Ako si poradiť so zablokovanými mliekovodmi?

Aký je rozdiel medzi zapálenými prsiami a zablokovanými mliekovodmi? Ako to, že sa môžu mliekovody zablokovať pokiaľ pravidelne dojčíte? Ako rozoznať prvé príznaky a ihneď si pomôcť? Prečo iba intenzívne dojčenie nestačí? A čo určite nerobte?

Toto nie sú lekárske rady, ale osobné skúsenosti, preto ak máte akékoľvek pochybnosti a neviete si rady, obráťte sa na doktora, alebo laktačnú poradkyňu.

Čo sú zapálené prsia a čo zablokovaný mliekovod?

  • Zápal prsníka, alebo mastitída je bakteriálna infekcia spôsobená baktériou (Staphylococcus aureus), ktorá sa väčšinou dostane do tela trhlinkou. Väčšinou si vyžaduje antibiotickú liečbu, ale nie je to pravidlo. Môže sa objaviť hnis.
  • Zablokovaný mliekovod prejde do pár dní a nevyžaduje si podávanie antibiotík. Napriek tomu je to vec veľmi bolestivá a mamičke môže privodiť veľmi nepríjemné chvíle. Ak sa nevyrieši hneď, môžu sa dostaviť vysoké horúčky.

Už niekoľkokrát som prekonala zablokovaný mliekovod a teraz si viem veľmi rýchlo a efektívne poradiť.

Prvý raz sa mi mliekovod zablokoval po prvom pôrode. Vikinka mohla mať vtedy možno dva týždne. Mlieka som mala po pôrode veľa, takže som v tomto ohľade bola spokojná. Vikinka však bola maličká a nestíhala také množstvo mlieka vypiť, napriek tomu, že som dojčila na požiadanie a nepoužívala som žiadne náhrady – ani cumlík, ani fľašky. Prsia začali byť väčšie a tvrdé už týždeň po pôrode. Teraz viem, že to bol prvý signál. Potom sa mi urobili hrudky, ktoré začali bolieť. Keďže som nevedela čo s tým, tento prvopočiatočný problém som ignorovala a naďalej dojčila. Myslela som si, že to časom prejde a ako prvorodička, že to patrí k dojčeniu. Tento stav trval niekoľko dní, kedy som sa snažila intenzívne dojčiť. To ale často nestačí! V jeden večer som dostala horúčku, prsia neskutočne boleli. Celé telo som mala v bolestiach, boleli ma všetky kosti, prsia mi horeli a boleli. Nevládala som stáť na nohách, iba som ležala. Mala som triašku.

Po druhom aj treťom pôrode som už prvé signály zachytila hneď a ešte v pôrodnici som problém vyriešila. Opäť sa mi to vrátilo pred pár týždňami, ale tiež som si ihneď vedela rady a tak sa teploty nepridali (vtedy mala Hanka presne 4 mesiace, cez deň viac spala a v noci toľko mlieka nevypila, preto sa mliekovod upchal).

ako dôjde k zablokovaniu mliekovodu počas dojčenia?

Tvorí sa veľa mlieka a dieťatko nestíha toľko papať. Môže to byť spôsobené aj dojčením iba z jedného prsníka, alebo dojčením v jednej, či nesprávnej polohe. Alebo, ako u mňa v poslednom prípade, Hanka bola vyčerpaná z bolesti zúbkov, ktoré rastú, potom 3 dni doháňala spánok a nepila toľko, koľko pila predtým.

Aké sú prvé signály?

Bolestivé a tvrdé miesta na prsiach, niekedy začervenané. Bolestivé bradavky. Prsia sa zväčšia a stvrdnú. Môžeme si to mýliť s prirodzeným naliatím prsníkov, avšak toto je naozaj až neprirodzené stvrdnutie.

Ako si pomôcť?

Hneď ako vypozorujete, že máte bolestivé, tvrdé alebo začervenané miesta na prsiach, šup do teplej sprchy.

Sprchu nastavte tak, aby vám tiekla na prsia a nemuseli ste ju držať, obe ruky budete potrebovať. Nastavte teplejšiu, ale nie horúcu vodu. Oboma rukami si stláčajte prsia tak, aby ste od tela smerom k bradavke vytláčali mlieko, hlavne na boľavom mieste. Stačí 5 – 10 minút vytláčať mlieko v teplej sprche. Ak je to potrebné, po hodinke – dvoch opakujte.

Po sprche dieťatko nadojčite, hlavne z boľavého prsníka. Aj za cenu, že to bolí. Ideálne je, ak dieťa dojčíte tak, že mu brada smeruje k boľavému miestu, čo sa nie vždy dá, ako u mňa, keď som mala zapálenú aj spodnú aj vrchnú časť prsníka. Počas dojčenia stláčajte boľavé miesto.

Dojčite tak často ako to len ide, meňte polohy pri dojčení, pod teplou vodou vytláčajte mlieko a masírujte pritom boľavé miesto smerom od tela k bradavke. potom Môžete priložiť teplý vankúšik. Prsia treba držať v teple, aj keď už opuch prejde, vždy nosiť cez prsia šál, šatku, oblečenie.

Prečo neodporúčam odsávanie mlieka odsávačkou a chladenie?

  • Nie som zástanca odsávačiek, ale chápem, že niekomu tento spôsob bude vyhovovať, v prípade, že zápal / upchatie nie je veľké. Pri postupe opísanom vyššie ste pod teplou sprchou a prsia si masírujte, hlavne boľavé miesto a z tohto miesta vytláčate upchaté mlieko. Priamo si pomáhate na boľavom mieste a účinne, masážou, odblokujete mliekovod. Odsávačka iba stimuluje bradavky.
  • V niektorých článkoch som sa dočítala, že je dobré chladenie. To si celkom dobre predstaviť neviem, asi to písal niekto kto toto nikdy nezažil. Dať si na rozhorúčené, boľavé prso niečo studené je samo o sebe hlúposť. Ak sa mlieko upchalo a prsia bolia, studeným / ľadovým obkladom si len priťažíme. Prsia treba dostať do tepla, mlieko dostať von masážou. Studené prso veľa mlieka nevyprodukuje.

Zuzana

  • Budem rada keď pridáte svoje tipy a prihlásite sa na sledovanie. Sledujte aj Facebook a Instagram.

Foto v úvode článku je od @nikahodakova

Pridaj komentár

Zadajte svoje údaje, alebo kliknite na ikonu pre prihlásenie:

WordPress.com Logo

Na komentovanie používate váš WordPress.com účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

Twitter picture

Na komentovanie používate váš Twitter účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

Facebook photo

Na komentovanie používate váš Facebook účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

Connecting to %s