Knihy o Vianociach, zimné príbehy a koledy

Rozprávky a príbehy o zime a Vianociach sú vždy čarovné a sú krásnym úvodom k najkrajšiemu sviatku v roku. Čítaním sa dozvedáme niečo nové, učíme sa a rozširujeme slovnú zásobu. Tento rok som sa rozhodla rozšíriť dievčatám knižnicu s knihami o Vianociach a zime. Dúfam, že vás výber inšpiruje. Zoradila som ich podľa vekového odporúčania od kníh pre najmladších až po knihy pre staršie deti, ktoré už radi počúvajú príbehy.

Zvieratká v zime

Kniha zo série Prvé objavy. Zaujímavá kniha s tvrdými stránkami, s posúvateľnými a otáčacími okienkami. Detičky sa dozvedia o zvieratkách, ktoré žijú na severe, za polárnym kruhom, na južnom póle v Antarktíde, ale aj o zvieratkách v našich lesoch a v horách. Na každej strane majú za úlohu nájsť 3 zvieratká.

Určená pre deti od 1 roka.

Vydavateľstvo: Svojtka.

V jasličkách

Kniha zo série Čo sa deje. Keďže je kniha určená pre najmenšie detičky text je jednoduchý, kniha je pomerne krátka. Kresby sú ale veľmi milé. Kniha má tvrdé stránky, posúvateľné a otáčacie okienka. V krátkosti je načrtnutý biblický príbeh o ceste Márie a Jozefa do Betlehema, narodenie Ježiška na slame medzi zvieratkami, o príchode troch kráľov a privítanie Ježiška.

Určená pre deti od 1 roka.

Vydavateľstvo: Svojtka.

Snehová kráľovná

Kniha zo série Minirozprávky. Kniha pre najmenšie detičky, slúži na zoznámenie sa s rozprávkou. Kniha má tvrdé stránky a veľmi pekné ilustrácie, posúvateľné a otáčacie okienka. Krátkymi básňami je opísaný príbeh Gerdy a Kaja, putovanie nezlomnej a dobrosrdečnej kamarátky Gerdy, hľadanie zakliateho Kaja. Ako zruší Gerda kúzlo? Láskou rozmrazí Kajovo srdce.

Určená pre deti od 1 roka.

Vydavateľstvo: Svojtka.

Luskáčik

Kniha zo série Minirozprávky. Krásna kniha s nádhernými ilustráciami a milými básničkami pre najmenších. Má tvrdé stránky a posuvné a otáčacie okienka. Malá Klára dostane na Vianoce figúrku Luskáčika, ktorý vyzerá ako vojačik. Vydáme sa spolu s nimi do rozprávkovej ríše, do kráľovstva sladkostí kde ich cukrová víla pozve na bál. Veľmi jednoducho prerozprávaný krásny vianočný príbeh.

Určená pre deti od 1 roka.

Vydavateľstvo: Svojtka.

Pritúľ si ma!

Nežná kniha o zakotúľanom vajíčku. Kniha má hrubé stránky s jemnými ilustráciami. Rozvíja príbeh malého tučniačika s modrými nôžkami, ktorý sa ešte vo vajíčku odkotúľal od mamičky. Malý čitateľ je vtiahnutý do deja a pomáha hľadať vajíčko, zachráni ho pred spadnutím do vody, zohrieva ho a pomáha tučniačikovi dostať sa z vajíčka. Detičky tak na knižku klepkajú, fúkajú, bozkávajú tučniačika, hovoria mu ako ho majú radi a šteklia ho na brušku. Nakoniec mu pomôžu nájsť rodinu a jeho mamičku. Spoznajú detičky mamičku malého tučniaka? Milé dobrodružstvo pre najmenších.

Určená pre deti od 18 mesiacov.

Vydavateľstvo: Ikar – Stonožka

Santa´s workshop

Naša prvá okienková knižka v angličtine. Vikinka ju dostala pred dvomi rokmi pred Vianocami a hneď sa stala jej naobľúbenejšou. Na každej strane je niekoľko otváracích okienok pod ktoré treba nazrieť. Detičky môžu otvoriť poštovú schránku kde sú listy pre Santu, pozrieť do dielne kde škriatkovia vyrábajú a pripravujú darčeky a aj pozrieť čo je v zabalených darčekoch. Nazrieme do domu k pani Santovej, dozvieme sa kto chce hodiť snehovú guľu do škriatka, ale i to, ako sa volajú Santove soby. U nás je táto milá knižka veľmi obľúbená, dievčatá dokážu pri nej presedieť a prečítať každé okienko. To nás inšpirovalo ku kúpe ďalších knižiek s otváracími okienkami.

Určená pre deti od 2 rokov (čítali sme ju skôr a mala úspech).

Vydavateľstvo St. Martin ´s Press.

Kuk pod okienko Čo je to sneh? Úplne prvé otázky a odpovede

Poučná okienková knižka o snehu, o vločkách a o zime. Je každá vločka rovnaká? Aké sú snehové vločky? Z čoho je sneh a kam zmizne? Kde a kedy sneží? A je sneh nebezpečný? Pod okienkami sa skrývajú odpovede, obrázky a zaujímavosti. Kniha má tvrdé listy a otváracie okienka, ktoré sú trochu mäkšie, ukrývajú napríklad zväčšenú snehovú vločku, milého snehuliaka, iglu, ľadových medveďov či tučniakov.

Určená pre deti od 3 rokov.

Vydavateľstvo: Svojtka

Hádaj, ako veľmi ťa mám rád – V zime

Krátka kniha s milými obrázkami a nežným textom, ktorá nadväzuje na titul Hádaj, ako ťa mám rád! Krátky príbeh o zajkovi a jeho ockovi, ktorý sa odohráva v zime. Malý zajačik sa s ockom hrá vonku v snehu hru hádaj, čo vidím. Zajačik háda hádanku od ocka: “Vidím niečo, čo patrí pavúkovi…” a uhádne, bola to pavučina. Ocko háda niečo čo tam nechal vták. A uhádol, bolo to pierko. Spolu sa prechádzajú po zasneženej krajine a dávajú si hádanky. Posledná hádanka, ktorú dával ocko svojmu zajačikovi bola trochu ťažšia. Uhádne ju malý zajačik? Je to niečo čo má ocko najradšej na svete. Už viete?

Určené pre deti, ktoré zaujímajú príbehy, asi od 3 rokov.

Vydavateľstvo: Svojtka

Snehová kráľovná

Krásny príbeh o Snehovej kráľovnej podľa príbehu Hansa Ch. Andersena. Kniha má mäkké listy a je určená pre deti, ktoré radi počúvajú príbehy. Príbeh je napísaný jemným a pútavým jazykom a ilustrácie sú veľmi pekné.

Čriepky z čarovného zrkadla padli do očí malého, milého Kaja a z neho sa razom stal zamračený a protivný chlapec. Oddaná Gerda ho mala stále rada a keď zmizol so saniami Snehovej kráľovnej, vybrala sa ho hľadať. Podarí sa Gerde nájsť Kaja a rozmraziť mu srdce? A čo ju cestou postretlo? Poznajú túto krásnu rozprávku plnú lásky aj vaše deti? Prečítajte im ju. Kniha je napísaná veľmi pekne a rozohreje každé srdiečko.

Určené pre deti, ktoré zaujímajú príbehy, asi od 3 rokov.

Vydavateľstvo: Svojtka

Nečakaný vianočný list

Tie najjednoduchšie priania sú tie najkrajšie. Príbeh medvedíka čistotného, ktorý túži dostať list a malého vtáčika, ktorý chce byť potrebný a doručovať listy. Je to také zložité? Dokáže taký malý vtáčik priniesť ťažký list? V príbehu kde odkazy doručujú straky a listy malé vtáčiky, môže byť aj táto úloha ťažko dosiahnuteľná. Dostane sa nakoniec list od strýka medveďa k malému medvedíkovi čistotnému? Zvládne doletieť malý vtáčik s listom pre medvedíka do Vianoc? Napínavý príbeh plný túžby a odhodlania pre malých čitateľov.

Určené pre deti od 3 rokov

Vydavateľstvo: Stonožka

Tajný vianočný hosť

Často sa bojíme nových vecí a nových ľudí. Nepoznáme ich a tak si o nich nemyslíme nič dobré. No niektorí vedia prekvapiť. Príbeh o medveďovi, ktorého sa všetci v lese báli, pretože ho nepoznali a mysleli si, že je nebezpečný. Medveď bol ale dobrák od kosti a keďže nestihol zaspať na zimný spánok, rozhodol sa konečne osláviť Vianoce a pozval všetky lesné zvieratká. Pripravoval ozdoby, vyzdobil si domček aj vianočný strom. No keď už dlho čakal na hostí, ktorí nechodili, zosmutnel a nechápal, prečo nikto neprišiel. Prídu nakoniec pozvaní hostia a skamarátia sa s medveďom? Milý príbeh o radosti, láske a dobrosrdečnosti.

Určené pre deti od 3 rokov

Vydavateľstvo: Stonožka

Potulky zimou

Zaujímavá kniha, akú sme ešte nemali. Kniha má tvrdé stránky a veľký formát. Veľké stránky sú plné obrázkov s príbehmi ľudí a zvierat vo veľkom dome, na gazdovstve, v obchodnom dome, v meste, na dedine. Všetko sa to odohráva v zime. Až na poslednej stránke je krátky text s obrázkami ľudí, ktoré sme už mohli zazrieť v knihe a detičky ich môžu znovu pohľadať a porozprávať čo robia. Kniha ponúka veľa možností čítania podľa obrázka, rozprávanie príbehov, vymýšľania príbehov a tak si môžu deti utvárať slovnú zásobu a cvičiť predstavivosť.

Určené pre najmenšie deti aj tie staršie

Vydavateľstvo: Zelený kocúr

A Peter Rabbit tale: A Christmas Wish

Kniha je v angličtine, má tvrdé stránky a milé ilustrácie. Aké sú vianočné priania štyroch malých zajačikov? Podarí sa Petrovi nezaspať a uvidieť Santu? Jemným a láskavým jazykom vyrozprávaný príbeh malého zvedavého zajačika, ktorý nedokáže zaspať a čaká na Santu. Nakoniec zaspí pod vianočným stromčekom. Prinesie Santa vysnený darček aj Petrovi?

Určené pre deti od 3 rokov

Vydavateľstvo: Warne (knihu dostať aj na Slovensku)

Spievame vianočné koledy

Malá kolekcia vianočných kolied z vydavateľstva Egmont. Sú tam krásne ilustrácie a známe aj menej známe vianočné piesne s notami, takže si ich môžeme aj zahrať. Spievame si odtiaľ koledy Narodil sa Kristus Pán, Pásli ovce valasi, Vstaňte hore, valasi, Nesiem vám noviny, počúvajte, Tichá noc, svätá noc.

Okrem týchto kolied som z internetu vytlačila ďalšie, ktoré som poznala a chcela som naučiť aj dievčatá: Keď tá jasná hviezda, Búvaj dieťa krásne, Do hory, do lesa, valasi.

Je ešte veľa kníh o Vianociach a zime, ktoré sú krásne a chceli by sme ich prečítať, niektoré z nich už ale dlho nie sú v ponuke nikde v kníhkupectvách ani vydavateľstvách. Aké sú vaše najobľúbenejšie vianočné a zimné knihy? Napíšte mi do komentárov, poteším sa.

Za každý hlas pre Šťastnú maminku ďakujem: https://hlasovanie.superblogeri.sk/kategoria/mama

Zuzana

Niektoré fotky sú trochu rozmazané, čo som zistila až pri úprave. Fotila som narýchlo a dosť v strese, pretože niektoré z týchto kníh pôjdu ako darček na Vianoce 😀 takže ma nemohli dievčatá vidieť! Bolo celkom zaujímavé ich zabaviť, popritom fotiť a ešte piecť.

2 thoughts on “Knihy o Vianociach, zimné príbehy a koledy

  1. Ahoj Zuzi, moc pěkný článek, děkuji za inspiraci. Dcerce teď Mikuláš donesl tři knížky s vánoční tématikou, jsou to naše první vlaštovky do sbírky 🙂. A na Vánoce ještě dostane od strejdy Zimu (u vás Potulky zimou). Tak snad se nám sbírka hezky rozroste a bude se čím pochlubit, stejně jak u vás.

    Páči sa mi

Pridaj komentár

Zadajte svoje údaje, alebo kliknite na ikonu pre prihlásenie:

WordPress.com Logo

Na komentovanie používate váš WordPress.com účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

Twitter picture

Na komentovanie používate váš Twitter účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

Facebook photo

Na komentovanie používate váš Facebook účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

Connecting to %s