Malkia Park – Tipy na výlet s deťmi

Názov Malkia Park znie možno exoticky, ale sídlo má pri slovenskej obci s ľúbozvučným názvom Orechová Potôň. Je pomenovaný po prvej zachránenej levici menom Malkia (v jazyku swahilli znamená toto meno kráľovná). Odvtedy v parku prichýlili ďalšie zvieratá zo zajatia a z cirkusov, niektoré boli týrané, niektoré nechcené a dopriali im dôstojný život.

Ísť do Malkia Parku bol tak trochu spontánny nápad, aj keď sme dávnejšie hovorili, že by sme sa tam mohli pozrieť. Bol utorok a Maťko mal voľno, preto sme sa rozhodovali kam ísť. Podmienka bola, aby to nebolo ďaleko, dalo sa to zvládnuť za poobedie a aby mali dievčatá zážitok. Pobalila som teda veci a vyrazili sme. Navigácia nás viedla úplne presne, netreba to vôbec hľadať. Prišli sme tam okolo druhej.

Zaparkovať môžete na rozľahlom parkovisku hneď pred Parkom. Parkovanie je zadarmo. Pri kúpe lístka dostanete aj mapku, ale stratiť sa nemáte kde.

Malkia Park by som prirovnala k zmenšenej ZOO. Nájdete tam všetky zvieratá, ktoré zväčša zaujímajú malé deti (teda okrem slonov). Pochodiť sa dá za poobedie, takže nebudete unavení z dlhého chodenia. Prejsť sa dá bez problémov aj s kočíkom, sú tam vydláždené chodníky a altánky na oddych.

Výbehy so zvieratami sú ideálne rozložené a po prvotnej dezorientácii sa rýchlo zorientujete (teda, aspoň ja som bola na začiatku trochu dezorientovaná). My sme si Park prešli dvakrát. Niektoré zvieratká sme navštívili aj trikrát, pretože sa nám pri nich páčilo.

Viac fotiek pod článkom. (Po kliknutí na foto sa vám fotky zväčšia)

Musím priznať, že v prvom momente som bola zaskočená, pretože som si predstavovala, že zvieratá, hlavne mačkovité šelmy, budú za ohradami tak, aby ich návštevníci nemohli rušiť (a teda ani poriadne vidieť – s týmto som sa stretla zatiaľ v jednej českej ZOO). Prekvapilo ma, že výbehy sú menšie (ako v mojej predstave, inak sú veľké dosť) a robené tak, že zvieratá krásne vidíme za celopriehľadným sklom / plotom. Prechádzajú sa v bezprostrednej blízkosti a je to veľký zážitok.

Dievčatám, ale aj nám, sa nesmierne páčilo. Alžbetka sa radovala keď okolo nej chodil obrovský tiger, oňuchával sklo na mieste kde stála (hej, hej, asi si robil zoznam na večeru). Vikinka bola tiež uchvátená tigrom. Pretože najmä tigre boli skoro stále pri sklenenej stene kde boli návštevníci, očividne majú radi spoločnosť. Levice sa spolu hrali, lev aj zareval keď sme stáli pri výbehu. Na rysy sme si museli trochu počkať kým sme ich videli. Leopardy (čierne) boli neskutočne nádherné. Kopytníky sa akurát kŕmili. Keď sme sa zastavili pri lemuroch, mali sme o zábavu postarané. Skákali, prišli pri sklo a dotýkali sa ho, obzerali si nás.

Myslím, že pre deti to bol pekný zážitok, ktorý si budú pamätať.

Pri každom zvieratku si môžete na tabuľke prečítať jeho meno a životný príbeh. Niektoré príbehy sú dosť smutné, ale bolo vidieť, že zvieratá sú v Parku nadmieru spokojné. A to je dôležité. Nájdete tam aj náučné tabule o zvieratách.

Prečo navštíviť Malkia Park

Malkia Park je vlastne záchranná stanica kde našli útočisko zvieratá, ktoré nikto nechce, ktoré sa narodili v zajatí, vyrastali v nevhodných podmienkach, alebo žili v cirkusoch, kde sa s nimi nezachádzalo najlepšie. Tu nájdu to čo potrebujú, pretože vo voľnej prírode by neprežili. Starostlivosť o takéto zvieratá, zveľaďovanie výbehov a Parku je finančne náročné, preto som rada, že sme ich mohli ako rodina podporiť. Je tiež možné im poslať príspevok, alebo si zvieratko adoptovať.

Mne osobne sa páči filozofia Malkia Parku. Ochraňujú a starajú sa o zvieratá, ktoré do cirkusu v žiadnom prípade nepatria. Robia osvetu v tom, že divé zvieratá nie sú hračka a nie sú domáci miláčikovia (a na vodítko nepatria). Treba s nimi zaobchádzať s rešpektom.

Myslím, že od minulého roka je už na Slovensku, konečne, zakázané vystupovanie s divokými zvieratami. Žiaľ, stále sú divé zvieratá žijúce na rôznych rančoch, kde im neposkytujú primerané podmienky pre život a vystavujú ich ako atrakcie. Prosím, nenavštevujte takéto ranče kde je dovolené levy a tigre hladkať. Ako som sa dozvedela na Instagramovom profile Malkia Parku, týmto zvieratám sú pazúre zabrusované, zuby tiež a niekedy vyoperované. Logicky, pretože sú to divé zvieratá a riadia sa svojimi inštinktami. A tie sú uloviť a zjesť.

Som rada, že sú ľudia, ktorí robia pre tieto zvieratá tak veľa. Nielen, že im postavili domov, ale robia aj osvetu. Všetky zvieratá boli spokojné, výbehy čisté a pekne prispôsobené každému zvieratku.

Čo ešte v Malkia Parku nájdete

Občerstvenie

Vzhľadom na situáciu s koronou bolo otvorené iba Bistro Cézar, výdaj cez okienko, posedenie na terase.

Detské preliezky a veľká trampolína

Čo môže byť viac pre unavené deti, ktoré už nevládzu chodiť, ako preliezky so šmykľavkou a veľká trampolína. Tie naše tam skákali asi pol hodinu. Potom sme mohli ísť domov (odchádzali sme o siedmej večer).

Všeobecné informácie:

Internetová stránka: https://www.malkiapark.sk/

Otváracie hodiny počas letných prázdninových mesiacov: 1. 7. – 31. 8. – utorok – nedeľa – 10:00 – 19:00 (ostatné mesiace nájdete na ich webe)

Počas víkendov a cez sviatky: komentované kŕmenie

Vstupné: dospelí – 10€, deti od 3 – 18 r. – 7€, rodinná vstupenka (2 dospelí + 1 dieťa 3-18r.) (každé ďalšie dieťa + 5 €) – 25€. Celý cenník na stránke.

V parku nájdete aj: levy, leopardy, tigre, rysy, pumy, gepardy, jaguáre, vlkov, medveďov, lamu, líšku, lemurov, korytnačku, sovy, ťavy, somárov, surikaty, papagáje, kengury, zebry, vodné vtáky a iné zvieratá.

Do Malkia Parku zavítame určite opäť a tentoraz si nenecháme utiecť komentované kŕmenie (cez víkendy a sviatky), ako som sa dočítala na ich stránke, môže to byť zaujímavé.

Spravíte si takýto pekný výlet aj vy? Alebo ste už v Malkia Parku boli? Napíšte mi do komentárov.

Na svoj Instagram pridám aj nejaké videá, tak nezabudnite sledovať.

Pozrite si aj ostatné Typy na výlet – klik.

Zuzana

Pridaj komentár

Zadajte svoje údaje, alebo kliknite na ikonu pre prihlásenie:

WordPress.com Logo

Na komentovanie používate váš WordPress.com účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

Twitter picture

Na komentovanie používate váš Twitter účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

Facebook photo

Na komentovanie používate váš Facebook účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

Connecting to %s