ZOO Zlín – Tipy na výlet s deťmi

Keby sa nás niekto spýtal na obľúbenú ZOO, určite povieme ZOO Zlín. Je relatívne blízko, je skoro naša, keďže je u bratov Čechov a ak sa v ZOO necítite dobre práve pre obraz zvierat v malých klietkach, tu budete mať úplne iný pocit. Veľakrát prechádzate v bezprostrednej blízkosti zvierat, ZOO je z roka na rok viac a viac kontaktná.

Viem, že veľa záleží na financiách, ale určite v ZOO Zlín s nimi vedia hospodáriť. Všade vás obklopuje príroda. Nemáte pocit stiesnenosti, skoro nikde nevidíte klasické železné ohrady. Takmer všetky ohrady pre zvieratá sú z dreva, zapadajú do krajiny, elektrické ohrady nie sú viditeľné a neprekážajú výhľadu. Bariéry sú vytvorené buď hrubším drevom, priekopou, priekopou s vodou, alebo dvojitým dreveným plotom. Všetky výbehy pre zvieratá sú naozaj veľké, ani na okamih nezaváhate, že sa majú zvieratká dobre.

ZOO Zlín navštevujeme každoročne a tento rok sme ju navštívili začiatkom augusta.

Výbeh pre žirafy a zebry

ZOO je rozdelená do expozícií (sektorov) podľa svetadielov na Ameriku, Áziu, Austráliu a Afriku. V každej expozícii sa nachádzajú zvieratá z tohto svetadielu. Každá expozícia kopíruje podmienky v danom type krajiny. Nechodíte teda nezmyselne od zvieraťa k zvieraťu, ale má to logiku a je to nanajvýš výchovno-vzdelávacie.

 • Žirafy, zebry, byvoly, pštrosy majú rozľahlý výbeh s napodobnením afrických saván. Keďže je výbeh umiestnený nižšie ako vybudovaný chodník pre návštevníkov, nepozeráte na žirafy z dola, ale približne vo výške ich hlavy.
 • Zaujímavý bol výhľad na hyeny, ktoré nás privítali svojim typickým hlasovým prejavom .
 • Slony majú obrovskú ohradu, v nej rôzne kusy skál a pňov, ktoré neustále prenášajú. Pri slonoch sme stihli edukačný výklad o slonoch.
 • Chodíte medzi emu a kengurami cez prechodnú expozíciu.
 • Prechádzate cez veľkú klietku s exotickými papagájmi, ktoré vám lietajú nad hlavou a sadajú na konáre stromov popri vás.
 • Nachádza sa tam nová budova s rajami, ktoré si môžete pohladkať a nakŕmiť krmivom, ktoré kúpite v expozicii. Kladený je dôraz na čistotu, preto je potrebné si predtým ako ich pohladkáte umyť ruky. Na veľkej stene sú premietané informácie o rajách.
 • Levy a tigre majú veľké výbehy tak, aby neboli rušené návštevníkmi. Počas našej poslednej návštevy sme Tigre Ussurijské nevideli, pretože sa im narodili malé tigríčatá a tak boli všetci vnútri, ale mohli sme ich sledovať cez obrazovku TV.
 • Je tam veľký sklenník vo vnútri ktorého sa simulujú podmienky dažďového pralesa. Je tam dosť vlhko a teplo. Vo vnútri sklenníka tiekol vodopád, prešli sme sa cez lanový most, mohli sme vidieť typické opice a vtáky v ich prostredí. Leňochod sa nám schoval, tak možno nabudúce.
 • V expozícii Ázia, okrem zvierat, je aj krásna japonská záhrada, po ktorej sa môžete poprechádzať.
 • Pre mrožov (v češtine lachtanov) je vybudovaná vodná nádrž, ktorá je z časti oplotená sklom, môžete pozorovať mrožov aj pod vodou. Mroži sa veľmi radi predvádzajú, zážitok je zaručený. Hneď vedľa je vybudovaná nádrž pre vydry.
 • V ZOO majú veľa druhov opíc, neboli pokope ako sme zvyknutí z iných ZOO na Slovensku, ale kedže sú opice na skoro každom kontinente, boli rozdelené do sektorov pod ktoré patria. Najviac sa nám páčili malé opičky zvané Kotul veverovitý (po slovensky Saimiri vevericovitý), foto nemáme, boli veľmi rozkošné a aj rýchle.
 • Pred zámkom sa nachádza altánok a novo vybudované jazierko, v ktorých v lete voľne plávajú aligátory.
 • Pri 14 zvieratách je v určitú hodinu organizované komentované kŕmenie. Podrobné informácie si môžete pozrieť na ich stránke. Je to zábavné a poučné.
Prechodná expozícia
expozícia s rajami

V ZOO sa nachádza oddychovú časť kde sú reštaurácie s rýchlym občerstvením. Čo ma potešilo bolo, že si za poplatok môžete kúpiť nápoj do vratných pohárov. Môžete si ich nechať ako suvenír, alebo nepoškodený vrátiť, vtedy vám peniaze vrátia späť. Nachádzajú sa tam veľké ihriská pre deti, šmykľavky, preliezky, poníky, na ktorých sa môžu detičky povoziť. Žiadne utrápené poníky voziace deti dokolečka, ale pekne po chodníku.

vozenie na poníkoch

Zo ZOO sme odchádzali unavení a aj zmoknutí, lebo začalo pršať. Určite sa tam vrátime, keďže ZOO Zlín má stále čo ponúknuť, dievčatám sa tam páčilo a každý rok tam vidíme niečo nové. V ZOO sme strávili veľmi príjemný deň.

Fakty a informácie:

 • Celá ZOO sa dá prejsť s kočíkom. Je ideálne vyhradiť si na ZOO celý deň a prísť tam čo najskôr.
 • Celková rozloha:      74 ha
  Rozloha expozíc:      50 ha
  Počet zvierat:             226 druhov, 1 467 jedincov
 • Otvorené: po celý rok, v letných mesiacoch otvorené od 8:30 – 18:00
 • Vstupné: vstupné majú rôzne v rôznych mesiacoch, v letných mesiacoch (apríl – september) spolu s príspevkom na ochranu zvierat vo voľnej prírode: deti do 3 rokov zadarmo, deti od 3 – 16 rokov 100 KČ, dospelý 150 KČ.
 • Je možné platiť aj v Eurách, ale sú tam určité podmienky, ktoré si prečítate na stránke ZOO. Vydávajú v CZK. Prepočítava sa podľa kurzu.
 • Link: https://www.zoozlin.eu/
 • V ZOO si môžete zakúpiť pamätné mince s rôznymi motívmi zvierat.
 • Pre niektoré zvieratá sú k dispozícií automaty na potravu pri ich výbehu, kde pre ne môžete kúpiť bezpečné krmivo.
 • Parkovanie: je možné parkovať bezplatne na 2 parkoviskách, ktoré patria ZOO a sú pred vstupnými bránami do ZOO.
 • V areáli ZOO sa nachádza Zámok Lešná, vstup na prehliadku si môžete zakúpiť pri vstupe do ZOO.
áno, pršalo na nás, ale spravili sme si foto pred Zámkom Lešná 😀

Za zdieľanie a lajkovanie ďakujem.

Viac foto pridám na Facebook a Instagram.

Zuzana

Pridaj komentár

Zadajte svoje údaje, alebo kliknite na ikonu pre prihlásenie:

WordPress.com Logo

Na komentovanie používate váš WordPress.com účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

Twitter picture

Na komentovanie používate váš Twitter účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

Facebook photo

Na komentovanie používate váš Facebook účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

Connecting to %s