Jesenné tvorenie s deťmi

Jeseň nám opäť klope na dvere, listy sa sfarbujú, zo stromov padajú gaštany, žalude a vietor fúka do vlasov. Zapojme detičky do jesenného tvorenia. Inšpirujte sa našimi výtvormi, na môj Facebook alebo Instagram môžete pridať aj vaše nápady 🙂

Detičky podľa veku a skúseností necháme tvoriť ako ony chcú. Poskytneme im potrebné veci na tvorenie, ukážeme, poradíme a výsledok necháme na deťoch. Detičky si cvičia jemnú motoriku, strihanie, lepenie, maľovanie.

Pri každom obrázku stručne napíšem postup a či sme robili na výkres A4 alebo A3. Potrebovať budete výkresy, listy, farbičky, vodové farby, stetce, lepidlo, čiernu fixku, lepiacu pásku, korok, temperové farby, fóliu (euroobal), bielu voskovku (sviečku), malé pom-pom. Listy môžeme pri niektorých obrázkoch upraviť strihaním.

  1. Lev. Nakreslíme leva, detičky vyfarbia a okolo nalepíme listy ako hrivu. Výkres A3
Šťastná maminka blog_jesenné tvorenie
Šťastná maminka blog_jesenné tvorenie

2. Motýľ a vtáčiky. Nakreslíme sovu, vtáčika, motýľa, detičky dolepujú listy podľa kresby. Dolepia oči. Niektoré listy môžu nafarbiť vodovou farbou a pritlačiť na výkres. Výkres A3.

3. Ryba. Deti namaľujú výkres na modro. Nakreslíme rybu, deti vyfarbia a dolepia listy. Výkres A4.

4. Páv. Nakreslíme páva. Deti dokreslia trávu a dolepia listy a očko. Výkres A4.

5. Popadané listy. Listy natrieme z jednej strany vodovou farbou a pritlačíme farebnou stranou na papier. Výkres A3.

6. Stromy v jeseni. Detičkám obkreslíme ručičky. Deti ich vyfarbia na hnedo, dokreslia trávu a dolepia listy. Výkres A4.

7. Myška so syrom. Nakreslíme myš a syr. Dieťa vyfarbí syr, nalepí listy, očko a pom-pom na nos a nožičky. Výkres A4.

8. Ježko. Nakreslíme ježka, detičky vymaľujú a dolepia listy. Výkres A4.

9. Farebný list. Nakreslíme veľký list a do neho obkreslíme krúžky (použijeme korok z vína alebo šampanského). Deti potom tieto korky namáčajú do farby a otláčajú. Výkres A4.

10. Pohľadnice s farebným okienkom. Výkres zohneme a na jednu polovicu nakreslíme tvar listu a vystrihneme. Euroobal, alebo uzatvárateľné plastové vrecko podlepíme z vnútornej strany tak, aby bola jedna strana voľná a mohli sme do vnútra naliať farbu. Keď je fólia zalepená a podlepená tak, aby z troch strán nemohla uniknúť farba, dovnútra nastriekame temperové farby. Zalepíme aj 4. stranu a deti prstami rozotierajú farby v plastovom vrecku. farby urobia krásny farebné listy. Výkres A4.

11. Farby jesene. Pod tenký papier dáme rôzne listy tak, aby žilky smerovali hore. Bielou voskovkou alebo voskovou sviečkou počarbeme celý papier, nebojte sa pritlačiť. Potom papier pomaľujeme vodovými farbami. Vosk vodu odpudzuje, takže tam, kde sa odtlačili žilky listov nám vzniknú krásne kontúry listov. Použili sme papier A4. Môžete použiť aj výkres, pokiaľ je tenší, my sme mali hrubšie a cez tie sme nevideli žilky.

12. Opadané listy

Potrebujeme: plastový vrchnák, tvrdý výkres, farebný papier, ceruzku, nožnice, fixky/ farbičky, lepidlo, špagát, lepiacu pištoľ, dierovačku.

👉Ako na to: na tvrdý výkres obkreslíme vrchnák, aj na modrý farebný papier. Vystrihneme kruhy. Na modrý kruh nakreslíme strom, trávu, vymaľujeme. Farebné papiere červený, žltý, oranžový, zelený si dierovačkou predierujeme a vzniknuté malé krúžky použijeme ako listy. Modrý kruh s kresbou prilepíme k bielemu kruhu. Na modrý kruh dáme papierové krúžky z dierovačky. Prikryjeme plastovým vrchnákom a lepiacou pištoľou prilepíme. 👉Pozor na prsty, tu nastáva moment kedy si ja, vždy, dopálim prsty.🤦 Okolo prilepíme ešte špagátik, môžeme urobiť očko na zavesenie.

13. Jesenný strom

Cvičili sme jemnú motoriku, strihanie, lepenie, maľovanie, kvapkanie.👉POTREBUJEME: VEĽKÝ VÝKRES, PAPIEROVÚ UTIERKU, PAPIEROVÉ VRECKOVKY, LEPIDLO, ROLKY Z TOALETNÉHO PAPIERA, NOŽNICE, VODOVÉ FARBY, PIPETU.👉POSTUP: NA VÝKRES POLOŽÍME PAPIEROVÚ UTIERKU, POLOŽÍME NA VÝKRES A PIPETOU KVAPKÁME MODRÚ FARBU (DO TROCHA VODY ZAMIEŠAME MODRÚ A ODTIAĽ DETI KVAPKAJÚ PIPETOU). VYTVORIA SA MODRÉ FĽAKY AKO OBLOHA S OBLAKMI. PAPIEROVÉ VRECKOVKY SKRÚTIME A PRILEPÍME DO TVARU STROMU. POTOM PRILEPÍME AJ ROZSTRIHANÉ ROLKY Z PAPIERA AKO LISTY. NECHÁME DOBRE VYSCHNÚŤ. VYMAĽUJEME KMEŇ, KONÁRE, LISTY.

Páčili sa vám naše jesenné práce? Určite sem pridám aj tie tohtoročné, takže sledujte Facebook alebo Instagram a prihláste sa na sledovanie.

Zuzana

autorky výkresov: Vikinka a Alžbetka

Pridaj komentár

Zadajte svoje údaje, alebo kliknite na ikonu pre prihlásenie:

WordPress.com Logo

Na komentovanie používate váš WordPress.com účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

Google photo

Na komentovanie používate váš Google účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

Twitter picture

Na komentovanie používate váš Twitter účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

Facebook photo

Na komentovanie používate váš Facebook účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

Connecting to %s