Šťastné dieťa

Každá mamička chce mať dieťatko zdravé a šťastné. Jedno i druhé idú ruka v ruke. Ako dosiahnuť to, aby bolo skutočne šťastné a nemalo dôvod na zbytočný plač? Chceme mu určiť hranice, nechceme aby bolo rozmaznané, chceme aby sa učilo aj na vlastných chybách, ale nechceme ho zbytočne stresovať. Body sú jasne dané, ale ťažšie sa dodržiavajú. Hlavne, ak máme v hlave zakódovanú formulku “aj my sme tak vyrastali”, “aj nás takto vychovávali a tu sme”. Nepochybujem, že to s nami mysleli dobre.

Skúsme my myslieť ešte lepšie.

Základom šťastného dieťatka je šťastná maminka.

Šťastná preto, že si nemusí odopierať kontakt so svojim dieťatkom len preto, lebo niekto povedal, že je to nezdravé. Šťastná preto, že vidí, že dieťa je šťastné vtedy, keď sú v prirodzenom kontakte matka – dieťa, vzhľadom na vek. Vyrovnaná s tým, že to, čo robí, je správne. A darmo môže okolie dvíhať varovný prst nad jej nonstop dojčením, nosením, spolu – spaním, pretože dieťa si určite zvykne a ešte na vysokú školu ho bude musieť zrobená matka nosiť na chrbte či spávať v spoločnej posteli do pätnástich… a ona s radosťou v srdci pokračuje a raduje sa spolu s vysmiatym dieťatkom. Pretože akceptuje a vie, že prirodzené odpútanie príde, keď bude dieťatko pripravené na tento život a svet, a že správnym učením, návykmi a cestou, ktorou idú mu ukazuje, že si v živote city odopierať nemusí, že každé prežívanie pocitov je prirodzené a pozitívnym prístupom dosiahne rýchlejšie riešenie, že vzťahy sú normálne ak je v nich láska, city, objatia.

Vzťahová výchova nie je o tom rozmaznať si dieťa, ale začleniť ho do rodiny a spoločnosti, láskavým prístupom nastaviť zdravé vzťahy a hodnoty.

Maminky, verte svojmu dieťatku, verte svojmu úsudku a materskému inštinktu. A inšpirujte sa našimi článkami.