Môj názor na zdravý jedálniček

Rada by som vám napísala pár slov o tom, čo si myslím o zdravom stravovaní a ako to máme doma my. Na úvod napíšem, že nie som výživová poradkyňa a sú to len moje názory. Nemusíte s nimi súhlasiť.

Som vegetariánka?

Nejem mäso asi od mojich 15 – 16 rokov, teda je to už asi 18 rokov. Vegetariánkou som z vlastného presvedčenia. Jednak mi mäso nerobilo dobre po zdravotnej stránke, jednak mi prestalo chutiť a mám úctu k zvieratám. Nebolo to spontánne rozhodnutie, dlho som nad tým premýšľala, možno aj rok ak nie viac. A nie, nejem ani ryby.

Môj manžel je mäsožravec. A ak vám vŕta v hlave, či jedáva tie moje výmysly, ktoré varím, tak áno. Varí si občas sám mäsové jedlo, občas mu varím ja, zväčša je teda navarené dvojaké jedlo. Ale chutí mu aj bezmäsité, niekedy sám povie, že má chuť na pár dní bez mäsa. Veľmi má rád strukovinové polievky a prívarky. Ja plne akceptujem jeho mäsožravstvo. Tak ako on akceptuje mňa, neprehovára ma, tak ani ja jeho. Rešpektujeme sa.

Dohodli sme sa, že detičky budú jesť mäso. Ja som s tým súhlasila. A to z toho dôvodu, že keď budú staršie, môžu sa sami rozhodnúť, tak ako ja, či chcú alebo nechcú mäso jesť. Mäso nemajú každý deň na tanieri, niekedy je to dva-tri dni za 2 týždne, prevažuje rastlinná strava. Občas kúpime kvalitnú slovenskú rybu. Ak by mäso sami odmietali, nedávala by som im. Obe však majú radi takéto jedlá. Väčšinou ani nezjedia extra veľa. Môj názor je, že telo si samo vyberie čo je pre neho dobré a čo potrebuje. Tak ako to moje mi povedalo, že mäso pre mňa nie je vhodné. Keď budú staršie, porozprávam sa s nimi o tom, vysvetlím im môj postoj. Ale chcem, aby rozhodnutie urobili z vlastnej vôle a presvedčenia. Chcem, aby si vybrali sami svoju cestu.

Mnohí ľudia sa mi snažili radiť, aby som s tým prestala, vraj mi vypadajú vlasy, schudnem, budem mať zdravotné problémy, prestanem menštruovať, nebudem môcť mať deti… Problém bol v ich náhľade na to čo majú jesť keď vyradia mäso. Problém vidím v slabej informovanosti, v zlej strave už od detstva.

Stretla som viacero vegetariánov. Takých, ktorí jedli ryby a hydinu… Takých, ktorí keď sa opili, zabudli, že nejedia mäso a išli na kebab. Takých, ktorých to po mesiaci či roku odriekania prestalo baviť. Takých, ktorých jedlo sa nemohlo dotknúť ničoho z mäsa, alebo položiť na niečo kde predtým bolo niečo z mäsa.

Vegetariánstvo by nemalo byť o odriekaní. U mňa to nie je odriekanie, inak by som to toľko rokov nevydržala. Vegetariánstvo je životná filozofia, viera, presvedčenie, vedenie. Nikto by sa nemal nútiť byť niekým kým nie je, alebo nie je pripravený byť.

Vegetariánstvo – cesta k zdravšej planéte?

Ak by ste čakali, že budem bojovať proti jedeniu mäsa hádzaním šalátu do mäsožravcov, priviažem sa ku krave, vyslobodím sliepky zo zajatia a králikov oslobodím z klietok a pustím ich na slobodu, na hruď si vytetujem heslá ako “Aj zviera je živý tvor”, “Zachráň planétu a nežer mäso”, tak to robiť nebudem.

Áno, môj názor je, že vegetariánstvo/vegánstvo je cesta k lepšej spoločnosti, k zdravšej planéte, k zdravšiemu životnému štýlu, k ekologickej budúcnosti. Nemám rada zabíjanie a ubližovanie.

Mohla by som tu písať aj o tomto:

Zdroj: PETA:

 • Je dokázané, že vegetariánstvo / vegánstvo pozitívne vplýva na ochranu životného prostredia
 • Na získanie necelého pol kila hovädzieho mäsa je potrebných vyše 9000 litrov vody
 • Podľa EPA (americkej agentúry pre ochranu životného prostredia) zvieratá na amerických farmách produkujú ročne asi 500 miliónov ton hnoja. Je to jeden z hlavných príčin znečistenia riek a jazier. Baktérie a vírusy sa prenášajú do spodnej vody, ktorá môže byť kontaminovaná.
 • Argumenty typu ak budeme všetci jesť zeleninu nebudeme mať dostatok pôdy, sú položené na vode. Iba v USA sa na pestovanie krmiva pre zvieratá využíva 56 miliónov akrov pôdy, v porovnaní so 4 miliónmi akrov pôdy využívaných na pestovanie rastlín na konzumáciu ľuďmi. Nikdy, ani keby všetci boli na rastlinnej strave, by sa pestovanie pre ľudí nevyrovnalo toľkému množstvu využívanej pôdy. Zahŕňa to masívne odlesňovanie, zasadenie plodín (zväčša sóje) na zasýtenie zvierat, množstvo vody pre zvieratá, zabitie zvieraťa, spracovanie zvieraťa, kde sú využívané ďalšie zdroje.
 • Viac ako 90 % amazonských pralesov vyťažených od roku 1970 sa využíva na pasenie hospodárskych zvierat.
 • Komerčné rybárstvo so svojimi sieťami chytá nielen ryby, ktoré sú určené na predaj, ale všetok život v oceáne skončí v ich sieťach a veľké množstvo rýb je pri rybolove zabité, vrátane zničených koralových útesov. Zabíjajú tisíce delfínov, morských korytnačiek, žralokov. Vypúšťajú výkaly a antibiotiká do ekosystému.

Zdroj: Food choices, health and environment: Effects of cutting Europe’s meat and dairy intake in Global Environmental Change uverejnené v Science Direct:

 • Produkcia bravčového mäsa, hydinového mäsa a vajec v EÚ je založená výlučne na obilninách a sójovej múčke, zatiaľ čo európske trávnaté porasty sú hlavným zdrojom krmiva pre produkciu hovädzieho a mliečnych výrobkov.
 • Živočíšna výroba v EÚ si vyžaduje obhospodarovať veľké plochy pôdy a vedie k vysokým úrovniam emisií dusíka a skleníkových plynov. Zníženie spotreby mäsa, mliečnych výrobkov a vajec (25–50% potravín pochádzajúcich zo zvierat nahradiť rastlinnými potravinami) na polovicu v Európskej únii by dosiahlo až 40% zníženie emisií dusíka, 25–40% zníženie emisií skleníkových plynov a 23% zníženie využitia poľnohospodárskej pôdy na výrobu potravín na obyvateľa.

Nebudem tu dávať odkazy na videá z bitúnkov, dohľadať si to môže každý sám.

Väčšina ľudí pri týchto faktoch mávne rukou.

Zistila som, že najlepšie je akceptovať, prijať a inšpirovať.

Je lepšie ukázať zdravý jedálniček plný zeleniny, ovocia, strukovín, orieškov ako hovoriť o škodlivosti mäsa.

Ako ani dom nepostavíme bez kvalitných základov, tak ani organizmus nemôže fungovať bez kvalitnej stravy v prvých rokoch.

Ak dokážem inšpirovať mamičky k tomu, že na raňajky je lepšia pomazánka z tvarohu, smotany a mrkvy a k tomu plno zeleniny ako párky z pochybného zdroja, je to prvý krok. Ak dokážem inšpirovať mamičky, aby svojím detičkám dávali namiesto polotovarov a sáčkových polievok kvalitné potraviny, uvarené doma, s láskou, bude to druhý krok. Ak inšpirujem mamičky, aby namiesto lízatka či pikaa doma upiekli domáci koláč, budem naozaj rada. Ak inšpirujem, aby sa stala čistá voda základom pitného režimu a nie fľaškové vody plné príchutí, budem šťastná. A z takýchto detí vyrastú uvedomelí a zdraví dospelí.

Prečo na blog neuverejňujem mäsové jedlá keď ich varíme?

Podľa mňa je na internete toľko receptov, že viac sa už nedá vymyslieť (alebo áno?). A keďže to nejem, ani nevymýšľam nejakú novú chuť.

Veľkú medzeru vidím práve v zeleninových jedlách. Ak niekto jedáva mäso, často má deficit zeleniny. Za prílohu sa považuje ryža a za zeleninu zemiaky… a to je dosť chabé. Čiže ak sa aj niekto nechce vzdať mäsa, môže sa inšpirovať našimi jedlami ako prílohou a tak zaradiť viac zeleniny do svojho jedálnička.

A ako sa stravujeme?

Dávame dôraz na domácu stravu. Na záhradke si pestujeme ovocie a zeleninu. Varíme výlučne doma. Domácemu jedlu sa nič nevyrovná. Ak by som predávala jedlo a mala veľký závod na výrobu konzervovaných obedov (a žila z toho), tiež by som tvrdila, že to rozmixované jedlo v sklenenom poháriku je pre deti naj. Ja ale viem, že naj je to, čo sa uvarí doma. Sú prípady, kedy nie je možné variť ani obstarať varenú stravu, vtedy samozrejme, využime to čo nám ponúkajú obchody.

Dochucujeme bylinkami a slovenskými koreninami – červenou sušenou paprikou, oregánom, majoránom, mätou, medovkou, rozmarínom, rascou. Čierne korenie nepoužívame.

Používame oleje, prevažne olivový na vyprážanie, na dochutenie konopný, tekvicový, z vlažských orechov, tuky ghee aj maslo, tiež domácu husaciu masť. Veľmi zriedkavo použijem kokosový olej.

Vajíčka, ak je to možné, máme domáce. Tie jeme skoro denne. Buď máme na raňajky niečo z vajíčok, na obed napríklad v placke, alebo inom jedle, alebo máme praženicu z vajíčok. Ale nie je to pravidlo. Nijako to nepočítam, nepoužívam žiadne tabuľky. Logicky, ak sme mali omeletu na raňajky, nebudeme mať praženicu na večeru.

Sladkosti? Áno, domáce. Domáce koláče, sušienky, na oslave torty, domáce ovocné cukríky (zo sušeného ovocia), domáce výživy, domáce nanuky. A samozrejme medovníčky bez polevy. Ak čokoládu, tak kvalitnú horkú, iba na dochutenie.

Nejeme spracované a upravené potraviny. Napríklad také cereálie sa dajú nahradiť ovsenými vločkami so sušeným ovocím alebo kľudne horkou čokoládou a dosladiť slovenským medom od včelára.

Nepočítam kalórie, pomer tukov a cukrov. Jeme vyvážene to čo nám chutí, to čo práve rastie. Jeme zdravé potraviny.

Šunky, párky, rybie prsty, tavené syry, rastlinné maslá, sladké jogurty, palmový olej

Toto sú potraviny, ktoré nedávame deťom jesť. Zbytočne zaťažujú organizmus, nielen detský.

 • Aj keď som sa rozhodla dávať deťom mäso, v žiadnom prípade im nedávam šunky, párky, údeniny, paštéty, rýchle občerstvenie. Prečo? Pretože je to zbytočnosť plná chemikálii a ktovie akej kvality mäsa. Pomelie sa tam všetko. Pridajú sa E-čka, stabilizátory aby to malo farbu a chuť a veľa, veľa soli (a škodlivej rýchlo soli). Áno, rozhodli sme sa dávať im mäso, ale kvalitné. Žiadne zvyšky, žiadne e-čka, stabilizátory, dochucovadlá. Aby vedeli čo jedia.
 • To isté aj rybie prsty. Ak rybu, tak kvalitnú, slovenskú, žiadne pomleté kadečo čo zostalo.
 • Tavené syry v žiadnom prípade. To nie sú syry. Syr je tvrdý, kvalitný, z mlieka, nie z rastlinného tuku, nie plné tavených solí (áno, preto tavené syry).
 • Maslo má byť zo smotany, 82%. Rastlinné maslá nedávame ani nejeme, neviem prečo sa to vôbec vyrába keď to nie je zdravé, priam naopak.
 • Jogurty iba biele, bez pridania sušeného mlieka.
 • Palmový olej je všade. Snažím sa mu vyhýbať a nekupovať potraviny, ktoré ho obsahujú.
 • Polievky zo sáčku nedávame, ani jedlo nedochucujeme kupovanými bujónmi či vegetami. Všetko sa dá krásne dochutiť bylinkami a koreninami.

Čítam zloženie

Veľa som už napísala v odseku vyššie. Keď niečo kupujem, čítam zloženie. Učím to aj Maťka. Je to ale niekedy ťažké, keďže predovšetkým on sa stará o nákupy. Veľakrát sa ponáhľa, veľakrát nemá okuliare. Viem, že sa vždy snaží urobiť maximum. Ale niekedy sa podarí kúpiť to, čo by som nedala ani nepriateľovi. Je smutné, že sa vôbec niečo také vyrába a človek musí striehnuť a pozerať čo kupuje. A cena nerozhoduje. Často to lacné je lepšie (ale nie vždy).

 • vyhýbame sa palmovému oleju. Naozaj, je všade. Vedeli ste, že tvrdé syry (s názvom tvrdý syr) sa vyrába z palmového oleja? Áno, žiadne mlieko…palmáč. Ten hnusný, nezdravý, neekologický palmáč. A z neho tvrdý syr. Na pohľad na nerozoznanie. Ešte aj názov mu dali. Taký sa nám podarilo kúpiť. Bol odporný. Keďže som ho nechcela dať jesť deťom, zbehla som do potravín (ktoré sa pýšia tým, že sú “slovenské”) a pýtam sa pani predavačky, aby mi predala tvrdý syr, ktorý neobsahuje rastlinný olej. Musela som sa pýtať, lebo zloženie tam nemali. A ona, že to obsahujú všetky! Ha! Tak to teda nie. Iba oni nakupujú také sra… pardón, nekvalitné potraviny.
 • vyhýbame sa spracovaným potravinám (šunky, salámy, párky, údeniny, paštéty), taveným syrom
 • nekupujeme jogurty ktoré obsahujú sušené mlieko (áno, aj také sú). Jogurt nepotrebuje sušené mlieko. Ak chceme jogurt sladký, dáme med alebo domáci džem. Ochutíme vanilkou, škoricou.
 • Maslo má byť zo smotany, z ničoho iného. Syr má byť z mlieka, nie z rastlinného tuku.
 • Nekupujeme cukríky, lízatká, čokolády
 • vyhýbame sa stabilizátorom, emulgátorom, zahusťovadlám, rastlinným stuženým tukom (rastlinným šľahačkám) a éčkam.
 • príklad pekne vyzerajúceho koláčika, ktorý je absolútne nevhodný, viď zloženie. Keď urobíte doma šišku, dáte tam: múku, cukor, vajce, droždie, mlieko.

Cukor

Na mojom blogu mám recepty na sladké jedlá alebo keksíky či sladkosti bez cukru. Ak by ste si mysleli, že moje deti nejedia žiaden cukor, ste na omyle. Cukor – alebo fruktózu majú denne v porciách ovocia a sušeného ovocia. Ovocné cukríky (ovocné kože) sú veľmi obľúbené. Do kaše, občas, dostanú malinkú lyžičku medu. Robíme domáce výživy s minimom cukru. Domáce džemy robíme s cukrom.

Doma robíme perfektné ovocno-smotanové nanuky dosladené iba ovocím a medom, pozri Instagram.

Taktiež pečiem klasické koláče, s cukrom. Vždy dávam menej cukru ako je v klasickom recepte. Čiže áno, dávam im aj cukor v domácich koláčoch. Ale! Nedávam kupované sladkosti, cukríky, lízatká, čokolády, keksíky (keksíky občas, ale kvalitné). Nemám problém s tým, aby si na oslave dali normálnu tortu, ja doma tiež pečiem na oslavu tortu, doma robíme koláče. To je sladkosť, ktorú dostanú keď viem, že zjedli hlavné jedlo. Nemajú to ako jedlo, majú to ako koláčik po jedle, kedy už organizmus dostal podiel zdravého jedla. Viem, čo je v koláči a že tam nie je nič čo by tam nemalo byť (stabilizátory a éčka). A ďalšia vec, je to oslava, a nie je každý deň.

Nie som zástancom toho, aby sa deťom nič sladké nedávalo. Treba samozrejme prispôsobiť veku detí a tiež tomu čo jedli ako hlavné jedlo. Ak dieťa zjedlo polievku a hlavné jedlo (aspoň trochu), môže mať aj niečo sladké.

Páči sa mi ako to vysvetlila Silvia Horecká na svojom blogu Terapia Jedlom.

Múka

Našťastie nemáme žiadne intolerancie ani alergie, preto nemám dôvod nepiecť z múky to, čo z múky má byť. Do jedál múku zbytočne nepridávam (nezahusťujem múkou, ale zeleninou). Ale aby som palacinky, koláč či iné múčne nespravila z múky? Múka nie je zabijak. Ani tá biela, pokiaľ je konzumovaná s rozumom. Detičkám som po pol roku (cca v 6. – 7. mesiaci) zaviedla lepok.

Podľa môjho názoru, múka (či iná potravina) sa môže stať zbraňou proti nám, pokiaľ sa jej začneme báť a v hlave si vytvoríme proti nej blok.

Denne máme kúsok chlebíka, rohlíka, občas malý dezert v podobe koláčiku / palacinky. Kombinujem bielu múku so špaldovou či ražnou. Čisto špaldové nám nechutilo.

Mlieko, mliečne výrobky, zakysané výrobky

Opäť a znova, ako pri múke, keďže nemáme žiadne intolerancie, nemám dôvod mlieko nepoužívať.

Mliečne výrobky – jogurty iba biele bez sušeného mlieka, majú obsahovať jogurtovú kultúru. Nízkotučné jogurty, kde sú tuky nahradené škrobmi, určite nie. Kvalitné syry – obsahujú mlieko, syridlo/kultúru. Načo je kvalitnému syru stabilizátor a prísady? Zakysané výrobky – rôzne druhy acidka, zakysanky a iné…

Jeden čas som skúšala rastlinné mlieka / nápoje, teraz som ale dlhšiu dobu nerobila, pretože nemám dostatok času. Určite sa k tomu vrátim.

Rastlinné mlieka kupované neodporúčam, väčšinou je tam to čo tam byť nemá a čo áno, to tam nie je. Rastlinné mlieko kokosové sa robí z kokosu a vody. Rastlinné mlieko ryžové sa robí z ryže a vody. Rastlinné mlieko ovsené sa robí z ovsu a vody. Keď si prečítate zloženia kupovaných rastlinných mliek, je tam všetko možné.

Tofu a výrobky zo sóje

Keď som ešte nemala deti, jedla som sójové výrobky, tempeh, tofu a iné. Ale keď som sa začala viac zaujímať o vhodnú stravu pre deti, zistila som, že výrobky zo sóje, preferované vegánmi a vegetariánmi, vôbec nie sú vhodné a pre deti určite nie.

Sója je často z pochybných zdrojov a môže byť GMO. Čítala som o sóji rôzne názory, či už na našich weboch, alebo zahraničných. Záver: je to kontroverzná potravina, odborníci sa líšia v názoroch, k žiadnej relevantnej štúdii som sa zatiaľ nedopátrala.

Tuk

Tukov sa netreba vôbec obávať. Kvalitné tuky sú veľmi prospešné a žiadúce pre správne fungovanie organizmu. Čo sú kvalitné tuky? Oleje, maslá, domáca masť. Ale ako si z tej ponuky vybrať?

ÁNO: Kvalitný olivový olej lisovaný za studena, ghee, maslo 82%, občas kokosový olej, občas domácu husaciu masť, slovenské oleje lisované za studena: konopný, orechový, makový, tekvicový, ľanový.

NIE: stužené rastlinné tuky, palmový olej. Tieto tuky sú skryté v rôznych rastlinných nátierkach, lahôdkových nátierkach, bio – eko – vege výrobkoch, ktoré sa tvária extra zdravo.

Kam ich pridávať? Všade. Pridávam do skoro každého jedla. Do kaše, k zelenine, ak pečiem, restujem. Ak varím polievku bez predošlého praženia, pridám ku koncu lyžicu ghee alebo masla. Na olivovom oleji restujem a pečiem, ostatné oleje lisované za studena používam do studenej kuchyne a na dochutenie.

Ovocie, zelenina, strukoviny, obilniny, oriešky

Zelenina je základ. Vegetariánstvo neznamená iba prestať jesť mäso.

Mnohí si predstavujú vegetariánske jedlá v podobe parených buchiet, lángošov, vyprážaného syra a hranoliek. To nie je vegetariánstvo, to je “zachvíľu budem tučná a chorá”.

Základom je zelenina, ovocie, strukoviny, obilniny, semiačka, oriešky a správne tuky. Človek by mal denne zjesť 400 gramov zeleniny a ovocia, v pomere 2:1. Ako to ale dosiahnuť, keď na raňajky zjem misku sladkých cereálii (cukor+ečka), na obed si dám vyprážaný syr s hranolkami (akože ten plátok uhorky ako oblohu nerátam), na večeru pizzu (nie, paradajkový pretlak a olivy tomu nepomôžu. Ani ananás).

Je dobré sa orientovať na slovenskú zeleninu a ovocie. Dovážené nikdy nebude v takej kvalite (dohľadať sa často nedá), je trhané ešte nezrelé aby cestou dozrelo, striekané kadečím, a zanecháva veľkú ekologickú stopu pri prevoze cez pol sveta.

Strukoviny (nie sója) je dôležité zaradiť do jedálnička. Nekombinovať s mäsom! Sú zdravé a sýte. Jedlá zo strukovín zbytočne nezahusťovať s múkou, ale zeleninou.

Obilniny. Pšenica, pšeno, ryža, špalda, ovos, pohánka. Robím kaše z celého zrna alebo vločiek.

Orechy a semienka – vlašské orechy, mandle a lieskové (bez čokolády), občas pistácie. Semienka: sézamové, konopné, ľanové, tekvicové. Chia semienka nie sú pre deti vhodné. Ak je to možné, konzumujme slovenské orechy a semienka.

Sladené nápoje, džúsy, čaje

 • Hlavným a jediným nápojom do pol roka mojich detí bolo materské mlieko. A to aj v čase najväčších horúčav. Dojčila (dojčím) na požiadanie.
 • Od pol roka dávam deťom čistú vodu.
 • V čase horúčav si pripravujeme letné limonády – bylinky, ovocie, štipka medu/domáceho sirupu/čakankového sirupu.
 • Občas, veľmi zriedka, kúpime kvalitný 100%-ný jablkový džús (slovenský) a riedime s vodou!
 • V zime som dávala občas kvalitné sypané ovocné čaje, s troškou medu alebo aj bez.
 • Nedávame deťom sladené nápoje (v pekných detských fľaškách s umelými sladidlami)
 • Nedávame im detské džúsy v krabičkách (to zloženie je hrozné)
 • Nevhodné sú akékoľvek sladené vody, koly, drinky. Kvety by sme nezaliali takýmto patokom, prečo to robíme deťom?

Príklad jedálnička

Toto je len príklad, každý deň je iný. Samozrejme, že detičky nezjedia celé porcie. Niekdy zjedia chlebík, niekedy iba zeleninu. Niekedy zjedia celý tanier polievky, niekedy dva, inokedy 3 lyžičky (dohodli sme sa, že ak nechcú polievku, zjedia aspoň 3 lyžičky). Dôležité je, že to čo im pripravím je kvalitné a zdravé. Chápem, že nie každý deň máme na niečo chuť. Ja mám tiež určité potraviny preferované v lete, v zime, iné mi nechutia roky (brokolica) a potom na ne dostanem neuveriteľnú chuť, že by som ich jedla každý deň.

Raňajky: chlebík s maslom alebo pomazánkou, kopec čerstvej zeleniny: uhorka, kvaka, reďkovka, listový šalát, paradajka, paprika, cibuľka…, plátok tvrdého syra.

Desiata: ovocie, ak sa dá, tak slovenské, prípadne domáci koláčik, sušienka, sušené ovocie, oriešky

Obed: polievka! Moje deti vedia, že polievka je základ. Či je to zeleninová alebo strukovinová. Bez polievky nedostanú nič iné. Máme dohodnuté aspoň 3 lyžičky (niekedy zistia, že je vlastne super a dojedia tanier). Polievky nezahusťujem múkou, ale zeleninou.

Hlavné jedlo: Na blog uverejňujem veľmi veľa z nášho jedálnička, či sú to rôzne zeleninové placky (do ktorých môžete dať zeleninu od výmyslu sveta), k tomu zeleninové kaše, alebo zeleninové/strukovinové prívarky (bez múky, zato so zeleninou), omáčky, rizotá… všade je kopec, kopec zeleniny. A k tomu vždy nejaká čerstvá zeleninka.

Olovrant: znova kúsok ovocia, prípadne domáci koláčik, keksík, čistý biely jogurt s vanilkou alebo škoricou (nie cukrom), oriešky, zelenina, kefír / kyslé mlieko.

Večera: kaša z celého zrna alebo z vločiek. Ja varím pšenovú, ryžovú, z vločiek špaldové, ovsené, pohánkové, kukuričnú polentu…Dochucujem orieškami, sušeným alebo čerstvým ovocím, semienkami. Vždy pridám aj maslo/ghee. Výborná je tiež omeleta / praženica so zeleninou. Alebo čistá parená zelenina. Teraz obľubujeme struky na masle.

Záver

Osobne nerozumiem tomu trendu, ktorý pretrváva v našej spoločnosti posledné desaťročia. Na raňajky chleba s rastlinným maslom a šunka / saláma, na obed vyprážaný rezeň (iné mäso s ryžou alebo zemiakmi – akože zeleninou), na večeru chleba s klobásou. Zapijeme to sladkou vodou, potom kolou a ešte lacným džúsom so stabilizátormi. Medzitým keksík plný rastlinných tukov a stužených tukov a jogurt plný éčok. A každý deň takto, sedem dní v týždni, niekoľko rokov. Môže to vôbec niekomu prospievať? Nie je to len tým, že tak rýchlo bohatneme, môžeme si to finančne dovoliť a tak si myslíme, že to naše zdravie obohatí? Alebo je to neznalosťou? Či pohodlnosťou?

Nechcem nikoho kritizovať za jeho stravovacie návyky, iba ide o uvedomenie kde sú hranice zdravého stravovania a kde už nie. Ak chce niekto jesť mäso, nech v tom pokračuje, ale s rozumom, s ohľadom na jeho zdravie a planétu. Dôležité je doplniť v dostatočnom množstve ovocie, zeleninu, strukoviny, oriešky, obilniny a KVALITNÉ tuky.

Ak sa pozrieme do minulosti (niekoľko storočí späť), v našich zemepisných šírkach nebolo obvyklé konzumovať takéto množstvo mäsa a výrobkov z neho. Mäso bolo občas. Prevažovali obilniny, klíčky, ovocie, zelenina, strukoviny, oriešky (zdroj tu). Aj ja si pamätám z detstva, že sme nikdy nemali mäso každý deň. Bolo to tak raz-dva krát do týždňa.

Kto ma inšpiruje?

Projekt Čo jedia zdravé deti a Silvia Horecká a jej blog Terapia Jedlom. Neberiem všetko na 100%, inšpirujem sa.

Už 18 rokov sa zaujímam o zdravú stravu, používam teda aj tieto získané informácie, ale aj svoj sedliacky rozum.

Podľa projektu Čo jedia zdravé deti som sa naučila variť kaše. Absolvovala som workshop Prvé príkrmy, ktorý mi veľmi pomohol zorientovať sa.

Blog Silvie Horeckej je nadupaný informáciami, dozviete sa tam veľmi veľa.

Moje recepty nájdete na blogu tu, alebo na Facebooku aj Instagrame (pozri prehľadne v stories “Recepty”).

Zuzana

Kľudne mi píšte do komentárov tu na blogu, alebo na Fb či Insta.

Pridaj komentár

Zadajte svoje údaje, alebo kliknite na ikonu pre prihlásenie:

WordPress.com Logo

Na komentovanie používate váš WordPress.com účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

Twitter picture

Na komentovanie používate váš Twitter účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

Facebook photo

Na komentovanie používate váš Facebook účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

Connecting to %s