami, veľkou šmykľavkou. Všetky deti sa tam dosýta zahrajú. Vstupné sa neplatí.

Tu sa detičkám (a aj nám) páčilo najviac. Bolo to také milé spestrenie, pre rodiny s deťmi ideálne.

V ten deň sme chceli navštíviť Zrkadlové bludisko, ktoré sa nachádza cestou dole z Vyhliadky, ale bolo už veľa hodín a my sme mali pred sebou cestu domov. Takže nabudúce.

Bojnice veľmi príjemne prekvapili a určite sa tam ešte vyberieme. Za tento výlet ďakujeme našim priateľom, dostali sme od nich darčekový poukaz na ubytovanie v penzióne v Bojniciach a zrealizovali sme si tento perfektný výlet.

Viac fotiek pridám na môj Facebook a Instagram.

Zuzana

Pridaj komentár

Zadajte svoje údaje, alebo kliknite na ikonu pre prihlásenie:

WordPress.com Logo

Na komentovanie používate váš WordPress.com účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

Twitter picture

Na komentovanie používate váš Twitter účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

Facebook photo

Na komentovanie používate váš Facebook účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

Connecting to %s