Obľúbené knihy z našej knižnice (3+)

Z našej detskej knižnice vyberám krásne a zaujímavé knižky, ktoré vždy rady otvárame a čítame ako tipy pre vaše detičky.

Knihy. Pre mňa veľmi dôležité. Môžu byť dobrým spoločníkom, hračkou i zábavou. Moju lásku ku knihám vždy podporovala moja mamina, za čo jej veľmi ďakujem. Už v detstve som obdivovala našu veľkú knižnicu plnú kníh a teraz máme i my doma krásnu knižnicu s knihami plných múdrych myšlienok.

Vikinke a Alžbetke sa tiež snažím vštepovať lásku ku knižkám. Hľadám a vyberám tie, ktoré by ich mohli zaujať a také, ktoré by ich mohli niečo naučiť.

Dobrá kniha vie byť dobrým spoločníkom dnes, zabaviť zajtra a ohromiť aj o rok.

Nasledujúce knihy odporúčam pre detičky vo veku okolo 3 rokov, ktoré už sami rozprávajú, majú väčšiu slovnú zásobu. Sú to krásne knihy na spoznávanie sveta okolo nás. Vikinka má teraz 3 roky a 8 mesiacov a niektoré knihy máme už dávno, niekoľkokrát prečítané, iné sme začali čítať nedávno.

Tipy na knihy pre mladšie detičky v predchádzajúcom článku.

Budem rada keď sa prihlásite na odber blogu, lajknete stránku na Facebooku a Instagrame.

Zdieľaniu aj komentárom sa poteším a budem veľmi rada ak za mňa zahlasujete tu: https://hlasovanie.superblogeri.sk/kategoria/mama

Úvodnú fotografiu Vikinky fotila šikovná Zuzana Rácová, nájdete ju tu: Zuzzano.

spoznávanie farieb

Rastiem hrám sa a spoznávam farby

Rastiem, hrám sa a spoznávam farby z vydavateľstva Svojtka je kniha určená pre deti od 3 rokov. My sme ju čítali s Viki už oveľa skôr a veľmi ju zaujala a zaujíma doteraz. Je v nej veľa obrázkov, otváracích okienok, sú tu dotykové prvky aj otáčacie koliesko. Nájdete v nej jednoduché hádanky a úlohy. Každá strana sa venuje inej farbe, na konci knihy sú obrázkami vyjadrené svetlé a tmavé farby. Miešanie farieb učí kniha cez otváracie okienka. Vedľa seba sú nakreslené farebné kruhy a časť z nich sa prelína. Cez prelin je otváracie okienko, ktoré po otvorení odokryje farbu, ktorá vznikne zmiešaním farieb. Veľmi pekne, zaujímavo a interaktívne spracované. Detičky si v nej budú radi listovať samé a objavovať stále nové obrázky.

Knihy o včelách

Knihy o včelách nesmú chýbať v našej knižnici. Už o jednej z nich som písala v prechádzajúcom článku kde som dávala tipy na knihy pre najmenších. Včeličky sú pre náš život veľmi dôležité a učenie o nich je súčasťou učenia o ochrane životného prostredia. Bez opeľovačov by nebolo ovocie, zeleninka, bez včeličiek by nebol medík ani naše medovníčky.

Som veľmi rada, že aj naše mesto sa zapojilo do cezhraničného projektu kvitnúce lúky v mestách a vytvorilo trávnaté a kvetnaté plochy pre motýle a opeľovače. Jednu takú máme aj na našom sídlisku a chodili sme sa na kvetinky a motýle s dievčatami pozerať.

Čo sa deje vo včeľom úli

Krásna a zaujímavé kniha. Prvé stránky majú vzhľad úľa a postupne sa rozširujú, môžeme tak vidieť prierez včelím úľom. Každá stránka nás viac a viac vťahuje do života včielok. Dozvieme sa ako rastú včielky, pomenovania včielok, ako sa volajú jednotlivé časti úľa, z čoho sa stavajú plásty, akú úlohu majú trúdy a robotnice, alebo ako sa včielky dorozumievajú a mnoho iného. Viete, že veľmi podobné včielkam je čmeľ, ktorý ale nie je samčekom včely (je ním trúd), na včielku sa podobá pestrica, ktorá je ale mucha a tiež osa, tá ale nevie vyrobiť med. Žiaľ prvá stránka, tým že je taká úzka, utrpela nájazd zvedavej Alžbetky, takže kniha je teraz zlepená.

Vydavateľstvo: Albatros Media a.s.

Prečo potrebujeme včely?

Kniha plná okienok s otázkami a pod nimi odpovede. Krásne obrázky a plno zaujímavých informácii, ktoré poučia aj dospeláka. Napríklad, vedeli ste, že poznáme viac ako 20-tisíc rôznych druhov včiel? A že viac ako polovica včiel si svoje hniezda stavia pod zemou? A majú všetky včely hniezda? A vyrábajú všetky včely med? Čo znamená tanec včiel? Koľko medu vyrobí jedna včela za svoj život? Prečo vlastne potrebujeme včely a ako ich môžeme chrániť?

Túto knihu nelistuje rada iba Vikinka, ale aj ja. Vždy som mala rada encyklopédie a toto je taká malá encyklopédia, síce primárne určená pre deti, ale nebojím sa povedať, že poučila aj mňa. Ilustrácie sú pekné, jednoduché aj zábavné.

Vydavateľstvo: Svojtka

Životný cyklus

Knihy s reálnymi fotografiami zvierat a ich premeny z vajíčka / mláďatka na dospelého jedinca. Každá kniha je rozdelená na dve časti a venuje sa iba dvom zvieratám. Knihy sa sústredia na naozaj dôležité informácie o raste a vývoji a veľa dôrazu kladú na fotografie. Na zadnej strane majú slovníček hrubo vytlačených slov z knihy. Kniha má pevný obal a mäkké listy.

Vydavateľstvo: Svojtka

Z jahňaťa ovca, zo žubrienky žaba

Jednoducho pomenúva čo je to ovca, ako sa nazýva jej srsť, ako sa ovca narodí, ako rastie, čím je ovca užitočná, čím sa živý, čo je jahňa, čo sa robí z ovčej vlny a ďalšie zaujímavé informácie. Vedeli ste napríklad, že ovčia samica, ktorá už mala jahňa, sa nazýva bahnica? Ja som sa to dozvedela z tejto knihy.

Druhá časť sa venuje prerodu žubrienky na žabu, zoznamuje nás so žabou ako obojživelníkom, kde kladie žaba vajíčka, ako sa volajú tieto žabie vajíčka, koľko vajíčok dokáže naklásť žabia samička, ako sa volajú jednotlivé cykli žaby a zaujímavosti zo sveta žiab. Vedeli ste o žabe, ktorá je priesvitná? V knihe uvidíte jej fotografiu. A viete prečo žaby nemusia piť vodu? Dozviete sa v tejto zaujímavej knihe.

Z larvy včela, z kukly motýľ

A ďalšia kniha o dôležitých včelách. Mnohonásobne zväčšená fotografia včiel aj kráľovnej, kde krásne vidieť skutočné včely a časti ich tela. Zaujímavé zväčšené fotografie bunky, vajíčka i larvy. Vedeli ste, že larva včely vytvorí zámotok (kokón) a premieňa sa na kuklu, v ktorej rastie dospelá včela? Koľko meralo najväčšie včelie hniezdo na svete? A koľko centimetrov mala najväčšie včela na svete? Fotky sú krásne, texty poučné.

Jedno by som ale trochu poopravila. V knihe sa uvádza, že si med kupujeme v obchode. Síce je to pravda, ale upriamila by som pozornosť na to, že med si kupujeme od včelárov. To, že ho potom predávajú aj obchody je druhá vec. Včelár je ten, kto sa o včely stará a med zbiera. To by som do knihy určite doplnila, pretože to tam chýba a je to dôležité. V obchode často kúpime medy, ktoré sú po kvalitnej stránke veľmi zlé. U (overeného) včelára máme záruku, že med robí stopercentný. A hlavne, bez oddaných a pracovitých včelárov by sme med nemali.

Druhá časť knihy opisuje premenu motýľa z vajíčka na húsenicu, z nej na kuklu a premena až na krásneho motýľa. Nádherné detailné fotografie a zaujímavosti. Húsenice počas svojho rastu zvliekajú svoju kožu asi päťkrát. A koľko očí majú húsenice? Fotografie sú skutočne fascinujúce.

Knihy o zvieratkách

Zvieratká boli dlho u nás naj. Zo zvieratkovských knižiek som vybrala tie najobľúbenejšie a najzaujímavejšie, ktoré sa u nás čítajú už dlho.

Kto býva v ZOO, Čo objavíš v záhrade, Kde bývajú zvieratká

Kto býva v ZOO, Čo objavíš v záhrade, Kde bývajú zvieratká sú ilustráciami veľmi podobné knihy z vydavateľstva Svojtka (majú rovnakú ilustrátorku). Sú určené pre deti od 3 rokov, no s Viki sme ich čítali skôr. Krásne spracovanie, kde každé okienko ukrýva niečo zaujímavé. Pri týchto knihách sme strávili dokopy dlhé hodiny rozprávaním o zvieratkách čo robia, kde spia, kde bývajú, aké zvuky vydávajú, kde sa skrývajú. Odkrývaním okienok sme videli zvieratká v ZOO, pod kuklou sme našli motýľa, v rukách gorily malé mláďatko, pod listami sme objavili pavúka, húsenice a chrobáky, v nore zajačiky, v korune stromu vtáčiky a veveričku.

Na týchto okienkových knižkách sa mi páči to, že jedna strana ukrýva veľmi veľa okienok, má veľa možností prezerania a čítania, knihy hýria farbami a detičky z nich dokážu čítať samé dlhé hodiny (pod čítaním myslím čítanie 3 – 4-ročnými deťmi, teda otvárať okienka, listovať, prezerať zaujímavé obrázky).

Kde bývajú zvieratká
Kde bývajú zvieratká
Kde bývajú zvieratká
Kto býva v ZOO
Kto býva v ZOO
Čo objavíš v záhrade
Čo objavíš v záhrade

Malý prieskumník – Farma

Farma z vydavateľstva Svojtka je ďalšia okienková kniha o zvieratkách a živote na farme. Určená pre každé zvedavé dieťa. Že život na farme nie je hračka vidíme aj v tejto detskej knihe. Toľko práce, ktorá čaká na farmára. Postarať sa o všetky zvieratá, pozbierať plodiny, pokosiť polia, pozbierať úrodu. Zvieratká, stroje, plodiny sú pomenované a pri každom dôležitom je popis. Na každej stránke je niekoľko okienok, ktoré detičky otvoria a nájdu niečo nové. Poučná knižka s milými obrázkami.

Mamas and babies

Kniha a priraďovacie kartičky v krabičke. Zaujímavosťou tejto publikácie je, že je vyrobená z recyklovaných materiálov. Je to tvrdý kartón. Kniha a kartičky sú v angličtine. V knihe sú krátke básne o zvieratkách, o mame a ich mláďatkách. Kartičky obsahujú zvieratko mamu a mláďatko. Hrať sa môžeme na priraďovanie – priradíme správne zvieratko k svojej mame. Alebo môžeme hrať ako pexeso a precvičiť si s deťmi pamäť. Kniha je určená pre deti od 0 – 5 rokov, ja by som odporúčala od 3 rokov. Ukazovanie zvieratiek je možné aj pre menšie deti, ale myslím, že básničky, priraďovanie a pexeso zaujme až deti okolo 3. roku. Vikinku zaujala až po 3. roku.

Vydavateľstvo: Innovative Kids

Farma a život na vidieku

Veľká a hrubá kniha s množstvom obrázkov a krátkymi textami. S menšími deťmi sa kniha určite nedá prečítať na posedenie, ale vedia si v nej listovať aj samé a nájsť čo ich zaujíma. Kniha je naozaj obšírna, venuje sa hospodárskym zvieratám, poľnohospodárskym strojom, plodinám, na niekoľkých stránkach koňom, ovociu, zelenine, postrekom (uvádza sa ich škodlivosť), prírodným katastrofám, škodcom úrody, pekárstvu a nájdeme tam veľa iného. Kniha má pevný obal, mäkké stránky, ktorých je až 173.

Vydavateľstvo: Viktoria Print

Encyklopédie pre najmenších

Zaujímavé encyklopédie z vydavateľstva Svojtka plné otváracích okienok. Určené sú pre deti od štyroch rokov, s Vikinkou sme ich čítali skôr. Často sú v nich okienka, ktoré sú trochu komplikovanejšie na otvorenie, alebo posúvateľné a malé časti, takže treba uvážiť, či je dieťatko na to pripravené. Každé dieťa je individuálne.

Osobne mám tieto encyklopédie veľmi rada. Sú poučné, plné nových informácii, obrázky sú pekné, sú interaktívne, plné okienok, dieťa sa ani chvíľu nenudí. Sú to knihy, ktoré stoja za to.

Päť zmyslov

V celej knihe sa odvíja príbeh súrodencov Tomáša a Zory. Kráčajú mestom a objavujú zmysli. Idú spolu do optiky, kráčajú cez námestie a počujú hluk mesta, ovoniavajú a ohmatávajú ovocie a zeleninu v obchode, v záhrade cítia rôzne vône a doma ochutnávajú jedlo. Na konci je dvojstránka kde detičky môžu hľadať určené veci na obrázku.

Kniha zo série MiniPÉDIA je krásne ilustrovaná, prehlbuje záujem o svet navôkol, o jeho poznanie a zároveň poznanie samého seba. Kniha obsahuje otváracie okienka a posuvné okienka a otočné kolieska a dieťa sa dozvedá ako fungujú zmysli a na čo ich používame, ako ich môžeme chrániť či rozvíjať. Sú tam aj dva krásne mini príbehy o nepočujúcom dievčatku a slepom chlapcovi. Veľmi, veľmi poučné (aj pre niektorých dospelých).

Planéta Zem

Prvá encyklopédia o Zemi, ktorú majú detičky doma. Veľmi pútavo, pre menšie deti, sú znázornené fakty o našej Zemi. Odkrývaním okienok sa dozvieme ako vznikol život, prezrieme si prierez Zeme, ako vznikajú hory, lesy, kolobeh vody, počasie a podnebie. Kniha obsahuje otváracie, posuvné a otáčacie okienka. Niekde je aj okienko pod okienkom.

Znova sú tu dva krásne mini príbehy o chlapcovi z Madagaskaru, ktorý sa musel ukryť pred uragánom a o dievčatku z Japonska, ktoré zažilo zemetrasenie.

Štyri ročné obdobia

S Paľkom a Lízou spoznávame štyri ročné obdobia. Na jar uvidíme prebúdzať sa prírodu. Kvitnú kvety, rastú rastlinky, rodia sa zvieratká. V lete majú letné prázdniny a oddychujú pri vode. Na jeseň sa počasie mení, viac prší a fúka, padajú listy a Paľko a Líza idú do školy. V zime sneží a deti sa sánkujú. Vtáčiky majú pripravené zrno a vodu v krmítku. Kam sa schovávajú zvieratká v zime? V knihe je hravou formou znázornené, ktoré ovocie a zeleninu máme v ktorom ročnom období. V knihe sú otváracie, vysúvacie a otáčacie okienka. Kniha obsahuje 2 mini príbehy o Amrite z Indie, kde sú len 2 ročné obdobia a o Nilsovi z Nórska kde v zime slnko skoro vôbec nesvieti. Kniha je veľmi pekná a zaujímavá.

Zaujímavá je i stránka s oblečením. Obsahuje papierové “šuflíčky” do ktorých môžu deti vkladať mini oblečenie. Tu musím podotknúť, že papierový kufor, v ktorom bolo oblečenie sa nám podarilo roztrhnúť, pretože je vyrobený dosť naúzko. Viki je v tomto veľký pedant, preto ju to veľmi mrzelo, ale videla som, že aj pri väčšej snahe bolo nemožné z tak úzkeho priestoru dostať tie malé kúsky papierového oblečenia. Možno by som to vyriešila iným typom otvárania.

Kufor v pravo je roztrhnutý, ale musela som uznať, že ani tie malé prstíky nedokázali vybrať mini oblečenie, ktoré tam bolo ukryté.

Nazri do svojho tela

Okienková encyklopédia o ľudskom tele. Veľmi sa mi páči hneď prvá strana. Hneď pod sebou je niekoľko okienok, ako prierez ľudským telom – svaly, kosti, orgány. Na ďalšej dvojstrane je krásne vysvetlené prijímanie, spracovanie potravy a trávenie. Posledná strana je venovaná rôznym zaujímavým faktom o ľudskom tele.

Ideálne ako prvá encyklopédia pre zvedavé deti. Toľko okienok a podokienok koľko je v tejto knihe som ešte nevidela. Niektoré informácie v knižke sú zaujímavé, poučné, niektoré úsmevné. Určite by som odporúčala pre deti od 4 rokov, alebo pre deti okolo tretieho roku, ak sa zaujímajú o telo a jeho funkcie. Určite sú aj jednoduchšie knihy, na druhej strane ak je dieťa zvedavé, tu si určite nájde to čo ho zaujíma, pootvára okienka, zoznámi sa s telom a jeho funkciami, zmyslami, časťami a knihu bude otvárať neustále až do svojho predškolského či ranného školského veku, pretože kniha obsahuje toľko zaujímavostí, ktoré nadchnú aj staršie deti.

Predstavila som vám knihy, ktoré máme niekoľkokrát prečítané a verím, že sa vám páčili. Budem rada, ak bol článok pre vás užitočný a našli ste nové knihy, ktoré inšpirujú vás aj vaše zvedavé detičky.

Zuzana

Pridaj komentár

Zadajte svoje údaje, alebo kliknite na ikonu pre prihlásenie:

WordPress.com Logo

Na komentovanie používate váš WordPress.com účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

Twitter picture

Na komentovanie používate váš Twitter účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

Facebook photo

Na komentovanie používate váš Facebook účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

Connecting to %s