Nepúšťať deťom TV, počítač a Youtube? Omyl, je to tam super!

Priatelia, viem, že TV, PC, Youtube pre deti sú viac-menej diskutabilné. Súhlasím. Ak sa neodhadne správna miera, alebo správny program. Ak však budú pesničky a rozprávky korigované a vyberané, detičky sa naučia veľmi veľa.

U nás funguje TV iba na púšťanie rozprávok a pesničiek z Youtube a detičky sa takto naučili neskutočne veľa pesničiek, angličtinu, pesničky po anglicky a dozvedeli sa veľa nového. Sedieť celý deň pred TV určite nie je dobré, ale ako doplnok k vonkajším a vnútorným aktivitám je to super, hlavne ak sa mamička potrebuje venovať napríklad domácim prácam alebo si iba vypiť kávu či horúcu čokoládu kvôli psychohygiene.

Nebojte sa preto pustiť tieto pesničky, rozprávky a programy, naučia, zabavia a detičky z nich určite neohlúpnu, práve naopak. Rozvíjajú slovnú zásobu a pamäť. Odporúčam nepúšťať na tablete ani na mobile, ale na obrazovke TV (alebo aspoň počítača), tak, aby detičky sedeli ďalej od príjímača a nemali na neho dosah. Programy a rozprávky im spúšťajte vy a tak dlho ako vy ako rodič uznáte za vhodné (dohodnite sa dopredu).

A ktoré odporúčam? Na každý názov môžete kliknúť, roztvorí sa vám link.

Slovenskí autori detských pesničiek (ktorých väčšinu určite poznáte):

Smejko a Tanculienka

U nás sú veľmi obľúbení, na koncertoch sa nám tiež veľmi páčilo. Myslím, že nie je pesnička, ktorú by sme nepočuli aspoň 5- krát :D. A viete o tom, že majú aj anglickú verziu Bumblee and Ladybelle? Detičky sa tak obľúbené pesničky môžu učiť po anglicky.

Dúhalka

Dúhalku sme objavili medzi poslednými a teda jej pesničky stále u nás letia a máme čo pozerať. Najviac sa nám páči Semafór a Bublinky. Započúvajte sa aj vy do chytľavých melódii.

Fíha Tralala

Myslím, že Fíhu netreba predstavovať. Ak ste ešte neboli na koncerte, určite odporúčam, je to profesionálne detské predstavenie, ktoré do deja vtiahne aj dospeláka. Tiež nájdete anglickú aj nemeckú verziu.

Spievankovo

So žiadnym videom zo Spievankova sa nudiť nebudete. Pekné kostýmy, hudba aj spev.

Spievanka dokonca naučí vaše deti matematiku a slovenčinu pre štvrtákov.

Miro Jaroš

Miro Jaroš má krásne a poučné videá ku každej téme, ktorá zaujíma malých aj veľkých.

Paci Pac

Paci Pac majú veselé a hravé pesničky pre malé detičky. Pre tých najmenších, napríklad Ťapy ťap, alebo Slon.

MalinyJam

Táto slovenská kapela si zaslúži titul najkreatívnejšej kapely. Ich pesničky sú chytľavé, slová trefné, klipy zábavné. Pobavia malých aj veľkých. MalinyJam tvoria inak, s humorom. A ide im to. Odporúčam. Na začiatok pobaví táto pieseň.

Všetkých umelcov môžete podporiť zakúpením ich DVD na ich oficiálnych stránkach.

Čítanie (nielen) slovenských rozprávok a uspávaniek:

Predstavenia divadiel:

  • Divadlo PIKI – na ich Youtube kanáli nájdete záznamy z predstavení tohto výborného bábkového divadla.

Slovenské / České krátke rozprávky:

Chalúpka na vŕšku (slovenská verzia)

Tento český bábkový seriál ukazuje ľudové zvyky (aj my sme sa dozvedeli veľa nového), každý diel nám približuje sviatky, ktoré slávime (alebo sme slávili) a ukazuje tiež krásy prírody. Sú to krásne krátke rozprávky, ktoré určite odporúčam. Mali by sme zachovávať tradície a úctu k nim, pretože tam sú naše korene, kým ich budeme mať, budeme vedieť kto sme a kam patríme.

Macko Uško

Macka Uška predstavovať nemusím, myslím, že všetci sme na ňom vyrastali. Prečo som ho vybrala? Je to rozprávka, ktorá si zachováva svoju morálnu hodnotu aj v priebehu času. Vždy obsahuje milú príhodu a ponaučenie.

Zahraničné detské rozprávky / programy:

Bing

Veľmi milý kreslený seriál. Bing je malý zajko, so zmýšľaním dieťaťa, ktoré potrebuje vo veľa veciach usmernenie a pomoc pri rôznych nedorozumeniach. To sa mu dostáva od jeho vychovávateľa Flopa. Ten je jeho priateľom aj autoritou. Vhodné pre 3 – 4 ročné deti.

Cocomelon

Je americký program pre deti tvorený veselými a náučnými piesňami a krásnymi 3D animáciami. Ukazuje šťastnú rodinku s tromi deťmi, ich pokroky, zážitky. Učíme sa s nimi písmená, čísla, zvuky zvierat, alebo farby, detičky si ľahko zapamätajú piesne a slová a dáva im základ angličtiny.

Sparkabilities

Je to vzdelávací program pre deti od tých najmenších až po predškolákov. Navrhované s detskými psychológmi, podľa Montessori princípov, s ohľadom na vývoj mozgu dieťaťa. Učí dieťa počítať, abecedu, tvary, a iné.

Bol raz jeden život

Na tento francúzsky animovaný seriál si určite pamätáte. Prvá epizóda bola uvedená v roku 1987 a vysielal sa aj u nás. Jednoducho a hravo zobrazuje funkcie ľudského tela. Odporúčam, v niektorých častiach sú vysvetlené aj vírusy a boj tela s nimi. Odporúčam pre deti od 4 rokov.

Náučné / vzdelávacie programy:

  • Nature North je zaujímavý kanál na Youtube kde si milovník prírody príde na svoje. Môžete sledovať vývoj žiab alebo motýľov od vajíčka až po dospelého jedinca za pár minút, v skrátenom videu a iné zaujímavosti.
  • Deep Look si určite pozrite ak vás zaujíma detailný vzhľad blchy, mravca, chrobákov, ale aj väčších zvierat. V krátkych videách zobrazujú detaily tých najmenších živočíchov, nudiť sa určite nebudete. Veľmi zaujímavé je video o včielkach.

BONUS pre náročného (staršieho) diváka:

Online múzeá:

  • Smithsoniánske prírodovedné múzeum, Washington, D.C. – veľmi veľmi odporúčam, hlavne starším detičkám a určite aj chlapcom, ktorí sa zaujímajú o dinosaurov, ale aj detičkám, ktoré zaujíma napríklad podmorský život. Je tam toho veľmi veľa, myslím, že každý si príde na svoje.
  • Google kolekcia Art and Culture – nájdete zoznam stoviek galérii a múzeí po celom svete, aj na Slovensku (vyhľadávať podľa mapy) a môžete si ich prejsť online.

Opera, balet:

  • Prenos operných inscenácii z celého sveta si môžete pozrieť na Opera Vision.
  • Luskáčik si môžete pozrieť aj na Youtube, balet v dvoch dejstvách.

Doučovanie:

  • Angličtinu výborne naučí / doučí Broňa na Youtube (videá sú síce po česky, ale myslím, že to nie je problém).
  • Písala som už vyššie, ale dám aj sem: Spievanka naučí vaše deti matematiku a slovenčinu pre štvrtákov.

Páčil sa vám výber? Sledujte blog, dajte lajk a hlavne zdieľajte ďalej.

Ak máte nejaké tipy, kľudne mi napíšte do komentára, na Fb alebo Instagrame.

Sledujte Šťastnú maminku, pripravujem pre vás super tipy na pohybové aj nepohybové vnútorné aktivity!

Zuzana

2 thoughts on “Nepúšťať deťom TV, počítač a Youtube? Omyl, je to tam super!

  1. Spätné upozornenie: 43 pohybových aktivít na doma

Pridaj komentár

Zadajte svoje údaje, alebo kliknite na ikonu pre prihlásenie:

WordPress.com Logo

Na komentovanie používate váš WordPress.com účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

Twitter picture

Na komentovanie používate váš Twitter účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

Facebook photo

Na komentovanie používate váš Facebook účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

Connecting to %s