Ako sa správne starať o detské zúbky

Bojujete každý deň s deťmi aby ste im zúbky umyli? Vysvetľujete, že treba umývať, alebo sa niekedy na to vykašlete? Umývate vy alebo necháte deti umývať si samé? A čo sladkosti? Dožičíte deťom, alebo ich striktne zakazujete?

Čítajte až do konca a stiahnite si kartičky, ktoré pomôžu deťom pochopiť dôležitosť umývania zúbkov.

Najprv pár faktov

Odborníci na detské zúbky odporúčajú, aby rodičia dočisťovali deťom zuby do 12. roku života. Teda dovtedy kým majú deti mliečne zuby. Posledné mliečne zuby vypadávajú okolo 10. – 12. roku života dieťaťa a ich kondícia tvorí základ pre zdravie trvalých zubov.

Mineralizácia detských zúbkov začína už v brušku mamičky okolo 3 – 4 mesiaca tehotenstva, preto je dôležité, aby budúca mamička mala dostatok vápnika, fosforu a vitamínu D.

Zubný kaz vzniká narušením zubnej skloviny kyselinami, ktoré sú produktom baktérii. Tieto kyseliny vytvárajú baktérie zo sacharidov získaných z potravy. Platí – čím viac sladkého , tým viac baktérii, čím viac baktérii, tým viac kyselín a čím viac kyselín, tým viac kazov.

Zúbky by sme dieťatku mali čistiť ihneď po prerezaní zúbka. Teda aj keď trčí iba kúsok, už vtedy začať s čistením jemnou gázou. Potom použijeme najjemnejšiu detskú kefku, veľmi sa nám osvedčili Curaprox. Dočisťujeme jednozväzkovou.

Čo spôsobuje kazy na detských zúbkoch?

 • Časté nočné dojčenie.
 • Neumývanie / nečistenie zúbkov.
 • Ak sú zúbky pri sebe, tak zabúdanie na medzizubné priestory.
 • Tiež sa zabúda vyčistiť jazyk, keďže aj ten môže byť pokrytý zvyškami jedla, alebo baktériami.
 • Častou konzumáciu sladkého jedla a nápojov.

A ako to máme my?

Nebudem sa tu tváriť ako najmúdrejšia, lebo rozdávať rady vie každý.

Vikinka, momentálne má 5 rokov, nemá žiadne kazy. Dojčila som ju, ale asi od 1,5 roka prespala celú noc, budila sa veľmi výnimočne na dojčenie. Od malička som pri nej obmedzovala sladké ako sa len dalo. Pri Alžbetke to už bolo zložitejšie.

Alžbetka sa dojčila často aj cez deň, aj v noci. Typický malý závislák na mlieku. V noci sa často budila aj 10 krát. Pri tak častom budení som jej zúbky počas noci nečistila, samozrejme, že by som ju tým zobudila a ani ja som sa nechcela toľkokrát za noc budiť. Ďalšie vec – nechcela si čistiť zuby. Ale že vôbec. A to môžu existovať všetky rady sveta, ale kto má takéto jedinečne svojhlavé dieťatko, ten vie. Jednoducho rev a plač a krik pri každom umývaní. Ale ak by to bolo len o tom, to by sme ešte prežili. Zavážil ale jej stisk sánky. Áno, umývala som ako sa dalo. Ale vždy to bol boj – buď moje prsty, alebo jej zuby. A verte, že pri tých mini detských špicatých zuboch to je skutočná bolesť. Bránila sa veľmi – ešte teraz to mám pred očami a čudujem sa, že za ten rok čo takto bojovala k nám susedia nezavolali sociálku – kopala, kričala, kúsala. A áno, kričať sa dá aj so zatvorenými ústami, ona to vie. K tomu sa pridalo aj to, že ona má stoličky dosť prehlbené (v porovnaní s Viki, ktorá také priehlbiny v zuboch nemá – odpustite moju amatérsku terminológiu). A do tretice, aj keď som sa snažila a naozaj snažila, Alžbetka má rada sladké a žiaľ, kde sme prišli, neviem prečo, tam sa k sladkému dostala. Často to bolo bez môjho zvolenia, súhlasu alebo bez toho, že som o tom vedela.

Samozrejme, že toto všetko sa podpísalo na tom, že keď už som jej konečne pozrela do úst (bolo to vtedy keď kričala aaaaaaaaaaaaaaa, čo znamenalo nechcem si umývať zuby), s hrôzou som zistila, že má kazy. Bola som nahnevaná a sklamaná. Ale nič sa nedalo robiť. A ak si niekto myslí, že som opomenula vysvetľovanie, tak to v žiadnom prípade.

Umývali sme si zúbky pred ňou, umývala som ich Vikinke, vysvetľovala dôležitosť, pozerali sme rozprávku o zubných kazoch. Ale u nej vysvetľovanie nemalo žiadnu cenu (v žiadnej oblasti). Takže sme si to museli len prežiť. Umývala som naďalej ako sa dalo, postupne povolila a zvolila a dovolila aby som jej šiahla do úst aj bez boja, kriku a bez toho, aby sa mi snažila odkusnúť z prstov. Vysvetľovanie pokračovalo. Kazy som jej vyfotila aby videla a rozprávala som jej, že pôjdeme k pani zubárke, ktorá zubokazy vyženie. Na to som ju pripravovala pol roka, kým som si bola istá, že pani zubárke neodkusne z prsta. Ono, možno to znie smiešne, ale jej odhodlanie a stisk boli naozaj silné. A tak sme navštivíli pani zubárku a tam nám bolo odporučené navštíviť špecializovanú zubnú ambulanciu, kde ošetrujú aj nespolupracujúce deti ( a to už pekne spolupracovala a ústa držala otvorené po celú prehliadku). Len teda ošetrenie by nedala. V skratke – boli sme v @stomatologické centrum rodinka, kde jej zúbky prezreli, dohodli sme si termín a presný postup a na ďalšom sedení jej zúbky zablombovali špeciálnom technológiu. Celé to trvalo asi 10 – 15 minút. Alžbetka pekne vydržala, doma sme to nacvičovali a hlavne to bolo bezbolestné ošetrenie. Žiadne vŕtanie. Toto ošetrenie zastavilo kazy a nemali by sa ďalej rozširovať.

Čo odporúčam?

 • Aj keď máte doma Xenu bojovnicu či malého bojovníka ako my, vytrvajte. Príde čas, kedy pochopí, že umývať zúbky treba a bude si ich umývať aj 10-krat do dňa.
 • Hrajte sa pri umývaní zúbkov rôzne hry: teraz ťa na zubkoch trošku pošteklím.. Vyženieme spolu zubokaza…
 • Čítajte knihy o zuboch, kazoch, umývaní.
 • Umývajte si zuby pred deťmi, umývajte aj súrodencom.
 • Hrajte hry na umývanie zubov.
 • Dovoľte, aby si dieťa umývalo zúbky samé aj počas dňa (môže mať na to vyhradenú zvlášť kefku).
 • Učte sa o zúbkoch a o dobrých a zlých potravinách / nápojoch

Ako čistíme?

Dievčatá sú už veľké a zúbky si čistia rady. Na čistenie používame zubné kefky Curaprox. Sú to jediné kefky, ktoré nám sadli a vyhovujú celej rodine. Skúsili sme aj bambusové kefky, ale nebolo to ono a vrátili sme sa ku Curaprox. Tieto kefky berú na recykláciu a vyrábajú z nich smetné koše a keď ich prinesiete do predajte môžete mať zľavu na ďalší nákup.

Počas umývanie im spievam pesničky o umývaní zúbkov od Spievankova. Čistím mäkkou zubnou kefkou a potom ešte jednozväzkovou kefkou. Nakoniec vyčistím jazyk a medzizubné priestory medzizubnou kefkou s niťou.

Keď boli malé, tak pri čistení ležali na pultíku pri umývadle, teraz už sedia alebo stoja. Potom si ešte umývajú samé ak chcú.

Kartičky o dôležitosti umývania zúbkov

A aby bolo učenie o zúbkoch hravejšie a umývanie zúbkov príjemnejšie, pripravila som pre ne a aj pre vás takéto kartičky. Môžete si ich stiahnuť (všetky sú vo farebnej verzii v PDF):

1.Učenie o anatómii zuba: korunka, krčok, koreň, sklovina, zubovina, zubná dreň, cement, nervy, cievy, zubné lôžko.

foto z: centrumzdravehousmevu.com

2.Kedy rastú a vypadávajú mliečne zúbky a ich názvy: rezáky, očné zuby, čreňové zuby, stoličky.

foto z: rodinka-spolu.sk

3.Hra priraď jedlo a nápoje k zdravému a chorému zúbku.

Jeden list A4 a spolu až 28 kartičiek na priradenie.

obrázky z voľne dostupnej databázy na freepik.com

4.Kartičky čistíme si zúbky. Kreslené zúbky lepíme na políčka po umytí zúbkov.

Vytvorila som tri verzie základnej karty: pre jedno dieťa, dve aj tri deti. Políčka s menami sú voľné, môžete si dopísať meno / mená. Zúbky si vystrihnite a deti si ich budú lepiť pomocou suchých zipsov.

5.Zuby a ústna dutina na čistenie.

Obrázok vytlačte, zalaminujte alebo vložte do neporušeného euroobalu a voľnú stranu zalepte lepiacou páskou. Deti môžu kresliť špinu na zuby pomocou klasickej fixky a potom zotierať mokrou kefkou, prípadne použite dezinfekčný gél (záleží akú fixku použijete).

Páčila by sa vám súťaž o všetky tieto karty? Zúčasnite sa jej na mojom Instagrame.

V súťaži budú všetky tieto karty: Karty sú zalamínované, vo formáte A4, kartičky z Hry priraď budú vystrihnuté a so suchým zipsom a tiež Kartičky zúbkov Čistíme si zúbky budú vystrihnuté, so suchým zipsom a dostanete ich v malom vrecúšku. Výherca si povie, či si praje kartu Čistíme si zúbky pre 1, 2 alebo 3 detičky a doplním aj meno / mená.

Súťaž bude prebiehať od 16.11. do 19.11.2021.

Zuzana

Pridaj komentár

Zadajte svoje údaje, alebo kliknite na ikonu pre prihlásenie:

WordPress.com Logo

Na komentovanie používate váš WordPress.com účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

Twitter picture

Na komentovanie používate váš Twitter účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

Facebook photo

Na komentovanie používate váš Facebook účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

Connecting to %s