Obľúbené knižky pre najmenšie detičky

Čítame veľa. Čítame najmenším, čítame väčším, čítame my. Čítanie rozvíja slovnú zásobu, inteligenciu aj vzťahy, lebo čítate deťom. Čítanie zlepšuje pamäť a zlepšuje schopnosť koncentrácie. Preto čítajte už najmenším. Tu sú naše tipy na krásne knihy pre najmenšie detičky.

Nasledujúce knižky sú určené pre najmenšie detičky (nie ležiace bábätká), teda detičky, ktoré už vedia počúvať, prezerať si obrázky, listovať s hrubšími stranami, napodobňovať zvuky zvierat, alebo ukazovať na obrázky. Vek je podľa mňa veľmi individuálny. Nie je to o inteligencii, niektoré detičky sú akčnejšie a sedenie pri knihe ich veľmi nebaví. U Vikinky sme si čítali skôr, Alžbetka začala prejavovať záujem až po roku. Momentálne má Alžbetka rok a pol a konečne na nej vidím skutočný záujem o knihy.

Knihy sú nové aj staršie, niektoré dokonca po mne (nechcem písať staré, lebo ja som večne mladá). Uvádzam ich tu ale preto, že sú naozaj kvalitné a možno ich máte doma, u rodičov, u starých rodičov, alebo na ne natrafíte v antikvariáte. Knihy nestrácajú na hodnote svojim vekom. Čítajte detičkám od útleho veku. Nám sa najviac osvedčili knihy so zvieratkami, kde sme napodobňovali zvuky zvierat, dieťa si tak rozvíja rečové funkcie. Knihy, ktoré tu odporúčam máme už dlho a čítali sme ich s oboma dievčatami, a páčili sa nám najviac. Niektoré knihy sú naozaj obľúbené, čo je už na nich aj vidno.

Budem rada keď ma podporíte zdieľaním a lajkovaním a pridaním sa na odber tu na blogu, na Facebooku, aj na Instagrame.

Úvodnú fotku detičiek fotila šikovná a talentovaná Zuzzano vo svojom ateliéri, nájdete ju aj na Facebooku.

Tvary a farby

Moje prvé farby

Krásna okienková dvojjazyčná knižka pre najmenšie detičky. Na každej strane je jedna farba s jedným obrázkom v tejto farbe. Napríklad ružový kvet a pod okienkom napísané pink flower aj s výslovnosťou. Dieťatko sa učí základné slovíčka po slovensky aj anglicky. Kniha je jednoduchá, obrázky pútavé, ideálne na prvé čítanie, alebo na učenie základov angličtiny pre detičky, ktoré začínajú rozprávať.

Vydavateľstvo: Fortuna Libri

My first Book of Shapes

Veľmi zaujímavá kniha na prvé slovíčka a na učenie tvarov. Na každej dvojstrane je vyobrazený jeden geometrický tvar. Tvary sú s transparentnými okienkami (farebná priehľadná fólia), ktoré deti zaujmú a okolo sú fotografie vecí z bežného života konkrétneho tvaru. Napríklad okolo trojuholníka sa nachádzajú fotky trianglu, trojuholníkového pravítka, syra v tvare trojuholníka, kociek v tvare trojuholníka, odkrojeného melónu v tvare trojuholníka… Kniha je v angličtine. Knihu dostala Vikinka, ale musím povedať, že radšej ju číta Alžbetka.

Vydavateľstvo: Scholastic

Počítanie

Počítanie v ZOO

Kniha s číslami od 1 do 10. Na každej strane je číslo a zvieratká, v takom počte, aby prislúchali danej číslici. 1 slon, 2 levy… Kniha je pekne ilustrovaná, čítali sme ju s oboma dievčatami, vždy aj po anglicky aj po slovensky a tak si rozvíjame slovnú zásobu. Kniha je staršia, nenašla som ju na internete, možno ju nájdete v antikvariáte. Kniha je bez textu (okrem číslic).

Vydavateľstvo: J&J Moravia

Zatiaľ všetky knihy o číslach pre najmenších, ktoré som videla, boli veľmi podobné, teda číslo a pri ňom daný počet napríklad zvieratiek. Preto si myslím, že nebolo potrebné kupovať ďalšiu knihu s číslami. Ale ak máte nejaký tip na niečo iné a nové, kľudne mi napíšte.

Mini knižky

Knihy o zvieratkách

Tieto knižky máme veľmi rady. Sú v nich fotky rôznych zvieratiek, ku každému zvieratku je napísaný jeho názov v slovenčine, doplnila som k nim anglický názov a tak máme dvojjazyčné knižky. Knihy sú malé, skladné a ideálne aj na cestovanie. Každá mini knižka obsahuje 8 zvieratiek z kategórie Divé zvieratá, Domáci miláčikovia, Zvieratá z dvora, Morské živočíchy, Hmyz a chrobáky.

Vydavateľstvo: Ikar

Knihy s realistickým vyobrazením zvierat

U nás na statku

Kniha s množstvom fotografii zo statku. Nájdete tam fotky zvierat, strojov, malých mláďatiek a aj zeleniny, ktorú možno dopestovať na statku. V knihe sú krátke texty, alebo jednoduché úlohy.

Vydavateľstvo: Svojtka

Môj malý atlas zvierat, Za vrátkami za plotom, Vtáky v našom lese

Sú to veľmi hodnotné a krásne knihy, ktoré boli ešte moje. Niektoré z nich môžete nájsť v antikvariátoch. Sú v nich fotografie, alebo realistické kresby zvierat a vtákov v našich lesoch, alebo domácich a úžitkových zvierat. Ideálne na prvé čítanie, pretože na každej strane je jedno zviera, nepôsobí to rušivo, zvieratká sú odfotografované v ich prirodzenom prostredí. Takýchto kníh by malo byť viac aj v dnešnej dobe. Knihy sú bez textu. Na zadnej strane sú napísané názvy zvierat.

Interaktívne, dotykové a okienkové knižky

Farma

Milá knižka na prvé čítanie. Nájdete v nej 6 zvieratiek s napodobnením ich kožúškov / srsti / peria, ktoré môžu detičky vnímať hmatom. Sú tam veľké okienka, ktoré deti ľahko otvárajú a vždy nájdu nejaké prekvapenie.

Vydavateľstvo: Svojtka

Všetko do seba zapadá Zvieratá a Všetko do seba zapadá Farma

O týchto očarujúcich knihách som už písala na svojom blogu TU. Vydavateľstvo Yoyo Books Slovenko.

Zvieratká v lese

Malá knižka, ktorá v sebe ukrýva vysúvacie okienka od prvej stránky. Milé básničky potešia dušu, obrázky zase detské očká.

Minipédie

Objavujeme svet! Doma a Objavujeme svet! Hračky

Milé knihy pre najmenšie detičky. Spolu si ukazujeme predmety, ktoré prečítame v knihe a ktoré máme doma a pomenúvame. Obsahujú posúvacie okienka.

Dobrý deň včielka!

Krásna a farebná knižka ukazuje ako čo najjednoduchšie priblížiť najmenším svet včielok. Okienka sa dajú hýbať a vysúvať. Krásne farby a obrázky upútajú malých aj veľkých.

Všetky tieto Minipédie sú z vydavateľstva Svojtka.

Verím, že sa vám knižky páčili. Už teraz pre vás pripravujem článok o knihách pre staršie detičky. Budem rada za zdieľanie.

Viac tipov na knižky na mojom blogu tu.

Zuzana

Pridaj komentár

Zadajte svoje údaje, alebo kliknite na ikonu pre prihlásenie:

WordPress.com Logo

Na komentovanie používate váš WordPress.com účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

Twitter picture

Na komentovanie používate váš Twitter účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

Facebook photo

Na komentovanie používate váš Facebook účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

Connecting to %s