Pssst! Kakám. Aj o tom je detská kniha?

Ja viem, téma, ktorá je tabu. Ale poďme ju rozvinúť.

Niekedy sa stáva, že dieťatko má psychický blok a nevie ísť na malú či veľkú potrebu (zadržiava). Niekedy stačí malá poznámka od dospelého a problém je na svete. Postupne sa to vyvinie do bloku fyzického. Alebo nevie ísť na wc, ale stále chodí na nočník, alebo to robí do plienky a ak nemá plienky, tak do spodného prádla. Vie čo je nočník, vie čo je záchod, no i tak v čase kedy mu treba si tam nesadne. Často sa to stáva okolo 2 – 3 roku veku dieťatka, kedy už čakáme, že by malo zvládať túto potrebu. Rodič, prirodzene, začne byť nervózny. Hlavne ak počuje zo svojho okolia “a čo teda, už chodí na záchod? Také veľké deti už nemajú nosiť plienku…”. Čo vtedy pomôže?

POCHOPENIE, určite nie hysterické záchvaty paniky čo urobilo a kde to urobilo. A niekedy aj odtabuizovať túto tému. Netlačiť na dieťatko. S pokojom sa o tom porozprávať. Alebo si prečítať…

Samozrejme príčin môže byť mnoho a môžu byť oveľa väčšie. Snažte sa preto prísť na skutočnú príčinu, toto nie sú lekárske rady.

Vďaka za krásne knihy, ktoré sa neboja o tomto hovoriť, písať, kresliť. Ono, niekedy môže rodič hovoriť všeličo, ale keď dieťatko uvidí krásne ilustrácie, prelistuje, popozerá, pootvára okienka tak spolu s pokojom rodiča sa môžu diať zázraky. Tak ako u nás.

Dve knihy z vydavateľstva Svojtka, ktoré nám pomohli pochopiť, že kakajú všetci, nebáť sa a nehanbiť sa.

Malý nočník, malé hovienka

Milá knižka pre najmenších s vysúvateľnými (poťahovateľnými) okienkami. Peknými ilustráciami ukazuje, že aj obľúbené zvieratká kakajú a aj ľudia, či sú malí a či veľkí, chodia na nočník alebo záchod.

Túto knižku som kúpila ako prvú, zistila som ale, že je venovaná menším deťom, preto som zakúpila knihu druhú. Ideálna je pre detičky, ktorým chceme predstaviť nočníček.

Čo je to hovienko?

Zaujímavá knižka s otvárateľnými okienkami. Ukazuje detičkám pútavou formou ako a kde kakajú zvieratká aj ľudia. Kaká ryba? Čo sa stane s hovienkom keď ho vykakáme do záchoda? Kam sa podeje keď sa spláchne? Vedeli ste, že vombat kaká hovienka v tvare kocky? Táto knižka naozaj pomáha detičkám odtabuizovať tému kakania veľmi milou a aj náučnou formou.

Musím povedať, že kniha pomohla otvoriť túto tému a spraviť z nej tému, ktorej sa netreba báť a kakanie odvtedy nerobí problém.

A čo vy, myslíte, že by sme sa mali s deťmi rozprávať o tejto téme otvorene a nerobiť z kakania nepríjemnú vec? Napíšte mi kľudne váš názor.

Sledujte a zdieľajte blog, Facebook aj Instagram

Zuzana

Pridaj komentár

Zadajte svoje údaje, alebo kliknite na ikonu pre prihlásenie:

WordPress.com Logo

Na komentovanie používate váš WordPress.com účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

Twitter picture

Na komentovanie používate váš Twitter účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

Facebook photo

Na komentovanie používate váš Facebook účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

Connecting to %s