Moje malé príbehy Montessori – Prechádzka

Myšlienky M. Montessori

Ak sa vám zdá, že Montessori metóda sú iba drahé drevené hračky, veľmi sa mýlite. Mária Montessori (nar. 1870, † 1952) vo svojich dielach veľmi citlivo popisuje potrebu prírody v živote dieťaťa. Podľa M. Montessori je dôležité nielen sa učiť o prírode, ale v nej aj žiť. Musím s ňou súhlasiť. Už v tej dobe si uvedomovala, ako sa deti (a všeobecne ľudia) izolujú od prírody. Dieťa by sa malo mať podnetné prostredie, nemalo by byť zviazané, izolované od toho o čom sa učí.

“Ponechajme deťom voľnosť, povzbudzujme ich behať vonku keď prší, nechajme ich, nech si vyzujú topánky, keď sa chcú čľapkať v kalužiach… Nechajme ich kričať a smiať sa, keď ich slnko prebudí, … ” M. Montessori: Objevování dítěte, Praha 2001, str. 48.

Tu vidíme, že je dôležitý pohyb, voľnosť, ponechanie hravosti v dieťati. Dieťa sa najľahšie a najlepšie naučí o prírode práve v prírode a nie sedením nad učivom.

O knihe Moje malé príbehy Montessori – Prechádzka

V útlej knihe Montessori Prechádzka nájdete na každej strane krátky text a milé a jemné ilustrácie. Príbeh je jednoduchý o dvoch sestričkách, ktoré idú so svojimi rodičmi na piknik. Prechádzajú cez les a ich cieľom je veľký dub za lesom. Tam ale nedorazia, pretože v lese, pod stromami, na tráve sa im páči viac. Dievčatá po ceste vidia zvieratká, zbierajú kamienky, listy, pierka, obdivujú prírodu. Piknikovať môžu predsa kdekoľvek.

Na konci knižky je dvojstrana s návodom, ako si vyrobiť kútik na pozorovanie prírody. Stačí na prechádzke pohľadať to, čo detičky zaujíma, listy, kamene, konáriky, pierka, ulity, mach, kvety a priniesť si ich domov. Tam si ich môžu vystaviť, pozorovať ich, pomenovať a zaradiť ich do ročného obdobia.

Kniha z vydavateľstva Svojtka, kúpili sme v kníhkupectve Činčuáčik.

Aké sú naše prechádzky?

Bývame v meste na sídlisku a človek by si myslel, ako málo môžeme vidieť z prírody. Opak je však pravdou. Vždy keď ideme von, objavujeme niečo nové. Na jar pozorujeme púčiky, vtáčiky, zelenú trávu, ovoniavame ihličie, v lete pozorujeme kvetinky, vtáčiky, chrobáčiky a mravčeky, na jeseň zbierame listy, gaštany, šušky, v zime obdivujeme zimnú krajinu, zamrznutú pôdu, skúmame ľad, ak nie je sneh, hľadáme mach a skúšame aký je mäkký. Často chodíme na prechádzky do parku, ktorý je v našom meste nádherný, žijú tam kačky a pávy počas celého roka, alebo na prechádzky do vinohradov. Viac foto z našich prechádzok nájdete na mojom Facebooku alebo Instagrame.

Tiež si občas niečo z prechádzok prinesieme. Tu sú Vikinkine diela:

zasnežený stromček (halúzka ihličia a na nej vatové chumáče)
ježko z lístia a farebné odtlačky listov
jesenná záhradka

Zuzana

One thought on “Moje malé príbehy Montessori – Prechádzka

Pridaj komentár

Zadajte svoje údaje, alebo kliknite na ikonu pre prihlásenie:

WordPress.com Logo

Na komentovanie používate váš WordPress.com účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

Twitter picture

Na komentovanie používate váš Twitter účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

Facebook photo

Na komentovanie používate váš Facebook účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

Connecting to %s