Farebné pokusy a aktivity pre najmenších

Zábavné pokusy a aktivity pre detičky s doprovodom dospelej osoby. Tieto pokusy som robila s mojimi dievčatami (4 a 2 roky) a veľmi ich to obe bavilo.

V článku sú podrobné fotky a popisy, videá z pokusov nájdete na mojom Facebooku a Instagrame (postupne ich budem pridávať, nájdete ich aj v stories “pokusy”).

Staršej Vikinke som vysvetľovala aj rôzne veci okolo pokusov, ako to vzniká a prečo, pre mladšiu to bola všetko veľká zábava.

Snažím sa používať zdroje, ktoré sú najbežnejšie v našej domácnosti a pri ktorých nevzniká zbytočný odpad v podobe plastov a mikroplastov (teda žiadne balóny, lepiace pásky na jednorázové použitie, trblietky). Na zafarbenie vody používam potravinárske farbivo, alebo vodové / temperové farby. Olej, ktorý som použila (píšem to aj pri pokusoch) je potrebné opatrne zobrať a odniesť do príslušnej nádoby na to určenej (na oleje). Nevylievať do odpadu! Čistou vodou, ktorá nám zostane, môžeme zaliať kvetinky. Vodou, v ktorej je jar / mydlo môžeme zaliať WC. Sódu bikarbónu môžete vyliať do výlevky a zaliať octom z pokusu, prečistí výlevku.

Ak sa vám pokusy páčia, sledujte môj blog, alebo ma sledujte na Facebooku či Instagrame, tam sa vždy dozviete oveľa viac, dajte lajk a zdieľajte.

Už ste čítali článok s našimi 43 pohybovými aktivitami na doma? Tak rýchlo klik.

A čo tak pesničky, rozprávky a náučné programy – klik sem.

1. Vytvor dúhu

Potrebujeme: 2 rovnako vysoké nádoby naplnené vodou (misky), papierovú utierku, fixky

Ako na to?

Papierový obrúsok prehneme na polovicu, pomaľujeme fixkami vo farbe dúhy iba na koncoch (cca 5 – 6 cm), obe strany. Farebné konce vložíme do misiek a zalejeme vodou tak, aby boli farby pod vodou. Pozorujeme ako sa farby rozpijú na zvyšok obrúska a vytvoria dúhu. Nám trvalo asi 4 minúty, kým sa farby prepojili.

Odporúčam prehnúť obrúsok na polovicu a vyfarbiť z oboch strán (spredu aj zozadu). Takto boli farby výrazné aj v strede.

Video na Facebooku a Insta

2. Miešanie farieb s farebnou vodou

Potrebujeme: 6 rovnakých pohárov, vodu, papierové utierky, potravinárske farby / temperky. Ja som použila potravinárske farby.

Ako na to?

Použijeme 3 základné farby – červenú , modrú, žltú a zafaríme vodu. Medzi tieto 3 poháriky položíme prázdne a čisté poháriky. Vložíme papierové obrúsky (zložené do viacerých vrstiev) a čakáme kým sa voda po obrúskoch premiestni a zafarbí vodu na oranžovo, fialovo, zeleno. Trvá to vyše 10 minút.

Video na Facebooku a Instagrame

3. Hustota vody

Pokus, pri ktorom zistíme ako sa zmiešava voda rôznej hustoty. Farba vody nám krásne ukáže, ktorá voda má vyššiu hustotu a ktorá nižšiu.

Potrebujeme: 2 poháre s teplou vodou zafarbíme na červeno a 2 poháre so studenou vodou zafarbíme na modro, tvrdý papier /alebo rovnú plastovú podložku (najlepšie tvrdú)

Ako na to?

  1. pohár teplej vody (červenej) zakryjeme podložkou / papierom, otočíme (pozor aby sa medzi podložku nedostal vzduch inak voda vytečie) a položíme dole dnom na pohár so studenou (modrou) vodou.
  2. pohár studenej vody zakryjeme podložkou a položíme dole dnom na pohár s teplou (červenou) vodou.
  3. vyberieme podložky (papiere) a pozorujeme premiešavanie farieb
  4. farby v pohároch č.1 sa nezmiešajú, farba sa začína miešať až keď teplá voda chladne, resp. obe sa približujú rovnakej teplote. Je to preto, že teplá voda má menšiu hustotu a preto stúpa hore, studená má väčšiu hustotu, zostáva dole.
  5. farby v pohároch č.2 sa zmiešajú hneď, pretože studená voda, ktorá má väčšiu hustotu, a je tentoraz hore, klesá dole a teplá, ktorá má hustotu väčšiu, stúpa hore.

Ja som tento pokus robila na 2.krát, prvýkrát sa mi zmiešali oba. Nemala som dobrú podložku, preto odporúčam tvrdú, aby sa neprehýbala. A treba si to nacvičiť, mne to chvíľu trvalo kým som prišla na to, že podložka sa pricucne aj sama 🙂 Video na Fb a Insta.

4. Maľovanie s bublinkami

Potrebujeme: plech alebo širšiu misu, vodu a trochu jari, farby (temperové), široké slamky pre staršie deti, pre mladšie vrchnáky z bublifuku, tvrdý papier

Ako na to?

Na plech / do misy nalejeme vodu (stačí trochu, aby pokryla dno) a pár kvapiek jari a premiešame. Vytvoríme jemnú penu. Nakvapkáme farby a fúkame slamkami alebo bublifukom bublinky až kým nie sú vytvorené na povrchu. Nám sa osvedčilo nefúkať, ale iba slamkou vo vode rýchlo kmitať, tak sa vytvorila hustejšia a pevnejšia pena. Potom priložíme papier a necháme vyschnúť.

Z vytvoreného diela môžeme vystrihnúť obrázky – kvety, vajíčka, motýle…, alebo dokreslíme na papier obrázky.

5. Pláva, nepláva?

Potrebujeme: hlbšiu a širšiu priehľadnú nádobu, vodu, rôzne (farebné ) veci, ktoré môžeme namočiť – lego, banán neošúpaný, ošúpaný, pomaranč ošúpaný, neošúpaný, plastová krabička zatvorená, vrchnáčik, klinec, polystyrén, kameň, drevenú paličku, korok, gaštan, šišku…

Ako na to?

Do širšej priehľadnej vázy / nádoby nalejeme vodu a vhadzujeme veci, ktoré sme si pripravili. Detičky môžu dopredu hádzať, či sa daná vec ponorí, alebo zostane plávať. Vysvetľujeme, prečo sa daná vec ponorila a iná nie (je ťažšia, má vzduch atď). Vhodíme neošúpaný aj ošúpaný pomaranč a pozorujeme, ktorý sa ponorí.

6. Čarovný obrázok

Potrebujeme: euroobal, fixka na CD, papiere, farby / farbičky

Ako na to?

Na papier nakreslíme obrázok čiernou fixkou. Detičky si obrázok vymaľujú. Vymaľovaný obrázok vložíme do euroobalu a fixkou na CD obkreslíme čierne čiary. Medzi vymaľovaný papier a euroobal vložíme čistý papier a ten vysúvame. Spodný papier môžeme kúskom lepiacej pásky nalepiť na spodnú časť euroobalu, aby sa nevysúval.

Video na Facebooku a Insta

7. Slaná dúha

Potrebujeme: tvrdý papier, lepidlo na papier, soľ, pipetu, temperové farby, vodu

Ako na to?

Temperky vo farby dúhy si rozmiešame v troche vody do pohárikov. Na výkres nakreslíme pomocou lepidla dúhu a posypeme soľou. Keď lepidlo vyschne pipetou kvapkáme na slanú dúhu farby. Farba sa na soli krásne rozpíja.Nanášame radšej trochu menej vody a počkáme kým sa rozpije, nám sa trochu rozpilo, lebo sme naklonili.

Video na Facebooku a Insta

Trochu nám farba stiekla, stačí menej farebnej vody nakvapkať, pretože farba sa pekne rozpije.

8. Objavuj strašidlá

Potrebujeme: euroobal, čierny papier, fixku na CD, výkres, fixky

Ako na to?

Na euroobal nakreslíme čiernou fixkou na CD strašidlá, pavúkov… Do euroobalu vložíme čierny papier. Na biely výkres si nakreslíme baterku so svetlom (vyfarbíme, ale svetlo – kruh musí zostať biele). Vložíme pod euroobal a objavujeme čo sa skrýva v tme. Euroobal som na spodnej dlhšej strane rozstrihla a na kratšej zalepila.

Video na Facebooku a Insta

9. Objavuj planéty

Potrebujeme: euroobal, čierny papier, fixky na CD, výkres, fixky

Ako na to?

Na euroobal nakreslíme fixkami na CD slnečnú sústavu. Ak máte, použite farebné – modrú, zelenú, červenú, čiernu. Ja som nemala a aj tie čo som mala už ledva písali. Keď dokúpim, prekreslím.

Do euroobalu vložíme čierny papier. Na biely výkres si nakreslíme baterku so svetlom (vyfarbíme, ale svetlo musí zostať biele). Vložíme pod euroobal a objavujeme čo sa skrýva v tme.

Euroobal som na spodnej dlhšej strane rozstrihla a na kratšej zalepila.

Video na Facebooku a Insta

10. Ponor a zafarbi

Potrebujeme: kuchynské papierové obrúsky, fixky / farby, nádobu s vodou

Ako na to?

Kuchynskú utierku prehneme, na vonkajšiu stranu nakreslíme obrázok čiernou a na stranu pod tým nakreslíme farebnými fixkami. Ja som kreslila dvojako – na niektoré vymaľovaný obrázok a niektoré som pokreslila celé farbami.

Video na Facebooku a Instagrame. Bude to video iba z jedného obrúska, ktorý som ešte raz spravila, pretože celé video, ktoré som robila sa mi záhadne nenahralo… :/

11. Vymaľuj si obrázok zo soli

Potrebujeme: tvrdý papier, soľ, tekuté lepidlo na papier, temperové farby, vodu, pipetu

Ako na to?

Nakreslíme si akýkoľvek obrázok na papier, obkreslíme ho lepidlom a zasypeme soľou. Keď vyschne, pomocou pipety nanášame farbu na slaný obrázok. Lepidlom nešetrite, musí to byť tekuté lepidlo, aby na ňom prischlo dosť soli. Niektorá soľ po uschnutí opadá, treba ju striasť.

My sme sa rozhodli spraviť si takýto vesmírny obrázok. Chcela som urobiť video ako ho Viki vymaľováva, ale keď som išla uspať Alžbetku, Vikinka sa chopila príležitosti a pripravených farieb a vymaľovala ho sama 🙂 a spravila to perfektne!

12. Vytvor si dúhu z cukrovej vody

Potrebujeme: teplú vodu, cukor, potravinárske farby, lyžičku na miešanie, priehľadný pohár, malé poháriky, pipeta

Ako na to?

Nalejeme teplú vodu do malých pohárikov a zafarbíme farbivom vo farbe dúhy. Pridáme cukor a dobre rozmiešame. Cukor pridávame najviac do tej farby, ktorú chceme mať naspodu a postupne dávame menej a tá, ktorá bude na vrchu bude bez cukru. Ja som dala do červenej 6 lyžičiek cukru (mohla som aj viac), postupne menej. Rozmiešať treba dostatočne, prvá má byť hustá ako sirup.

Prvú farbu nalejeme a ostatné pridávame s pipetou, pomaličky, aby stekala po stene pohára. Vidieť to na videu, ktoré bude na Fb a Insta. Je lepšie keď to robí rodič, pokiaľ je dieťa malé.

Voda, ktorá obsahuje najviac cukru bude na dne, má najvyššiu hustotu.

13. Vír / tornádo vo fľaši

Potrebujeme: väčší sklenený pohár, trochu modrého farbiva (ja som dala potravinárske), vodu, môžu byť malinké kamienky

Ako na to?

Pohár naplníme vodou, zafarbíme trochou modrého farbiva, môžeme dať malinké kamienky. Ja som použila pohár a modrú vodu (iba som doliala čistú) z aktivity č. 24 (viď. nižšie).

Pohár roztočíme a pozorujeme vír. Video na Facebooku a Insta.

Čo je to vír a ako vzniká? Vír je prudký pohyb vody alebo vzduchu okolo zvislej osi. Vzniká pri stretnutí dvoch opačných prúdov.

14. Vytvor podtlak

Potrebujeme: menšiu sklenenú nádobu (ja som použila vrchnák z jenskej misy), vodu, farbu, vysoký sklenený pohár, kahanec

Ako na to?

Do misy nalejeme vodu, iba trochu na dno a zafarbíme ju farbou, položíme kahanec do stredu misy, zapálime. Necháme dobre rozhorieť. Horiaci kahanec prikryjeme vysokým pohárom a pozorujeme ako voda stúpa hore v pohári. Oheň zhasne, ale stihne vytvoriť podtlak a voda stúpa nahor.

Kyslík sa spojí s uhlíkom, ktorý vzniká pri horení, vytvorí podtlak, ktorý vytlačí vodu do pohára.

Video na Facebooku a Insta.

15. Sopka

Potrebujeme: tácku, vysokú sklenenú nádobu / vázu, vodu, tekuté mydlo / jar, jedlú sódu, ocot, červené farbivo / farbu

Ako na to?

Všetko robíme na tácke (pre istotu dáme pod tácku plastový obrus). Do vysokej nádoby nalejeme vodu, ocot (asi pol na pol), trochu mydla / jary, zafarbíme farbivom a dobre premiešame. Do nádoby dáme 1 lyžičky jedlej sódy, zamiešame a pozorujeme ako octovo – mydlová voda vybubláva.

Prišlo k reakcii octu so sódou, vďaka oxidu uhličitému tekutina vybuble.

Video pridám na Fb a Insta.

Ja som dala 3 lyžice a nebolo to dobré rozhodnutie, úplne by stačila 1 lyžica, nakoniec nám “sopka” vytiekla až na zem, ale aspoň bola sranda 😀

16. Hľadaj stratené predmety a odfúkni penu

A) Potrebujeme: hlbšiu nádobu, vodu, tmavé farbivo, predmety, ktoré sa môžu namočiť a padnú na dno (rôzne plastové hračky, malé plastové, kovové predmety z domácnosti: lyžičky, okrúhle nožnice, slamky, plastové hračky, kelímky, kovové viečka…)

Ako na to?

Nádobu naplňte vodou tak, aby voda siahala detskej rúčke max za zápästie keď ju ponorí. Vhoďte rôzne predmety, ktoré sa môžu namočiť a neplávajú na povrchu. Dieťa má za úlohu predmety po jednom vyloviť. Možete sa zahrať tak, že najprv chytí do rúčky niečo, povie čo to je a potom to vytiahne.

B) Potrebujeme: hlbšiu nádobu, vodu, mydlo / jar, tmavé farbivo, predmety, ktoré sa môžu namočiť a padnú na dno (rôzne plastové hračky, malé plastové, kovové predmety z domácnosti: lyžičky, okrúhle nožnice, slamky, plastové hračky, kelímky, kovové viečka…)

Ako na to?

Nádobu naplňte vodou tak, aby voda siahala detskej rúčke max za zápästie keď ju ponorí. Pridajte jar / mydlo, farbivo a a dobre rozpeňte, aby pena pokrývala celý povrch a bola pevná. Vhoďte rôzne predmety, ktoré sa môžu namočiť a neplávajú na povrchu. Dieťa má za úlohu predmety po jednom vyloviť a odfúknuť penu.

17. Roztvor kvetinky, slniečko a zvieratkám krídla

Potrebujeme: Papier, farbičky, nožnice, nádobu s vodou

Ako na to?

Nakreslíme a vymaľujeme si niekoľko kvetiniek, slniečko, motýľov, včielky a vystrihneme si ich. Lupienky a krídla založíme smerom dovnútra a vhodíme do vody a pozorujeme ako sa postupne otvárajú (ide to dosť rýchlo).

Video pridám na Fb a Insta.

18. Farebné tancujúce bublinky

Potrebujeme: priehľadnú nádobu, vodu, olej, kyselinu citrónovú, sódu bikarbónu, tekuté bledé potravinárske farbivo (nie modré, ani tmavé zelené)

Ako na to?

Do nádoby nalejeme vodu, prilejeme olej a nakvapkáme farbivo. Prisypeme trošku (medzi prsty) sódy bikarbóny a trošku (medzi prsty) kyseliny citrónovej a pozorujeme ako prebubláva v tekutine a vytvára farebné bublinky.

Sóda zreaguje s kyselinou citrónovou a pomaly bublinkuje, vo farebnej vode a oleji to vytvára zaujímavý efekt.

Ako odstrániť olej bezpečne? Olej nevylievame do výlevky, opatrne ho odoberieme lyžičkou a dáme do nádoby. Potom ho odnesieme do odpadovej nádoby na oleje.

Tento pokus sme skúšali asi 5x, vždy som spravila nejakú malú chybičku. Preto dodržujte toto: použite iba bledé farbivo, musí byť tekuté, nie gélové. Kyselinu citrónovú a sódu dávajte iba medzi prsty, nie po lyžičkách, stačí trošku. Keď toto dodržíte, budete vidieť pekné bublinky. Video na Facebooku a Insta

19. Plávajúce vajíčko

Potrebujeme: 3 veľké zaváraninové poháre, vodu, cukor, soľ, vajce, lyžicu

Ako na to?

Do všetkých pohárov nalejeme vodu. Prvý pohár bude iba s čistou vodou. Do druhého pridáme 6 lyžíc kryštáľového cukru, do tretieho 6 lyžíc soli a zamiešame. Pomaly, pomocou lyžice položíme vajíčko postupne do 1., 2. až 3. pohára a pozorujeme či vajíčko pláva.

V prvom sa ponorí a v druhom bude plávať vo vode, v treťom bude plávať na hladine. Je to preto, že voda v pohári č. 2 a 3 má väčšiu hustotu, vajíčko sa teda drží nad dnom alebo nad hladinou. Ak by sme pridali viac cukru do 2. pohára, vajíčko by tiež plávalo. Zväčšili by sme hustotu vody.

20. Čarovanie s mliekom

Potrebujeme: plytký tanier, mlieko 3% (alebo viac, môže byť aj sladká smotana), farbivo, vatičku do uší, jar

Ako na to?

A) Do plytkého taniera nalejeme trochu mlieka / smotany (tak aby pokrylo dno) a nakvapkáme čierne farbivo (zamiešame). Na vatičku kvapneme kvapku jary a vložíme do zafarbeného mlieka. Pozorujeme ako farbivo ustupuje a mlieko sa “čistí”. Čistiaci prostriedok rozpúšťa molekuly tuku (v mlieku) a znižuje tak jeho povrchové napätie. Farbivo teda ustupuje.

B) Do plytkého taniera nalejeme trochu mlieka ako z prvého pokusu. Nesmie to byť mlieko s jarou, teda čisté a čo najviac percentné. My sme použili smotanu. Pokvapkáme farbivom (nemiešame), rôzne farby a vložíme vatičku s kvapkou jary. Pozorujeme ako sa farby zmiešavajú. Znovu prišli k tomu istému javu, že čistiaci prostriedok rozpúšťa molekuly tuku, znižuje jeho povrchové napätie a farbivo sa zmiešava.

Video na Facebooku a Insta

21. Olej a voda

Potrebujeme 2 rovnaké poháre, vodu, olej, farbivo, malú plastovú doštičku (tvrdý papier)

Ako na to:

Do prvého pohára nalejeme olej. Do druhého vodu a zafarbíme farbivom (kontrastným k žltému oleju). Plastovou doštičkou prikryjeme pohár s vodou a pretočíme. Položíme opatrne na pohár s olejom a plastovú doštičku mierne povytiahneme tak, aby sa voda a olej pomiešali. Pozorujeme miešanie a prelievanie. Nakoniec sa kvapaliny vymenia a olej bude hore.

Video pridám na Fb a Insta.

Ako odstrániť olej bezpečne? Olej nevylievame do výlevky, opatrne ho odoberieme lyžičkou a dáme do plastovej nádoby. Potom ho odnesieme do odpadovej nádoby na oleje.

22. Povrchové napätie

Potrebujeme: pohár, vodu, pevný papier alebo plastovú doštičku, gázu / obväz / jemnú látku, gumičku

Ako na to:

Do pohára nalejeme vodu, priložíme na celý povrch obväz (ja som nemala, takže som dala tenkú látku – bola to stará, tenká, trochu deravá handrička), zagumičkujeme. Priložíme papier / plast a prevrátime. Voda nám nevytečie cez tenkú a dierkovanú gázu / plastová doštička drží.

Prečo? Povrchové napätie vody zabráni pretečeniu. Ak pohár nakloníme, alebo sa dotkneme rukou gázy, voda vytečie.

Video pridám na Fb a Insta.

23. Vytvor dúhu so svetlom a vodou

Potrebujeme: nádobu s vodou, zaklápacie zrkadlo (v tvare V), slnečné svetlo, stenu

Ako na to?

Do nádoby nalejeme vodu, položíme zrkadlo tak, ako na foto. Chvíľu trvá kým nájdeme správny lom. Nádobu umiestníme na slnko. Zrkadlo bude odrážať dúhu na stenu.

dúha, na ktorej krásne vidíme všetky farby

24. Kolobeh vody

Potrebujeme: priehľadný veľký zaváraninový pohár, vrchnák na pohár, kamienky, fixku na CD, vodu, čas, slnko.

Ako na to?

Pohár pokreslíme. Na spodnú časť nakreslíme zem, vrchy, jazero al. rieku, na vrchnú oblaky a slnko a dážď. Ja som nakreslila na jednu stranu slnko a na opačnú dážď. Slnko som postavila smerom k slniečku. Vyparovanie vody nastávalo zväčša na tej opačnej strane, tam kde bol nakreslený dážď. Na dno dáme kamienky a vodu, ktorú zafarbíme modrým farbivom. Dobre uzatvoríme. Postavíme na slnko a čakáme.

Na druhý deň môžeme pozorovať zrážanie vody v pohári. Voda, ktorá bola dole sa pôsobením tepla a slnka odparuje a padá dole v kvapkách. Deťom vysvetľujeme, že takto to je aj na zemi.

25. Vytvor si bublinky

Potrebujeme: širokú nádobu / plech, vodu, jar, farby, slamky, vrchnáky od bublifuku

Ako na to?

Vodu nalejeme do plechu, nalejeme jar a smeníme slamkami a vrchnákmi od bublifuku. Môžeme pridať aj farby. Vysoké bublinky sa dobre vytvoria fúkaním do slamky, pevné a husté zase kmitaním slamky a vrchnáčiku. Menším deťom, ktoré by mohli vodu vypiť namiesto fúkania nedávame slamku na fúkanie 🙂

26. Zachráň zvieratká zo zamrznutého oceánu

Potrebujeme: sklenenú nádobu, gumené / plastové zvieratká (hračky), vodu, modré farbivo, soľ, slanú vodu, teplú vodu, lyžičku alebo pipetu

Ako na to:

Deň vopred si pripravíme do nádoby vodu, ktorú zafarbíme na modro a dáme do nej zvieratká. Vložíme ju do mrazničky a dáme zamraziť aspoň na 24 hodín. Na ďalší deň nádobu vyberieme a detičky majú pomocou soli, slanej vody a teplej vody a pomocou pipety (alebo lyžičky) rozmrazovať a zachrániť zvieratká.

Ľad môžeme roztopiť teplou vodou, slanou vodou, soľou.

Video pridám na Fb a Insta.

27. Hľadaj čo patrí k sebe

Potrebujeme: Širokú sklenenú misu, sklenený pohár s rovným dnom, vodu, farbivo, papiere, fixky, farbičky

Ako na to?

Do nádoby nalejeme vodu a zafarbíme farbivom tak, aby nebola priehľadná. Ja som dala tmavo-ružové farbivo, ale pridala som aj biele, lebo inak voda bola síce farebné, ale priehľadná. Na papiere nakreslíme jednoduché obrázky – na jeden napríklad zajka, na druhý mrkvu, na jeden oheň, na druhý zápalku, na jeden ihlu, na druhý niť, na jeden strom, na druhý jablko, na jeden kefku, na druhý pastu, vajíčka – sliepočku, kvetinky – motýľa/včelu, snehuliaky – vločku atď.

Jeden papier vložíme pod nádobu s farebnou vodou, druhý necháme pri nádobe. Úlohou dieťaťa je pomocou skleneného pohára prechádzať v nádobe po dne a hľadať predmety a nájdený predmet spojiť s predmetom na papieri pred sebou.

TIP: môžeme tiež urobiť nájdi opak – oheň – voda, prázdny – plný, hore – dolu, malý – veľký, teplo – zima atď.

28. Hľadaj rovnaké čísla

Potrebujeme: Širokú sklenenú misu, sklenený pohár, vodu, farbivo, papiere, fixku

Ako na to?

Postupujeme ako v bode vyššie, len na papiere napíšeme čísla. Na prvý papier aj na druhý napíšeme rovnaké čísla, aby ich dieťa mohlo nájsť a zakrúžkovať.

Spravila som ešte jeden papier, kde som tie čísla rozhádzala, teda na každom papieri boli na inom mieste.

29. Vymaľuj vatové tampóny – vytvor pohľadnicu

Potrebujeme: tvrdý papier, lesklý papier (opatrený tenkou fóliu), vatové tampóny, fixky, lepidlo, temperky, voda, pipeta

Ako na to?

Papier som zložila na polovicu, do tvaru pohľadnice. Na jednu stranu som nakreslila obrázky, v tvare tampónu vystrihla lesklý papier a prilepila, prilepila vatové tampóny. Detičky s farebnou vodou kvapkajú pomocou pipety na vatové tampóny. Odporúčam nekvapkať veľa vody, ale pomaličky, radšej menej, nám sa niektoré obrázky úplne rozpili až na papier, tak sme ich potom dokresľovali znova 🙂 Potom som to spravila s krúžkom lesklého papiera a voda sa tak nerozpíjala.

30. Vymaľuj stromy počas ročných období

Potrebujeme: tvrdý papier, soľ, lepidlo na papier, temperové farby, vodu, pipetu

Ako na to?

Na 4 papiere nakreslíme rovnaký strom. Lepidlo nanesieme okolo konárov a na konáre. Zasypeme soľou a počkáme kým lepidlo zaschne. Pomocou pipety kvapkáme na soľ farebnú vodu podľa ročného obdobia: jar – zelené, leto – ružové, jeseň – oranžové a červené, zima – modré.

31. Vytvor si kompas

Potrebujeme: nádobu, vodu (zafarbíme na jemno modro), prepolený korok, väčšiu ihlu, magnet, kompas

Ako na to?

Do nádoby nalejeme vodu a položíme na ňu koro rovnou stranou hore. Ihlu zmagnetizujeme pomocou magnetu a to tak, že trieme magnet cez ihlu v jednom smere! Položíme opatrne na korok a pozorujeme ako sa ihla otáča smerom na sever. Kompasom skontrolujeme správnosť. My sme kompas nemali, mám ho iba na telefóne, s ktorým som kamerovala a fotila. Prstom ukazujem kde je sever.

Tento pokus som niekoľkokrát opakovala, lebo mi nevychádzal. Nesprávne som trela magnet o ihlu, alebo som to robila viackrát. Takže dôležité je použiť nezmagnetizovanú ihlu, trieť iba koniec, ktorý má smerovať na sever a trieť iba v jednom smere. Ukazujem to vo videu (Video pridám na Fb a Insta.).

32. Prefiltruj vodu

Potrebujeme: vodu, hlinu, piesok, kamienky, drevené uhlie, látku, veľkú plastovú fľašu, priehľadný pohár, 7dcl priehľadný pohár (zaváraninový)

Ako na to?

  1. Do šálky nasypeme asi 1 lyžicu hliny a zalejeme vodou. Dobre rozmiešame. Takto sme si vytvorili špinavú vodu, ktorú budeme následne filtrovať.
  2. Pripravíme si filtračné zariadenie: plastovej fľaši odrežeme spodok a položíme na zaváraninový pohár tak, aby otvor na štuplík smeroval dole.
  3. Na spodok dáme kúsok látky, na látku položíme drevené uhlie (ja som nemala, tak sme nepoužili), na to piesok, a na piesok kamienky.
  4. Pomaly lejeme špinavú vodu a čakáme na výsledok. Nevylievame ten spodok s usadenou hlinou, iba vodu.
  5. Filtrovaná voda bude pomaly kvapkať cez filtračné zariadenie do pohára a budeme vidieť rozdiel.

Takáto voda nie je pitná!

Video pridám na Fb a Insta.

Rozdiel medzi prefiltrovanou a špinavou vodou

33. Čaruj s kapustovou vodou

Potrebujeme: gumený obrus, 2 listy červenej kapusty, hrniec, vodu, sitko, kyselinu citrónovú, citrónovú šťavu, sódu bikarbónu, mydlo, jar, ocot, savo, lieh (alpu),

Ako na to?

Listy červenej kapusty rozkrájame a povaríme vo vode, stačí 10 min. Ja som mala výluh dosť tmavý, lebo som ho varila dlhšie a ešte nechala odležať, preto môže byť váš výsledok iný. Necháme vychladnúť. Zafarbenú vodu prelejeme cez sitko. Rozlejeme do malých pohárikov a postupne pridávame kyseliny a zásady a pozorujeme rôzne zafarbenia vody. Určite na stôl položte gumený obrus, pretože kapustová voda nejde dole z povrchov!

Pozor na savo, nenechajte deti nakláňať sa nad pohárik, aby sa nenadýchali. Po pokuse ihneď savovú vodu vylejte do WC.

Kyseliny: savo, kyselina citrónová, citrónová šťava, ocot, lieh

Zásady: mydlo, jar, ocot, sóda bikarbóna

Čím viac sa odchyľuje farba od pôvodnej, tým viac je pre nás nebezpečnejšia.

Video pridám na Fb a Insta, môžete vidieť ako sa farby menia ihneď.

34. Otoč obrázok

Potrebujeme: číry pohár, vodu, papier, fixku, farbičky

Ako na to?

Na kúsok papiera nakreslíme obrázok, na ktorom je vidieť, že smeruje do jednej strany. Napr. šípka, auto, ryba, napíšeme slovo (meno). prilepíme na pohár obrázkom smerom dovnútra. Do pohára lejeme vodu a pozorujeme ako sa obrázok otočí.

Video pridám na Fb a Insta, je ale kratšie, lebo už mi úplne došla pamäť v telefóne aj na karte 🙂

35. Ohýbaj vodu

Potrebujeme: gumený balón, umývadlo s tečúcou vodou

Ako na to?

Gumený balón nabijeme časticami tak, že ho šúchame o bavlnenú látku. Pustíme tenký prúd vody a balón priložíme pri prúd (tak aby sa nedotkol) a pozorujeme ako sa prúd ohýba smerom k balóniku.

Šúchaním sa prenášajú elektróny z látky na balónik, vytvárajú sa záporné náboje. Molekuly vody majú kladný a záporný pól. Keď priložíme balónik ku tečúcej vode, kladne nabitý pól molekúl vody sa orientuje smerom ku záporne nabitému balónu. Silou, ktorá pripomína magnet, môžete „ohýbať“ vodu.

Video pridám na Fb a Insta.

Prečo nepoužívam klasický balón? Tieto pokusy často vidíte s obyčajnými balónmi. Je to ale zbytočné, taký balón nevydrží dlho a potom ho iba hodíme do koša, úplne zbytočne. Používame veci, ktoré vydržia dlho a nie sú na jedno použitie.

36. Zahraj si s farebnou vodou

Potrebujeme: rovnaké sklenené poháre, farbu, vodu, drevené paličky na xylofón

Ako na to?

Poháre naplníme vodou, každý aby mal iné množstvo vody a zafarbíme rôznymi farbami. Položíme vedľa seba aby sa nedotýkali a hráme na ne.

Na Facebooku a Insta nájdete video.

37. Objavuj podmorský život

Potrebujeme: veľkú sklenenú nádobu (zapekaciu misu), sklenený pohár s rovným dnom, papier, farbičky, vodu, modré farbivo (ja som použila jedlé, tmavo-modré).

Ako na to?

Na papier si nakreslíme rôzne morské živočíchy – ryby, chobotnicu, koraly, medúzu… Vložíme pod sklenenú misu (odporúčam dať do euroobalu). Do misy nalejeme vodu, zafarbíme modrým farbivom. Priložíme sklenený pohár s rovným dnom a objavujeme morské živočíchy. Príjemnú zábavu.

Prikladám skeny nášho obrázka, ak chcete, môžete si stiahnuť a vyfarbiť podľa seba, prípadne iba vytlačiť.

Video pridám na Fb a Insta.

38. Vytvor hustú farebnú penu

Potrebujeme: nádobu s vodou a jarou, plastovú fľašu, gumičku, tenkú handričku, jar, potravinárske farby gélové

Ako na to?

do nádoby si nalejeme vodu a trochu jary a zamiešame. Plastovú fľašu prerežeme, na hrubší koniec dáme tenkú handričku a pripevníme gumičkou. Na handričku dáme farby a jar. Ponoríme do jarovej vody a cez otvor vo fľaši fúkame hustú farebnú penu.

Video pridám na Fb a Insta.

39. Vyrob farebnú penu, ktorá syčí

Potrebujeme: nádobu, sódu bikarbónu, ocot, kvapkadlo, temperové farby

Ako na to?

Do nádoby nasypeme vrstvu sódy bikarbóny, tak, aby pokryla celé dno nádoby. Do pohárikov si zarobíme farebný ocot a kvapkadlom kvapkáme na sódu.

Sóda je zásada, ocot je kyselina. Pri reakcii vzniká oxid uhličitý.

TIP: ocot a sódu môžete dať bezpečne do výlevky, prečistí odpad. Ja som vyliala do výlevky vo vani.

Video pridám na Fb a Insta.

40. Čarovné obrázky / písmená

Potrebujeme: papiere, bielu voskovku alebo voskovú sviečku, vodové farby

Ako na to?

Na papier bielou voskovkou alebo sviečkou (ja som použila sviečku) nakreslíme obrázok / napíšeme čísla, písmená. Detičky budú vodovkami vymaľovávať papier a odkryje sa im obrázok. Voskovka, keďže je mastná, sa nezafarbí od farby a zostane biela.

41. Vyčisti rúčky

Potrebujeme: papier, čiernu fixku, farebné fixky, starú handričku, čistiaci gél, euroobal

Ako na to?

Na papier nakreslite ruky (obkreslite detičkám), vsuňte do euroobalu (papier, nie ruky detí). Odporúčam voľnú stranu euroobalu zalepiť lepiacou páskou. Na euroobal nakreslite zotierateľnými fixkami “špinu a baktérie”. Detičky majú za úlohu špinavé rúčky očistiť handričkou a gélom.

Video pridám na Fb a Insta.

42. Vyčisti zúbky

Potrebujeme: papier, farbičky, euroobal, zotierateľnú čiernu fixku, starú zubnú kefku, gél s alkoholom

Ako na to?

Na papier nakreslíme ústa so zubami, vložíme do euroobalu. Odporúčam voľnú stranu euroobalu zalepiť lepiacou páskou. Na euroobal nakreslíme na zuboch “špinu”. Detičky majú pomocou zubnej kefky zúbky očistiť. Dopomôcť si môžu handričkou, ktorou potom ešte pretrú obrázok.

Video pridám na Fb a Insta.

43. Objav s baterkou čo skrýva obrázok

Potrebujeme: kancelársky papier (tenký), fixky, baterku, lepidlo, tmavú miestnosť

Ako na to?

Na papier nakreslíme obrázok a vymaľujeme. Na druhý papier nakreslíme jednoduchý obrázok, nevyfarbujeme. Druhý papier nalepíme na tento papier. Baterkou presvietime a vidíme skrytý obrázok.

TIP: my sme namaľovali: na vrch darček, na spodný papier bicykel. Na vrchný šuflík, na spodný ponožky a rukavice. Na vrchný papier jablko, na spodný jablko a v ňom červík. Na vrchný papier vajíčko, na spodný vajíčko a v ňom kuriatko. Na vrchný papier som nakreslila kmeň stromu, na spodný slimáčika, hríbik, pavúka, muchu, listy.

Video pridám na Fb a Insta.

44. Zahraj sa na špióna

Potrebujeme: kancelársky papier (tenký), fixky, baterku, lepidlo, tmavú miestnosť

Ako na to?

Na papier napíšeme tajný odkaz, prípadne jednoduché písmená pre mladšie deti (meno dieťaťa veľkými písmenami). Zakryjeme čistým papierom a prilepíme. Dieťa baterkou presvieti papier a číta tajný odkaz.

Video pridám na Fb a Insta.

Páčili sa vám aktivity? Dajte mi vedieť, napíšte mi, pošlite video pri aktivitách a pokusoch a ZDIEĽAJTE.

Zuzana, Vikinka a Alžbetka

Niečo o mne.

Inšpirácia a odkiaľ som čerpala?

Rôzne zdroje internetu. Prešla som vyše 100 rôznych slovenských a zahraničných stránok a videí. Častokrát sa opakovali, pokusy a aktivity boli približne rovnaké (rovnaká idea, rovnaký záver). Hádam nebola jediná aktivita, ktorú by som nenašla na viacerých videách. Vyberám preto len tie stránky, ktoré vás i mňa môžu inšpirovať najviac a ktoré sú, podľa môjho názoru, najlepšie:

Milujeme vědu

Máma do deště

VIDA! science centrum

Montessori From The Heart

Pridaj komentár

Zadajte svoje údaje, alebo kliknite na ikonu pre prihlásenie:

WordPress.com Logo

Na komentovanie používate váš WordPress.com účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

Twitter picture

Na komentovanie používate váš Twitter účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

Facebook photo

Na komentovanie používate váš Facebook účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

Connecting to %s