Činčuáčik – kníhkupectvo so srdcom a rozhovor so zakladateľkou Baškou

Páčia sa mi nové nápady, páči sa mi láskavosť a páči sa mi keď je niekto zapálený pre to čo robí. Radosť, ktorú do tvorivosti a práce dáva sa odzrkadľuje v dobre vykonanej práci a vidieť, že to robí zo srdca a z lásky. Takáto je Baška z kníhkupectva Činčuáčik. Z lásky k detskej knihe, k detským čitateľom.

Videli ste už knihy na kolesách? To je kníhkupectvo Činčuáčik. Knihy na troch kolesách na Činčucykli môžete aj vy stretnúť vo svojom meste. A nielen to. Baška detičkám rada knihy prečíta a aj poradí s výberom. Radiť detičkám budú aj traja milí maskoti Líška Eliška, Surikatko Vratko, Kosatka Katka.

Barborku som trošku vyspovedala, som rada, že z toho vznikol veľmi pekný rozhovor:

Na začiatok nám predstav slovo Činčuáčik. Kde vzniklo, kedy vzniklo a prečo si takto pomenovala svoje kníhkupectvo?

Áno viem, je to trošku netradičné slovo.:) Je to však normálne pomenovanie trojuholníka. Teda aspoň ja som ho tak nazvala keď som mala dva roky. Vždy, keď som videla v knihe či na dopravnej značke trojuholník, skríkla som, Aha Činčuáčik. Nad pomenovaním kníhkupectva som naozaj dlho rozmýšľala. Mala som spísaných aspoň 30 názvov. Trojuholník v sebe nesie akúsi symboliku. Má tri strany, my máme kníhkupectvo na troch kolesách a s tromi maskotmi. Vybrala som si Činčuáčik, lebo som vedela, že tak sa nevolá nik iný na svete.:)

Tvoje kníhkupectvo Činčuáčik je pomerne mladé. Kedy si sa rozhodla, že založíš kníhkupectvo? Nosila si tento nápad v hlave dlho? Aká bola tvoja motivácia založiť práve kníhkupectvo pre deti?

Oficiálne som Činčuáčik založila v Máji 2019. Myšlienka intenzívne sa venovať detským knihám vznikla asi pred tromi rokmi. Uvedomila som si, že milujem detské knihy, že som možno jedna z mála bezdetných dospelých, ktorá ich nikdy neprestala čítať. Začala som spolupracovať s ľuďmi, združeniami či vydavateľmi, ktorí sa venujú podpore čítania u detí. Potom som si uvedomila, že mojím snom je mať vlastný obchodík a byť neustále zavalená knihami. K začiatku realizácie plánov som sa dokopala v zime 2018. Nechcela som podnikať s knižkami len pre svoj pozitívny vzťah k nim. Naozaj vidím, že na Slovensku je potreba rozprávať sa o dôležitosti čítania, chcem sa stretávať s rodičmi a deťmi a snažiť sa motivovať deti k láske ku kvalitnej literatúre. Ja som si od malička s rodičmi čítala, neviem si predstaviť deň svojho detstva (a teraz už ani dospelosti) bez knihy.

Nápad s tricyklom je skvelý. Bežne má človek predstavu, že musí prísť do kníhkupectva, ale tvoje kníhkupectvo chodí za čitateľmi. Ako to vzniklo, že budeš knihy nosiť na tricykli?

Ďakujem.:) Práve to sa mi na tom páči. Najradšej by som chodila za ľuďmi ešte častejšie, snažím sa však v rámci svojich možností navštevovať čo najviac miest, kde sa pohybujú práve rodiny s deťmi. Či už sú to detské ihriská, parky, festivaly, letné či vianočné trhy, ale aj škôlky, rodinné centrá… S tricyklom to bol asi snáď aj osud. Inšpirovalo ma zahraničie. Všimla som si, že napríklad v Južnej Amerike jazdí takto pán na polorozpadnutom bicykli a číta deťom. Niekde používajú tricykel ako prenosné kníhkupectvo. A presne v tej dobe som narazila aj na tricykel na bazoši. Pôvodne slúžil mamičkám v Rakúsku na prevoz detí. Hoci som ešte nemala žiadny plán, tricykel som kúpila, prerobili sme ho a už je náš.:) 

Kde všade ťa s tricyklom môžeme vidieť najbližšie?

Minulý rok som absolvovala 18 predajných akcií, často spojených s čítaním a podobnými aktivitami. Keďže som začala až v Máji, verím, že tento rok ich bude oveľa viac. Teraz zostavujem kalendár a budem sa snažiť dostať sa na čo najviac akcií po celom Slovensku. Najbližšie sa uvidíme na edukačnom a hravom festivale Vševedko v Starej tržnici v Bratislave 15.marca. Vždy nové podujatia zverejňujeme na našej Facebook stránke

Podľa čoho si vyberala troch maskotov líšku, surikatu, kosatku? Sú to tvoje obľúbené zvieratká, alebo si chcela niečo netradičnejšie? Aký je ich význam?

Bolo to veľmi spontánne. Chcela som, aby to boli zvieratká z rôznych prostredí s rôznymi charakterovými črtami. Reprezentujú rozmanitosť detí, lebo oni sú tiež vlastne také mláďatká.:) Verím, že knižky podľa veku sa nedajú odporúčať úplne jednoznačne. Veľakrát sa mi stalo, že si u mňa kúpilo knižku určenú pre 7-ročných 12-ročné dievčatko alebo pre 4-ročných 2-ročné. Rozumiem významu odporúčaní, pozdávala sa mi však aj myšlienka rozdeliť deti na štuplíky (0-3 roky), malkáčov (3-7) a veľkáčov (7+). Každú túto kategóriu reprezentuje zvieratko v ich veku, ktoré radí deťom, čo čítať. Plán je, aby boli veľkou súčasťou webu a našich aktivít do budúcna. Štuplíkom radí Líška Eliška, Malkáčom Surikatko Vratko a Veľkáčom Kosatka Katka. 

Páči sa mi, že navštevuješ malých čitateľov a k tomu všetkému knihy pre nich čítaš. Ako to vnímajú detičky a ich rodičia?

Veľmi pozitívne. Ja som také veľké dieťa a akonáhle som v skupine viacerých detí, naladím sa na ich vlnu. Vnímam ich ako seberovných a myslím, že deti to cítia. Čítania sú uvoľnené, spontánne, veselé. Chodím do škôlok, materských či rodinných centier, nemocníc, detských domovov alebo si v lete rozložím deku v parku. Malí čitatelia sú nesmierne vďační, často ich nechám vybrať si knižku. Najviac ma teší, keď nechcú prestať a chcú čítať ďalšie a ďalšie knihy. Úplne najlepšie je, keď sa prihlásia či môžu čítať aj oni, stalo sa mi to aj nedávno v krízovom centre, to ma vždy dostane. Rodičia sa tiež tešia, keď vidia, že si s deckami posadáme do kruhu, kecáme a oni si zároveň trošku oddýchnu.:)

Ak dospelý hľadá tú správnu knihu pre detičky vieš poradiť s výberom? Je viac dospelákov, ktorí vedia čo pre deti hľadajú, alebo si väčšina nechá poradiť?

Vždy sa posnažím ako najlepšie viem.:) Mnoho ľudí si rado najprv prezrie ponuku a ak majú pocit, že im nič nepadlo do oka, vtedy sa opýtajú na radu. Niektorí sú veľmi konkrétni, z fleku sa opýtajú na knihu o koňoch pre 11 ročné dievča. Ideálne keby tam boli aj jednorožce.:D Je to naozaj veľmi individuálne. 

Chodia k tebe detičky a samé si vyberajú knihy, alebo sú to ich rodičia kto im knihy vyberá? Kto viac nakupuje oteckovia alebo mamičky?

O niečo častejšie nakupujú mamičky.:) Ale najviac sa u mňa asi pristavovali rodinky. Alebo aj starí rodičia. Čo sa týka výberu kníh, väčšina rodičov nechá dieťa, nech si vyberie. A to si myslím, že je úplne v poriadku. Určite môžeme deti usmerňovať, keď si napríklad vyberú menšie deti náročnú knižku, o ktorej tušíme, že by jej asi ešte nerozumeli. Niekedy sa rodičia zasmejú, keď si ich 5-ročný chlapec vyberie knihu pre 2-ročné špunty.:) Ja sa naozaj snažím mať na tricykli taký výber, aby nič nemalo negatívny dopad na dieťa. Verím, že je veľmi fajn, keď si dieťa vie samo vybrať. Je potom väčšia pravdepodobnosť, že tú knihu bude aj ozaj čítať.  

Aké knihy nájdeme v tvojom kníhkupectve? Pre aké vekové kategórie? Pri výbere sa orientuješ viac na príbehovú literatúru, alebo tam nájdeme aj encyklopédie pre najmenších?

Je pre mňa veľmi dôležité, aby som nepredávala knihu predtým, ako ju prečítam. Potrebujem mať pri knihe, ktorú predávam pocit, že tomu dieťaťu niečo dá. Bez ohľadu na to, či sa jedná o encyklopédiu alebo príbeh. Encyklopédie sú obľúbené najmä u rodín s najmenšími deťmi. Napríklad leporelká o prírode, Slovensku, dinosauroch, vesmíre. Vyberám knihy tak, aby bol výber rozmanitý. Kvalita nad kvantitu. Aby si tam naozaj našiel niečo každý, bez ohľadu na vek či záľuby.

Knihy predtým, ako ich ponúkneš, prečítaš. Podľa čoho vyberáš knihy do svojho kníhkupectva? Nad čím premýšľaš pri výbere? Orientuješ sa viac na slovenskú alebo zahraničnú literatúru?

Veľmi sa teším, že na Slovensku je momentálne množstvo naozaj šikovných autorov a ilustrátorov. Snažím sa do výberu zaradiť čo najviac pôvodnej slovenskej literatúry. Nemôžem vylúčiť ani preložené knižky, lebo niekedy sú to skutočné klenoty. Samotný výber u mňa prebieha tak, že vďaka prehľadu, ktorý som postupne získala vo svete detskej literatúry mi väčšinou neunikajú novinky. Sledujem a komunikujem s množstvom vydavateľov, blogeriek, odborníkov na detskú literatúru a veľmi rada si nechám aj poradiť. Často viem už po prečítaní pár strán, či knižku zaradím do výberu alebo nie. 

Myslíš, že je stále veľa detí, ktoré majú záujem o knihu, alebo nám vyrastá počítačová a televízna generácia? Máš nejaké tipy pre deti (a ich rodičov), ktoré až tak neobľubujú knižky?

Možno som až príliš pozitívne zmýšľajúci človek, ale myslím, že práve v posledných rokoch sa snažíme o návrat k bežnej knihe. Áno, tabletom a mobilom sa prakticky nevyhneme. Je však dôležité užívať ich v zdravej miere a popri nich si nájsť čas na knihu. Stále je mnoho detí, ktoré radšej siahnu po hre na mobile ako po knižke. Myslím, že to je práve úloha rodiča, ktorá sa môže javiť ťažká. No v skutočnosti, ak rodič ukáže dieťaťu od útleho detstva, že kniha je samozrejmá súčasť života, číta si pred ním, číta mu a neskôr číta s ním, na dieťa sa to omnoho ľahšie nalepí. Je pravda, že často sa láska k čítaniu prenáša z generácie na generáciu. Poznám však aj deti (a dospelých), s ktorými rodičia nikdy nečítali a dnes sa od knihy nevedia odtrhnúť. 

Mám dva tipy. Začať s čítaním hneď. Aby dieťa pocítilo, že čítanie je prirodzená súčasť života ako umývanie zubov. Aby to nebralo ako nejakú nutnosť. Druhý je, nevzdávať sa, keď dieťa knihy odmieta a skúšať až pokiaľ si nenájde tú “osudovú” knihu, ktorá nechuť k čítaniu prelomí. Lebo taká kniha existuje pre každé dieťa. Keď dieťaťu sadne príbeh, uvedomí si, aké je čítanie ľahké, že vôbec nebolí, a možno bude chcieť skúsiť, či to tak bude aj pri ďalšej knihe. 

Ktoré knihy boli medzi čitateľmi (zákazníkmi) najobľúbenejšie za posledný rok?

Bola som veľmi milo prekvapená, aké obľúbené boli encyklopédie. Taktiež boli rodičia aj deti nadšení z veľkoformátových leporel o Slovensku “Poďme objavovať Slovensko” a “Slovensko, hľadaj a nájdi”. Celkovo som asi predala najviac knižiek pre štuplíky do 3-rokov. 

Koľko titulov máš v ponuke?

To sa mení každý týždeň.:) Sústredím sa najmä na novšie knihy, ale samozrejme mám aj staršie srdcovky. Momentálne ponúkam okolo 500 vynikajúcich kníh. Ale keďže spolupracujem s vydavateľmi a distribútormi, viem zohnať aj knižky, ktoré nemám práve teraz v ponuke. V e-shope je momentálne asi len polovica týchto kníh. Trošku bojujem s tým manažovaním tohto online priestoru, ale je to na dobrej ceste.:)

Aké sú tvoje plány s kníhkupectvom do budúcnosti, ktoré nám môžeš prezradiť?

Prezradiť môžem čokoľvek, stále hovorím, že Činčuáčik je otvorená kniha. 🙂 Sústredím sa v prvom rade na čítania, chcem ich tento rok stihnúť aspoň 30. Najbližšie plány sú aj kompletne spojazdniť aj e-shop a pustiť sa opäť do prihlasovania sa na rôzne akcie s tricyklom. Pohrávam sa s myšlienkou vydania knihy s jednou talentovanou slovenskou ilustrátorkou a organizovaním vlastného eventu detskej knihy. Ale to by som veľmi predbiehala, ešte je dlhá cesta pred nami.:)

Je niečo, čo by si chcela odkázať malým čitateľom (alebo ich rodičom)?

Aby čítali. 🙂

Mám pocit, že sa stále opakujem, ale nič vás nespraví šťastnejším ako vidieť dieťa, ktoré sa teší z knižného príbehu, ktoré prežíva dobrodružstvá so svojimi obľúbenými hrdinami, ktoré za vami neustále behá s knihou. A hlavne, všetko má svoj čas. Keď to nejde dnes, pôjde to zajtra.:)

Veľmi pekne ďakujem za rozhovor.

Z kníhkupectva Činčuáčik som si objednala tieto tri knihy, recenzie na ne môžete nájsť na mojom blogu (klik na názov):

Moje malé príbehy Montessori – Prechádzka

Zatúlané papučky – recenzia knihy

Dýchaj ako macko – recenzia knihy

Každému zdieľaniu a lajku sa potešíme.

Zuzana a Baška

Všetky fotky v rozhovore boli použité s dovolením kníhkupectva Činčuáčik a podliehajú autorským právam.

Pridaj komentár

Zadajte svoje údaje, alebo kliknite na ikonu pre prihlásenie:

WordPress.com Logo

Na komentovanie používate váš WordPress.com účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

Twitter picture

Na komentovanie používate váš Twitter účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

Facebook photo

Na komentovanie používate váš Facebook účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

Connecting to %s