Básničky pre deti

Z našej knižnice som vybrala básničky pre detičky, ktoré si s dievčatami rady čítame. Sú milé, pekné, nežné, jemné a pekne ilustrované. Tieto básničky sú vhodné už pre najmenšie detičky. Čítame ich postupne, deti si básne pamätajú a tak pomáhame deťom rozvíjať jazyk a myslenie. Tieto knihy naozaj odporúčam v každej detskej knižnici. Každá z týchto kníh je krásne ilustrovaná.

Prečo čítať deťom básne?

Básne obsahujú rýmy, sú rytmické, melodické a opakujúce sa. Dieťa počúvaním básní rozvíja jazyk, myslenie, ale tiež zmysel pre rytmus a melódiu. Jednoduché básne si dieťa ľahko pamätá. Obohacuje si aj slovnú zásobu. Už najmenšie detičky počúvajúc váš hlas, pamätajúc si nové rýmy a nové emócie pri opisovaní udalostí, vnárajú do svojho sveta nové slová, pocity. Čítaním básní učíme deti láske k materinskému jazyku a odtiaľ k tradíciám a melódii. Ak majú detičky slabý, alebo žiaden záujem o hudbu, pomôžme im poéziou. Je to brána k hudbe.

Čo sme všetko prečítali? Pozri sem.

Varila myšička kašičku

Kniha obsahuje ľudové povedačky, vyčítanky, básničky a piesne.

Šťastná maminka - básničky pre deti
Šťastná maminka – básničky pre deti

Krista Bendová – Čačky Hračky

Moja obľúbená kniha z detstva. Básničky som vedela skoro všetky naspamäť a dievčatá ich vedia tiež. Sú ľahké, milé, napísané s detským humorom.

Mária Rázusová – Martáková – Môj Macík

Kto nemal túto knihu nech zdvihne ruku. Myslím, že ročníky narodené 80 – 90 ju mali všetci. A je to pre nás istá nostalgia a tak ju majú aj naše deti. Ale stojí za to. Je ľahko naučiteľná a melodická. Obe dievčatá ju vedia celú naspamäť.

Prebúdzanky – Uspávanky

Mám rada knihy, ktoré keď otočíte, môžete ich čítať znova. A toto je jedna z nich. Krátke básničky na začiatok dňa aj pred spaním.

Ján Navrátil – Maličká básnička

Krátke básničky pre najmenšie detičky od nášho slovenského spisovateľa.

Monika Nováková – Zvieratká zaklopali na vrátka

Krátke a vtipné básničky. V tejto knihe by som vyzdvihla ilustrácie, ktoré potešia každé detské očko.

Daniel Hevier – Skladací dáždnik

Toto je ďalšia z kníh otoč a čítaj znova. Jedna časť knihy obsahuje básne a rýmovačky od nášho známeho spisovateľa a druhá obsahuje príbeh (ale o tom nabudúce).

Ľudmila Podjavorinská – Išli svrčky poza bučky

Kniha básní, určených pre staršie deti. Básne sú dlhšie a ťažšie zapamätateľné a tiež dosť krkolomné. To im však neuberá na kvalite. Práve takýmito novými slovami a slovnými zvratmi si deti cvičia jazýčky. Obsahujú však príbeh a tak zaujmú aj menšieho čitateľa.

Páčil sa vám náš výber? Napíšte aké básne čítate s deťmi vy. Aké nám odporúčate? Nezabudnite sledovať Facebook a Instagram.

Zuzana

Pridaj komentár

Zadajte svoje údaje, alebo kliknite na ikonu pre prihlásenie:

WordPress.com Logo

Na komentovanie používate váš WordPress.com účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

Twitter picture

Na komentovanie používate váš Twitter účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

Facebook photo

Na komentovanie používate váš Facebook účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

Connecting to %s