Adventný kalendár s aktivitami (bez sladkostí a hračiek)

Tak ako minulý rok – klik na článok z minulého roka, aj tento rok som detičkám pripravila adventný kalendár plný sladkých dobrôt zo sušeného ovocia, domácich sušienok, a rôznych aktivít a hier. Ak máte záujem o PDF s aktivitami nájdete ho na mojom Facebooku – klik zdarma.

Prečo nevkladám do kalendára bežné sladkosti z obchodu? Takéto sladkosti deťom nedávame jesť. Dostávajú čerstvé ovocie, sušené ovocie, domáce koláče a keďže sme veľká rodina, často máme oslavy a aj torty. Navyše, sladkosti v obchodoch sú balené v jednorázových obaloch, ktorým sa chceme vyhnúť.

Prečo nevkladám do adventného kalendára hračky? Hračiek majú dievčatá dosť. Snažím sa dodržiavať pravidlo 20-tich hračiek (aj keď pri dvoch deťoch je to ťažšie). Detičky sa stále majú s čím hrať. Hračky dostávajú počas roka na sviatky a nové hračky dostanú aj na Vianoce. Boli by to iba malé drobnosti (blbosti), zväčša plastové, alebo v plastovom obale, ktoré nepodporujeme a nepotrebujeme. Netreba vždy všetko kupovať, keď si môžeme zábavu vyrobiť.

Čo myslíte, necháte sa inšpirovať nekupovať deťom hračky, ktoré budú zavadzať v detskej izbe, alebo sladkosti, ale radšej ich podporíte v tvorivej činnosti a strávite s nimi čas? Napíšte mi do komentára (alebo aj na FB al. Instagram) ak vás nápad oslovil.

Tieto aktivity som vymýšľala hlavne pre Vikinku (3), pre obe dievčatá bude v kalendári vždy nejaká domáca sušienka, sušené ovocie, alebo domáci medovníček. Pri pečení môžu detičky pomáhať a tak strávite ďalší čas spolu. Link na Sladkosti bez cukru tu. Alžbetka má 1 rok a niektoré aktivity by ju nezaujímali, ale bude pri aktivitách prítomná.

Aktivity si môžete vytlačiť na papier a niektoré, aby dlhšie vydržali môžete zalepiť priehľadnou páskou, alebo zalaminovať. Tak vydržia pre viac detičiek a môžete ich potom posunúť ďalej.

Nech sa páči, kalendár v PDF na stiahnutie:

Adventný kalendár s aktivitami podľa blogu Šťastná maminka:

1.12. Priprav adventný veniec a s mamičkou zapáľ prvú sviečku. Vymaľuj si adventný veniec. Obrázok venca odtiaľto.

Súvisiaci obrázok

2.12. Nauč sa pesničku a básničku pre Mikuláša. My sme si zopakovali (také tie klasické) Mikulášku, dobrý strýčku a Pred oknom, za oknom. A naučíme sa jednu novú. Tu nájdete veľa krásnych pesničiek a básničiek – klik .

Mikulášku, dobrý strýčku, modlím sa ti modlitbičku, zlož tú svoju plnú tašku, daj nám z darov tvojich trošku, či koláča makového, či koníka medového. Veď ty svätý Mikuláš, veľa dobrých darov máš.

Pred oknom – za oknom stojí Mikuláš, povedz nám deduško, čo v tom koši máš. Pre dobrú Aničku medovú paničku a pre zlého Jožka korbáč a paličku.

Ďakujem, Mikuláš,
za tie krásne chvíle,
za darčeky od teba,
za úsmevy milé.
Stretneme sa o rok zas,
príď, Mikuláš, medzi nás.

3. 12. Nakresli Mikulášovi obrázok – nakresli obrázok aký len chceš, niečo čo by si rada darovala Mikulášovi. Môžeš nakresliť aj anjelovi a čertovi.

4. 12. Choď po cestičke a priraď čo patrí Mikulášovi, čertovi a anjelovi.

Tento obrázok nemá vyplnený ALT popisok, jeho názov je obrc3a1zok5.png

5. 12. Môžeš si poupratovať izbičku. Uprac hračky a utri prach na poličke. Dnes príde Mikuláš, čert a anjelik. Zopakuj si pesničky a básničku. Večer si umy čižmičky. Mamička ti večer porozpráva legendu o Mikulášovi.

6. 12. Napíš / Nakresli list Ježiškovi. Čo by si si priala pod Vianočný stromček? Napíš / nakresli aj za sestričku.

7. 12. Zahrajme si vianočné pexeso – obrázky z pixabay (voľne dostupná databáza). Vytlačte a roztrihajte podľa čiar, môžete oblepiť páskou, aby bolo pevnejšie al. zalaminovať.

8. 12. S mamičkou zapáľ druhú sviečku na adventnom venci. Vymaľuj si obrázky, vystrihni a prilep na vianočný stromček podľa čísla. Budeš potrebovať: nožnice, lepidlo, mamička ti napíše čísla. Vystrihnite vymaľované ozdoby a hviezdu, z druhej strany napíšte čísla od 1 – 9, na stromček na vyznačené miesta napíšte čísla od 1 – 9 a dieťatko ich priradí a prilepí na stromček.

Tento obrázok nemá vyplnený ALT popisok, jeho názov je obrc3a1zok7.png


Tento obrázok nemá vyplnený ALT popisok, jeho názov je obrc3a1zok8.png

9. 12. Poumývaj s mamičkou okná a sklá na skriniach a na okná nalep vianočné a zimné nálepky. Vikinka pomáha s umývaním okien a skiel, na ktoré dočiahne. To vedia robiť aj mladšie deti. Do rozprašovača dám čistú vodu a deťom do ruky handričky. Detičky sa radi zapájajú do bežných činností.

10. 12. Vyrob si anjelov na stromček. Vystrihnite podľa predlohy. Obkreslite na farebný alebo trblietavý papier, urobte dierku, zaveste na stromček (alebo použite ako bytovú dekoráciu). Inšpirácia z www.nasedeticky.sk

11. 12. Pomôž nájsť srnke cestu k jedličke – Inšpirácia: labirint a obrázky z pixabay, autor labirintu: anarosadebastiani, doplnila som obrázky z pixabay.

12. 12. Vyrob anjelikov, ktorých daruješ ako darček kamarátom a rodine. Budeš potrebovať: tvrdý farebný papier, nožnice, lepidlo, špagátik a gorálky. Inšpirácia: Pinterest

13.12. Zlož vianočný obrázok sovičiek. Obrázok je potrebné po vytlačení rozstrihať podľa pásov. Môžete spevniť lepiacou páskou al. zalaminovať. Inšpirácia: z Pixabay, autor: ArtsyBee , originál obrázku nájdete tu – klik.

14. 12. Spočítaj koľko je na obrázku vecí a napíš počet bodiek. Staršie deti môžu písať číslo.

15. 12. S mamičkou zapáľ 3. sviečku na adventnom venci. Rozložte a ozdobte si vianočný stromček.

16.12. Poupratujte a rozvešajte vianočnú výzdobu. Upečte si s mamičkou vianočné koláčiky.

17. 12. Poskladaj obrázky, ktoré patria k sebe. Vystrihnite obrázky podľa čiar a poskladajte ich podľa súvislosti: ozdoba+hviezda+zvončeky, snehuliak+vločka+sneh, sane+lyže+boby, darček+mašľa+stuha, Santa+sob+sane, Svätá rodina+Traja králi+kométa.

Inšpirácia: obrázky z Pixabay

18. 12. Ktoré ročné obdobie je teraz? Zakrúžkuj. Porozprávaj o zime, čo máš na zime najradšej, čo padá v zime, aké sviatky sú v zime. Vymenuj všetky ročné obdobia. Inšpirácia: Pixabay.

19. 12. Vymaľuj obrázky. Inšpirácia z internetu, viac obrázkov na vymaľovanie po kliknutí tu.

20. 12. Nájdi 5 rozdielov, dokresli a vymaľuj. Inšpirácia odtiaľto, obrázok som upravila.

21. 12. Vyrob si snehové vločky z papiera a vyzdob si s nimi izbičku. Budeš potrebovať papier, nožnice, ak chceš zavesiť aj šnúrku. Vytlačte alebo obkreslite na biely papier kruhy, alebo vystrihnite štvorce, ktoré preložíte na trojuholníky a vystrihujte. Tu sú nápady z internetu:

Schneeflocken basteln
zdroj tu.

22. 12. Zapáľte si 4. sviečku na adventnom venci. Vyrob si vianočné pohľadnice, ktoré daruješ babičke, starkej a krstným rodičom. Budeš potrebovať: tvrdý farebný papier rôznych farieb, stužky, gombíky, ozdoby, nožnice, lepidlo. Nápady z internetu. Viac napríklad na tejto stránke, na youtube, alebo tu na youtube. My sa tiež inšpirujeme a určite sa pochválime našimi výtvormi.

Fotopostup na 3D vianočný pozdrav I. 1
zdroj tu

23. 12. Vyrob si papierový Betlehem. Vymaľuj, vystrihni a rozlož postavičky. Postavičky vystrihnite a ak sú vytlačené na tenkom papieri, podlepte ich hrubším papierom. Zdroj Betlehemu tu.

24. 12. Dnes sú Vianoce. Pomôž mamičke s prípravou vianočného stola. Priprav taniere, lyžičky, vidličky, nože, vianočné servítky.

Zdieľaniu a spätnej väzbe sa poteším. Budem rada, ak budete adventný kalendár s aktivitami rozširovať, ale prosím tak, ako ho rozširujem ja, teda zadarmo 🙂

Nezabudnite za Šťastnú maminku zahlasovať tu: https://hlasovanie.superblogeri.sk/kategoria/mama

Ďakujem

Zuzana

3 thoughts on “Adventný kalendár s aktivitami (bez sladkostí a hračiek)

  1. Dobrý deň, tento rok chystám aj ja prvý adventný kalendár pre dcérku (3 roky), mladšia ma 1 rok, tak zapojíme aj ju 😊. Veľmi pekne ďakujem za inšpiráciu, už som videla veľa námetov, ale vaše sú výborné, ďakujem ešte raz 👍👏😊
    Maja

    Páči sa mi

Pridaj komentár

Zadajte svoje údaje, alebo kliknite na ikonu pre prihlásenie:

WordPress.com Logo

Na komentovanie používate váš WordPress.com účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

Twitter picture

Na komentovanie používate váš Twitter účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

Facebook photo

Na komentovanie používate váš Facebook účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

Connecting to %s